Skocz do zawartości

[350l] Pod Powierzchnią


izulka84
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dwa dni temu zalałam nowe akwarium. Jest to Juwel Rio 300 o wymiarach 121cm x 51cm x 66cm, filtr Bioflow 6.0, oświetlenie to 4 x 54w High Lite day, podłoże - piasek.

 

Rośliny: bolbitis, sagittaria subulata, różne rodzaje bucephalandr, anubiasy, krynia tajlandzka, jakieś żabienice, lotos tygrysi, pistia, kryptokoryna amicorum, mikrozorium mini

 

Na zdjęciu woda jeszcze trochę mętna. Będzie geściej jak się rośliny ładnie rozrosną. Termometry oczywiście znikną z przedniej szyby, rogatek też wyleci.

 

post-11095-0-37487700-1446415323_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fajnie to wygląda klimacik jest a będzie z pewnością lepiej .

Co planujesz trzymać ?

Dzięki :)

 

Nie wiem co tam będę trzymać :) Wstępna planowana obsada:

- 2 sturisomy aureum

- 15-20 błyszczyki brylantowe

- 8 kirysek sterbai

- 10 pstrążenica jakaś

- może jakaś pielęgniczka? ale jaka?

 

Obsada może się jeszcze zmienić, jestem też otwarta na propozycje :) Muszą tylko zostać sturisomy, bo już mam, czekają w innym moim akwarium aż zbiornik dojrzeje.

 

 

Edit: Właśnie zrobiłam testy wody -

pH 7.5

gH 6 dh

kH 3 dh

Edytowane przez izulka84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne akwarium, faktycznie klimat zapowiada się ciekawy :)

 

Edit: Właśnie zrobiłam testy wody - pH 7.5 gH 6 dh kH 3 dh

Dla obsady którą podałaś wypadałoby obniżyć pH do zakresu przynajmniej 6,5-7. Twardości masz super ale to pH jest za wysokie zdecydowanie.

 

- może jakaś pielęgniczka? ale jaka?

Co do obsady to ja bym się zastanowił nad jakimiś skalarami, masz dobre wymiary akwarium na te ryby (ale dla skalarów też obowiązkowo pH trzeba będzie zbić).

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, pH obniżę, wiem, że trochę za wysokie, ale bardzo cieszę z twardości. Ile parek skalarów polecasz, jedna czy dwie? Nie jestem jeszcze do końca zdecydowana, podobają mi się też ramirezy, kakadu i p. trójpręgie oraz akara paskowana, czy coś z tych gatunków się nadaje? Mam zerowe doświadczenie w pielęgniczkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ile parek skalarów polecasz, jedna czy dwie? Nie jestem jeszcze do końca zdecydowana, podobają mi się też ramirezy, kakadu i p. trójpręgie oraz akara paskowana, czy coś z tych gatunków się nadaje? Mam zerowe doświadczenie w pielęgniczkach.

W skalarach też nie mam doświadczenia praktycznego, a tylko teoretyczne, więc poczekaj może na opinie innych.

Akwarium masz już niemałe, w 350L można by spróbować ze 6 młodych osobników - z czasem sprawa się wyklaruje, dobierze się para lub dwie i zobaczysz jakie będą relacje.

Może być tak że 2 pary nie będą sobie wchodzić w drogę i ponadto ścigać tych niesparowanych, może być tylko jedna dominująca para i pozostałe niesparowane w pełnej zgodzie, a może być też tak że dominująca para będzie przy tarle tak agresywna że zamęczy resztę - tego nikt nie przewidzi i trzeba się zawsze przy rybach terytorialnych (takich jak pielęgniczki) liczyć z ryzykiem konieczności odłowienia męczonych osobników.

 

Do skalarów można by było dodać ze 2 pary ramirezek, kakadu chyba za agresywne by mogły być.

 

Generalnie poszukaj na forach (np. tym specjalizującym się w pielęgniczkach itp) akwariów ze skalarami i takich w podobnym litrażu jak Twój, może to Ci odpowie na większość pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne korzenie i ogólnie ciekawy aranż baniaka.:)

Skalary to stadne ryby. Podpisuje się pod tym co o nich wyżej napisał kolega - do takiego akwarium 6 sztuk śmiało możesz wpuścić.

Ramirezek bym z tą obsadą nie łączył (niech mnie ktoś poprawi, ale one chyba za garbnikami nie przepadają, a dla pozostałych wymienionych ryb by się jednak przydały).

Z pielęgniczek być może zainteresuje cię też p. agassiza. Od roku mam je przypadkowo i nie mogę złego słowa powiedzieć o tym gatunku. Nie wiem jak ze skalarami by się zgadzały, bo nie miałem nigdy takiego połączenia, ale z tego co widzę, to na inne ryby przesadnie nie zwracają uwagi. Tutaj harem tych pielęgniczek spokojnie mógłby być (w sumie u mnie samiec jest monogamiczny i wyraźnie woli jedną samicę, ale to może jakiś wyjątek).

Oprócz konieczności obiżenia pH, pamiętaj też o żywcu i/lub mrożonkach dla pielęgniczek i błyszczyków.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłam dziś parametry w innym moim akwarium, z takim samym podłożem i korzeniami, ale zawsze jakieś liście się tam moczyły - i ph wynosi 7. Czy możliwe jest, że w tym akwarium ph też trochę samo opadnie jak woda dojrzeje i dodam liście? A może wsadzić granulki torfowe do filtra?

Edytowane przez izulka84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...