Skocz do zawartości

problem z nawożeniem i glonami


Vercynogetorix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

dodam zgodnie z schematem z glonów bo to chyba najszybciej pomoże;

 

[b]1.Kiedy akwarium zostało zalane [/b] ok 2 mce temu

[b]2.Litraż i wymiary akwarium -[/b] 100x60wx40s 215l netto

[b]3.Jakie jest oświetlenie[/b] zestaw do Glossy Aquael

[b]4.Jak długo świecisz [/b] 10h (automat)

[b]5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa[/b] żwir 2mm zmieszany z kompleksem piaskowym

[b]6.Filtracja -[/b] JBL e-1501

[b]7.Typ zbiornika [/b] Zbliżone do biotopu australijskiego/papuaskiego

[b]8.Ozdoby (jakie)-[/b] żadnych, dwa dorodne korzenie

[b]9.Rośliny (ile,jakie)-[/b] Małe mikrozorium, zwartka szerokolistna, nurzaniec jak na zdjęciach

[b]10.Ryby - obsada (jw.)-[/b] 1 bojownik spadochroniarz + 4 tęczanki boesmana (małe samice)

[b]11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)-[/b] średnio do tej pory 40l raz na tydzień (przez pierwszy miesiąc tylko uzupełnianie ze względu na problemy z filtrem

[b]12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-[/b] ferro, makro i carbo zoo art, przy podmiance mikro

[b]13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-[/b] na razie tylko carbo w płynie

[b]14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -[/b

NO3 10

NO2 0

GH 11

KH 6

pH 6,8

[b]15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ?[/b] ciągłe problemy z filtrem, dwa razy w reklamacji, w międzyczasie chodzi chiński wewnętrzny (zbyt słaby na ten zbiornik, ale nie było jeszcze ryb)

[b]16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?[/b] trochę zostaje, dostają tetra rubin, raczej nie przekarmiam, ok 3 razy dziennie, niewielkie dawki

[b]17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -[/b]

12232930_10153166830630079_1326334276200

12240116_10153166830640079_8512185741830

12208525_10153166830635079_7892552708512

 

12246837_10153166830780079_6196306002761

 

12241789_10153166830775079_5119994573356

 

12246709_10153166830765079_1603276494392

 

 

[b]Opis problemu-[/b]

 

Problem jest częściowo z glonami, ale bardziej z stanem roślin, zwartka gnije na biało (patrz zdjęcia), są też problemy z glonami. Podejrzewam patrząc na rośliny brak jakichś elementów.

 

Sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ja bym strzelił że czegoś jest za dużo. Carbo kiepsko wpływa na nurzańce jak i z moich obserwacji na zwartki. Nie wygląda to jakbyś tu miał dużo światła carbo raczej jest zbędne, a może powodować problemy (z glonami też wbrew pozorom). Odstawił bym carbo, mikro, żelazo. Albo mi się wydaje albo z tyłu masz też bacopę która wygląda nieźle. Makro bym ograniczył. Zwartkom i nurzańcom lepiej dać coś w podłoże, mikrozorium da sobie radę, możesz dawać mu jakieś malutkie ilości potasu.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że praktycznie taki sam wygląd akwa miało przed nawożeniem, nurzańce szybko rosną, i wydają się mniej więcej w przyzwoitej formie, bakopa rosła od początku spoko, nie wydaje mi się aby coś jej dolegało. Małe kryptokoryny rosną oki również, nie widzę żeby coś im dolegało.

 

Problemem jest duża kryptokoryna której liście zginają się w podejrzany sposób (degenracja) oraz przegniwają przez środek.

 

to co mam w końcu robić, ograniczyć carbo, czy zwiększyć?

 

A Ja bym strzelił że czegoś jest za dużo. Carbo kiepsko wpływa na nurzańce jak i z moich obserwacji na zwartki. Nie wygląda to jakbyś tu miał dużo światła carbo raczej jest zbędne, a może powodować problemy (z glonami też wbrew pozorom). Odstawił bym carbo, mikro, żelazo. Albo mi się wydaje albo z tyłu masz też bacopę która wygląda nieźle. Makro bym ograniczył. Zwartkom i nurzańcom lepiej dać coś w podłoże, mikrozorium da sobie radę, możesz dawać mu jakieś malutkie ilości potasu.

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

czyli de-facto odstawić wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Generalnie nawożenie tylko węglem pomaga tylko doraźnie, choć zobaczymy, jak dłużej się pobawię, to może to faktycznie pomoże permanentnie.

 

Kupiłem kulki nie widzę poprawy (minął tydzień? - kiedy powinienem się spodziewać zmian?)

 

Nie widzę poprawy re. gnicia zwartki, żadnej zmiany, także po rozpoczęciu dawkowania potasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo kulki tu nie mają raczej nic do rzeczy. Służą tylko do udostępniania mikro przez korzenie, a tym roślinom mikro nie brak. Mówiłem kup pałeczki nawozowe pod korzenie i najlepiej odstaw carbo. Wypadało by z tym filtrem zrobić porządek. Jeśli carbo pomaga doraźnie to jest jeden konkretny wniosek. Masz problem z krzakami, upalasz glony, krzaki nadal są w złej kondycji więc glony wracają. Można tak w nieskończoność. W niektórych sklepach sprzedają kapsułki Ferka Rosetta za dwójkę sztuka, zaaplikuj i zobaczymy co się stanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo kulki tu nie mają raczej nic do rzeczy. Służą tylko do udostępniania mikro przez korzenie, a tym roślinom mikro nie brak. Mówiłem kup pałeczki nawozowe pod korzenie i najlepiej odstaw carbo. Wypadało by z tym filtrem zrobić porządek. Jeśli carbo pomaga doraźnie to jest jeden konkretny wniosek. Masz problem z krzakami, upalasz glony, krzaki nadal są w złej kondycji więc glony wracają. Można tak w nieskończoność. W niektórych sklepach sprzedają kapsułki Ferka Rosetta za dwójkę sztuka, zaaplikuj i zobaczymy co się stanie. 

 

Carbo powinno spowodować zubożenie wody w minerały, a bez nich glony padną; więc to jest jeden temat. Drugi temat to problemy czego krzakom brakuje; co dają te ferka rosetta? Jaki jest jej skład?

Edytowane przez Vercynogetorix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że niby jak? Ferka to takie kapsułki z nawozem, nie wiem co tam jest ale daje kopa, poczytaj opinie.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Czyli nie ma żadnej pewności że mi w czymkolwiek pomoże, to co już daje też daje "kopa po którym rośliny rosną"

 

Tyle że rosną wygięte..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewności nie ma nigdy, każde akwa jest inne każde rośliny mają inne potrzeby, drogą eliminacji można te najczęstsze przyczyny wyeliminować. Nie chcesz ferki ok daj inne pałeczki, kapsułki. Ważne żebyś nawoził przez korzenie bo tak kryptokoryny jedzą. Kulki jak mówiłem uzupełniają głównie żelazo, a nie makro. Co tam jest nie mam pojęcia bo firma raczej się takim info nie dzieli ale gdzieś słyszałem o tym że to organiczne makro. Na ile to prawda nie jestem w stanie stwierdzić. Nie rozumiem tylko dlaczego nie spróbujesz po prostu nawozić przez korzenie, koszt prawie żaden, czasochłonne to nie jest, a duża szansa że pomoże.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewności nie ma nigdy, każde akwa jest inne każde rośliny mają inne potrzeby, drogą eliminacji można te najczęstsze przyczyny wyeliminować. Nie chcesz ferki ok daj inne pałeczki, kapsułki. Ważne żebyś nawoził przez korzenie bo tak kryptokoryny jedzą. Kulki jak mówiłem uzupełniają głównie żelazo, a nie makro. Co tam jest nie mam pojęcia bo firma raczej się takim info nie dzieli ale gdzieś słyszałem o tym że to organiczne makro. Na ile to prawda nie jestem w stanie stwierdzić. Nie rozumiem tylko dlaczego nie spróbujesz po prostu nawozić przez korzenie, koszt prawie żaden, czasochłonne to nie jest, a duża szansa że pomoże. Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Nie mam możliwości kupienia indywidualnych pałeczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...