Skocz do zawartości

Choroba


Quoka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pewien problem. Moje rybki mają podobną wysypkę jak w przypadku ospy lecz te kropki są czarne. Choroba atakuje osłabione osobniki. Reszta jest zdrowa. Jak odkryłem chorobę wlewałem CMF a teraz Capifos Zoolteka gdyż podejrzewałem o pasożyty. Ponadto rybki są ruchliwe, chętnie pobierają pokarm po za kropkami nie widać żadnych objawów choroby a także się rozmnażają i narybek jest zdrowy. 
Moje akwarium ma około 100l, temperatura wynosi 25c, woda jest średnio twarda Rybki jakie posiadam: 10 molinezji, 2 mieczyki, 2 sumy oraz 4 gupiki, ślimaki zatoczki, świderki i 1 ampularia. Akwarium ma już rok. Dobra filtracja dwa filtry aquela wewnętrzne, napowietrzanie deszczownica i dodatkowa pompka w razie potrzeby podłoże drobny żwir i piasek. Pokarm zróżnicowany :tropical, roślinny, mrożony, wodzień i ochotka
Proszę o pomoc.

Edytowane przez Quoka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Skąd wiesz, że choroba atakuje te słabsze osobniki?

Najpierw piszesz:

 

Choroba atakuje osłabione osobniki.

A po chwili:

 

po za kropkami nie widać żadnych objawów choroby a także się rozmnażają i narybek jest zdrowy.

Więc?

 

Te sumy o ile dobrze mniemam to chyba nie bardzo pasują do obsady?

 

Przestań karmić ochotką.

 

Czarne plamy u ryb to raczej nie choroba, nie jest to do końca wyjaśnione, ryby z nimi żyją, rosną, nic im nie jest.

Być może jest to melanina która gromadzi się wokół komórek.

Gdyby ryby miały jakieś inne objawy to można by było się pokusić dopasowanie tych plam do Ichtiosporidiozy ale rybom się nic nie dzieje (jest uleczalna nie tak jak w większości piszą).

 

Lanie leków na  "pałę" daje słabe rezultaty, przy ewentualnej chorobie może pomóc, ale Tobie wykończyć ryby i zarobić gościowi z zoologa.

 

Następnym razem jak będziesz zakładać taki temat, na górze każdego działu jest taki temat: "Jak zadawać pyt...."

Dlatego, bo my nie widzimy Twojego akwarium, nie znamy go, a im więcej podasz informacji tym dokładniejsza może być diagnoza i pomoc.

Zaopatrz się w testy (najlepiej kropelkowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostuję atakuje rybki z poszczępionymi płętwami czy łuskami uszkodzonymi,chociaż zaatakowało też jedną rybke która jest zdrowa.Sumy to kiryśniki,Kropek przybywa na coraz wiekszej liczbie ryb i na samych rybach. Zauważyłem też, iż niektóre ryby mają przekrwione nie które miejsca na ciele np. na łuskach, lecz nie wszystkie może od walki lecz nie wiem dokładnie.

Edytowane przez Quoka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...