Skocz do zawartości

Co to za glon?


yoshine
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się, że mam takie same glony (LINK), ale pewności nie mam.

Dla dokładności napisze co wiem:

 

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data) - Około 1 września 2015.

[b]2.Litraż i wymiary akwarium -[/b] Profilowane, 112l , 80 długie x 28 boczna ściana x 40 wysokie. 

[b]3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)-[/b] 2x18W, świetlówki osram DayLight.

[b]4.Jak długo świecisz (ile godzin)-[/b] 12h - od 8 do 20.

[b]5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa[/b] Hmmm kamyki z zoologicznego, nie wiem jakie dokładnie, wypłukane i wygotowane.

[b]6.Filtracja -[/b] filrt : JK Aquarium model  JKA-IP201,  8W, o wydajności max 500l/h  przeznaczony do akwa 200-400l, u mnie ustawione na połowę mocy. 

[b]7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) -[/b] Z roślinkami żywymi, rybkami i krewetkami.

[b]8.Ozdoby (jakie)-[/b] Łupina kokosa samodzielnie spreparowana, korzeń ze sklepu , wymoczony (mopani czy jakoś tak), kamienie i muszelki z jeziora i oceanu - wygotowane w wodzie z solą.

[b]9.Rośliny (ile,jakie)-[/b] Nie mam pojęcia jak się nazywają więc zamieszczę z nimi zdjęcie, + mech jawajski na korzeniu . 

post-23279-0-46366300-1444231677_thumb.jpg

[b]10.Ryby - obsada (jw.)-[/b] Pierwsze były wpuszczone (14 września ) krewetki 10 szt + 1 mała kosiarka, tydzień później 5 gupików endlera, wczoraj 5 danio + 3 otoski 

[b]11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)-[/b] Podmiany ok 10-15% co sobotę (woda z kranu)

[b]12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-[/b] Brak

[b]13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-[/b] Brak 

[b]14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -[/b] Jak na_razie mam test paskowy, po wypłacie zakupię kropelkowe i kompletne na wszystkie parametry.  ph koło 7, gh koło 10 kh koło 5? Ciężko mi powiedzieć ponieważ na pasku mam jasny niebieski a na podglądzie są odcienie zielonego ;/

[b]15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ?[/b] Podmiana wody?

[b]16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?[/b] Karmie małymi porcjami 3-4 razy dziennie tak żeby od razu zostało zjedzone, płatki Tropical superVit 

[b]17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -[/b]post-23279-0-23887100-1444231713_thumb.jpg 

[b]Opis problemu-[/b] Glony chyba nitkowate, są od bardzo dawna, nie schodzą pod palcami a rośliny nie wytrzymują szorowania więc tego nie robię.

post-23279-0-80139900-1444231694_thumb.jpg

 Te nitki są też na mchu jawajskim  i drobnolistnej roślince na środku akwa.

post-23279-0-00491400-1444232179_thumb.jpg

post-23279-0-82803400-1444232234_thumb.jpg

Jesli to istotne to jakiś czas temu były okrzemki (cale dno zrobiło się brązowe , łatwo schodziło pod palcem i jakby się ''pyliło'' ), ale po wyjęciu wszystkiego , wyszorowaniu i wygotowaniu w soli , tfu tfu tfu, na razie ich nie ma od tygodnia . 

Kolejny problem to, czy danio mogą krewetki zjadać? Czy to złe parametry? Nie potrafię się doszukać 4, a dziś rano kosiarka i danio skubały martwą krewetkę - dodam że to była jedna z większych.

 

Zakładam osobny temat.

Mimo wszystko nie podpinaj się pod czyjeś tematy. Można w swoim temacie wstawić link do podobnego problemu z naszego forum. 
Pisz poprawnie. Regulamin 6.1. /DawW/

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

] Profilowane, 112l , 80 długie x 28 boczna ściana x 40 wysokie.

 

 

krewetki 10 szt + 1 mała kosiarka, tydzień później 5 gupików endlera, wczoraj 5 danio + 3 otoski

Ta Kosiarka, urośnie trochę duża jak na taki zbiornik. Obsadą można zająć się z czasem.

 

 

 

2x18W, świetlówki osram DayLight.

To dość mało światła jak na 112l ale da się z tym żyć. Jeżeli rośliny rosną to wystarczy. Jeżeli coś będzie za bardzo porastało glonami zielonymi/marniało lub bardzo powoli rosło to wymień roślinkę na coś bardziej cieniolubnego. Można pomyśleć też o zredukowaniu świecenia z 12 do 9/10 godzin.

 

 

 

kamienie i muszelki z jeziora i oceanu - wygotowane w wodzie z solą.

Na własnej skórze sprawdzone, muszelki będą zatwardzać wodę.

 

 

 

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- Brak 13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- Brak

Pierwsza kwestia to, popularnie nazywany, Carbo - nie kosztuje dużo a do twojego zbiornika się na da idealnie.

Odłącz "napowietrzanie" przez filtr i postaraj się skierować wylot tak by ruszał taflę wody. W zupełności wystarczy na wymianę gazową, serio.

Druga kwestia to nawożenie.

http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/

Wiem, że przewidziane na więcej światła. Ja stosuję 80% dawek poza żelazem - to podaję tyle ile wyjdzie.

Nie jest to trudne i jak chcesz pomocy to pisz na priv, pomogę a warto bo zamiast płacić kokosy za nawozy z akwarystycznego ja place (do 450l akwa) 30-35 zł raz na okres 6 miesięcy. Tobie, jeden komplet suchych soli starczy (500ml / 95 dawek / 3 miesiące ) na pół roku w cenie 10-15zł z wysyłką.

To nic trudnego. Niestety testy należy mieć.

 

 

 

 

Jak na_razie mam test paskowy, po wypłacie zakupię kropelkowe i kompletne na wszystkie parametry. ph koło 7, gh koło 10 kh koło 5? Ciężko mi powiedzieć ponieważ na pasku mam jasny niebieski a na podglądzie są odcienie zielonego ;/
Osobiście nie polecam Zoolek, nie mam dobrych doświadczeń z nimi ale to mogę być tylko ja. Sera droższa ale nie zawiodłem się ani razu.

Na początek starczy, żelazo, azotany, fosforany. Kolejne ja bym brał pH, KH i GH. Albo wszystkie 6 jak portfel pozwoli.

 

 

 

Hmmm kamyki z zoologicznego, nie wiem jakie dokładnie, wypłukane i wygotowane.

Ok, skoro takie zostały wybrane... kulki gliniano-torfowe, dość tanio można dostać nawet w zoologicznym. Daj po jednej w podłoże blisko korzeni roślin. Zanim to jednak zrobisz dosyp trochę podłoża... bo nie jestem pewien czy jest go dosyć by takie kulki bezpiecznie zakryć.

 

 

 

Kolejny problem to, czy danio mogą krewetki zjadać? Czy to złe parametry? Nie potrafię się doszukać 4, a dziś rano kosiarka i danio skubały martwą krewetkę - dodam że to była jedna z większych.

99% ryb je padlinę a większość z nich będzie skubać skorupiaki jeżeli tylko wielkość na to pozwoli. Różni ludzie mają różne sukcesy w hodowli krewetek z rybami ale ja wychodzą z założenia, albo ryby albo krewetki. Mogą też po prostu padać z jakiegoś powodu a ryby tylko je sprzątają.

 

Podsumowując, ja stawiam na zbyt wolny rozwój roślin przez co składniki odżywcze w wodzie są bez problemów zużywane przez różne glony.

Najważniejsze, by ruszyły rośliny. Dasz nawóz w podłoże i powoli nawożenie do wody, powinno temu zaradzić. Pamiętaj o Carbo. Na większość glonów dobrze (a raczej niszcząco) działa właśnie węgiel organiczny (Carbo) podawany strzykawką z igłą bezpośrednio na glon. Po kilki dniach takiej kuracji powinno zejść ale bez zwalczenia przyczyny i tak wróci (dlatego rozpisałem się o nawożeniu).

Pozostałe komentarze powinny pomóc uniknąć problemów w przyszłości.

Na pewno pojawi się komentarz odnośnie sztucznych ozdób w zbiorniku jakie widać na zdjęciu.

 

ps. Czy ja widzę cyjanobakterie na kamieniu w prawym dolnym rogu na zdjęciu pod punktem 9?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pierwszej kolejności przepraszam za naruszenie reg , nie doczytałam
oraz dziękuje za szybką odpowiedź :)


w pkt 9 nie ma kamienia . kamienia mam 2 na środku akwa , jeden biały na przodzie i trójkątny z tyłu , to brązowe co widzisz to jedyna sztuczna ozdoba (o ile muszle i kamienie nimi nie są) czyli te 2 wieże czy co to tam jest :) na tym nie zauważyłam żadnego glona , przy każdej podmianie sprawdzam czy nic na nim nie rośnie .
Możliwe że w przyszłości i tak się go pozbędę na rzecz jeszcze jednego małego korzenia


kosiarką się nie przejmuję ponieważ w razie w mam ją komu oddać . co do obsady planuję dokupić w przyszłości kilka żółtych molinezji bo w akwa jest pusto jak się na nie patrzy
myślę że nie będzie przerybienia ... ?


światła niestety wiem że mało ale nie mam możliwości żeby dołożyć , niestety nie wszystkim roślinom to pasuje bo stoją w miejscu i wlaśnie glonem zarastają
ale dziwi mnie fakt że nitki są też na 'choince' - nie znam nazwy , mimo że ona rośnie jak głupia , co tydzień przy podmiance ją rozsadzam .
Ale . nitki są tylko na tych choinkach po prawej str akwa , na tej samej roślinie po lewej ich nie ma . czy to może być od prądu wody ?
rosnie mi szybko też ta długolistna ale na niej niestety tez się glon robi , też po prawej stronie , stad ten wniosek o prądzie .


Carbo - masz na myśli CO2 w płynie ? coś takiego ?
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/technika-co2/co2-plynie-carbo/nawoz-easy-carbo-250ml-zapobiega-glonom-p-5637.html
czy faktycznie trzeba to stosować razem z tym drugim żeby działało ?
bo żeby korzystać z soli widzę że trzeba się najpierw trochę podszkolić , myślę że zajmę się tym jak opanuje glony bo cena faktycznie mniejsza
czyli test na co2 tez mam zakupić ?

czy jeśli skieruje ruch wody na tafle to czy krewetki się nie poduszą ? czytałam że potrzebują dużo tlenu w wodzie i ruch wody także przy dnie
i druga kwestia to filtr , czy dalej bedzie dobrze zbierał skoro ruch wody w akwa będzie mniejszy ?


testy paskowe mogą być ?
czy lepiej więcej zainwestować w kropelkowe ?
jeśli nie zoolek to pośrednie w cenie miedzy sera jest jeszcze jbl , możesz cos o nich powiedzieć ?
a jak znowu wyjdzie zamiast zielonego niebieski to jak je porównywać ? a może czeka się aż test całkiem wyschnie ?


 


Na większość glonów dobrze (a raczej niszcząco) działa właśnie węgiel organiczny (Carbo) podawany strzykawką z igłą bezpośrednio na glon.



mam roślinki najpierw wyjąć z wody ? czy w wodzie strzykawka polać na roślinkę która jest cała w glonie ?


kulki gliniano-torfowe , mam w najniższym mscu żwirek wysokości 2 cm , w najwyższym koło roślin 4,5
czy w razie 'w' można ją np przeciąć na pół ?

_______________________________________


czy te kulki mogą być stąd ?
http://allegro.pl/nawoz-kulki-gliniano-torfowe-mega-gratisy-promocja-i5300062862.html

stosowałeś może , albo ktoś inny czytający :) , ten preparat ?
http://allegro.pl/show_item.php?item=5674348619
oczywiście wiem że najpierw bym musiała krewetki odłowić do innego akwarium na 3-4 dni

Regulamin 6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.
Ostatni raz ostrzegam, dbaj o poprawną pisownię. Regulamin 6.1. Akceptowałaś regulamin w chwili rejestracji się na forum. /DawW/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli i spokojnie bo wydasz dużo pieniędzy a może wcale nie trzeba:)

 

 

 

myślę że nie będzie przerybienia ... ?

Molinezji nie miałem ale pewnie wypowie się więcej osób to się dowiemy. Samo dodawanie obsady też jest na inny temat. Pierw jedna kwestia.

 

 

 

światła niestety wiem że mało ale nie mam możliwości żeby dołożyć , niestety nie wszystkim roślinom to pasuje bo stoją w miejscu

Światło jest "możliwe" i da się z tym coś zdziałać. Myślę, że jak zaczniesz podawać Carbo, dasz kulki pod korzenie i/lub zaczniesz nawozić (ale powoli, 1/4 dawki na początek ze względu na światło) wszystko się ułoży.

http://forum.superakwarium.pl/topic/5271-lista-ro%C5%9Blin-cieniolubnych/

Jak zakładałem swoje to korzystałem z tej listy bo światła mam "prawie" tyle co Ty. Można dobrać coś by zastąpić roślinki zbyt wymagające.

 

 

 

Carbo - masz na myśli CO2 w płynie ? coś takiego ? http://sklep.rosliny...nom-p-5637.html

Tak, chodzi o ten specyfik (aczkolwiek AquaArt produkuje tańszy niż EasyLife) tylko nie nazywaj tego CO2 w płynie bo wiele osób jest uczulonych na taką nazwę. To potocznie Carbo.

 

 

czy faktycznie trzeba to stosować razem z tym drugim żeby działało ?

Czy stosować z tym drugim? Masz na myśli nawóz? Można, ale tak jak napisałem 1/4 dawki. Nie radzę stosować gotowych mieszanek nawozów sklepowych. Ich skład często pozostawia wiele do życzenia.

 

 

bo żeby korzystać z soli widzę że trzeba się najpierw trochę podszkolić , myślę że zajmę się tym jak opanuje glony bo cena faktycznie mniejsza czyli test na co2 tez mam zakupić ?

Sole są proste. Mogę wyliczyć ile zważyć, rozpuszczasz to w wodzie demineralizowanej i koniec. To wszystko ale też bym poczekał chwilę by jedną sprawę ogarnąć choć może jest to powiązane. Pierw kulki. No i Sławek może Tobie sprzedać tanio komplet nawozów...

Testu CO2 nie kupuj. Nie jest tobie potrzebny.

 

 

czy jeśli skieruje ruch wody na tafle to czy krewetki się nie poduszą ? czytałam że potrzebują dużo tlenu w wodzie i ruch wody także przy dnie

  Sama będziesz widzieć ruch wody. Jeżeli jest przy powierzchni to woda niżej też się ruszy. Nie musi być duży na dole, byle woda nie stała - ocenisz to okiem. Wystarczy to do natlenienia.

Możesz też dopasować końcówkę na wylot filtra kierujący wodę pod kątem do góry albo deszczownicę dać pod powierzchnię wody tak by ruszała taflę. Różnie można to rozegrać.

 

 

i druga kwestia to filtr , czy dalej będzie dobrze zbierał skoro ruch wody w akwa będzie mniejszy ?

Jeżeli ruch wody jest to będzie zbierał to co się da. To co zostanie jest dla akwarysty do sprzątnięcia.

 

 

testy paskowe mogą być ? czy lepiej więcej zainwestować w kropelkowe ? jeśli nie zoolek to pośrednie w cenie miedzy sera jest jeszcze jbl , możesz cos o nich powiedzieć ? a jak znowu wyjdzie zamiast zielonego niebieski to jak je porównywać ? a może czeka się aż test całkiem wyschnie ?

Są osoby co chwalą Zooleka, ja nie. Miałem JBL i też są bardzo dobre. Sera preferuję tylko przez jedną sytuację, gdzie tylko Sera pozwoliła mi na dokładny pomiar jednego z parametrów. JBL spokojnie może być.

Paskowe są dość nieprecyzyjne, dlatego się ich raczej nie używa co nie znaczy, że są bezużyteczne. Z paskiem nie czeka się aż wyschnie tylko ok 30 sec (jeżeli dobrze pamiętam:P).

 

 

mam roślinki najpierw wyjąć z wody ? czy w wodzie strzykawka polać na roślinkę która jest cała w glonie ?

Wszystko zostawiasz w wodzie (no, może poza ozdobami z plastiku, hehe), na strzykawkę dajesz igłę i aplikujesz na zaglonione miejsce. Możesz nawet 2x dzienie prze 4-5 dni i efekty powinny być widoczne. Jeżeli ciągle nic się nie zmieni to zamiast Carbo możesz próbować z wodą utlenioną ALE należy uważać by w taką chmurkę z wody utlenionej przez kilkanaście sekund nie wpływały ryby - może im uszkodzić skrzela.

 

 

 

kulki gliniano-torfowe , mam w najniższym mscu żwirek wysokości 2 cm , w najwyższym koło roślin 4,5 czy w razie 'w' można ją np przeciąć na pół ?

Żwirku by się przydało dosypać bo będzie więcej miejsca na ukorzenianie się roślin. Możesz kulki przeciąć, jasne. Możesz też zamiast kulek użyć jakieś pałeczki itp. W akwarystycznym na pewno jest do wyboru. Możesz coś ja AZoo Feri-Sticks wybrać albo podobne. Kwestia w tym, że kulki G/T są najtańsze (i wg mnie lepsze.

 

Co do zakupów to warto pierw zapytać o ceny w akwarystycznym bo czasem z wysyłką wychodzi drożej no i czekasz... jest jeszcze jedna opcja:

http://forum.superakwarium.pl/user/7123-s%C5%82awek121/

Ten użytkownik jest bardzo pomocny:), sprzedaje kulki G/T 30 sztuk za 5zł, nawozy oraz rośliny od 1zł. Bym się odezwał do niego bo akwarystyka jest droga... więc każda złotówka w portfelu jest na wagę złota.

 

 

 

stosowałeś może , albo ktoś inny czytający :) , ten preparat ? http://allegro.pl/sh...item=5674348619oczywiście wiem że najpierw bym musiała krewetki odłowić do innego akwarium na 3-4 dni

Osobiście stosowałem i nikomu nie polecam. Należy wychodzić z założenia, że chemia to ostateczność. Jeżeli masz problem ze ślimakami to dodaj do akwarium 8-10 ślimaków Anentome Helena. Zjedzą ślimaki tylko trzeba dać im trochę czasu. Naturalna metoda kontroli populacji:) a dodatkowo ładnie wyglądają.

 

 

 

czy takie carbo też jest dobre ? http://allegro.pl/we...5621076330.html

Dokładnie tego używałem zanim sam zacząłem sobie mieszać ale lepiej zapytać w sklepie bo może cena jest podobna.

 

A tak poza tym wszystkim... jeżeli masz komu oddać mieszkańców lub dać na przechowanie to może warto bardziej wejść w poprawę zbiornika? Podłoże by można dać inne bo obecne bardzo ogranicza tobie dobór obsady (wiele ryb wręcz wymaga piaszczystego podłoża lub choćby bardzo drobnego). Przemyśl czy taki restart i spokojne budowanie od nowa z nową wiedzą nie byłoby lepsze w perspektywie czasu.

Obok podłoża można by zmienić rośliny, wyczyścić zbiornik z glonów i rozpocząć z odpowiednim poziomem i kontrolą warunków.

Można też zalesić akwarium rośliną szybko rosnącą (nawet jednym gatunkiem) a po miesiącu gdy się sprawy uspokoją wycinać sukcesywnie i zastępować wybranymi cieniolubnymi - startowałem tak akwarium koledze bo miał w wodzie dużo składników odżywczych (woda studniowa) więc logiczne było by dać coś co wodę trochę wyjałowi.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło jest "możliwe" i da się z tym coś zdziałać. Myślę, że jak zaczniesz podawać Carbo, dasz kulki pod korzenie i/lub zaczniesz nawozić (ale powoli, 1/4 dawki na początek ze względu na światło) wszystko się ułoży. http://forum.superak...-cieniolubnych/Jak zakładałem swoje to korzystałem z tej listy bo światła mam "prawie" tyle co Ty. Można dobrać coś by zastąpić roślinki zbyt wymagające.

Z tej listy właśnie też już sobie roślinki zapisałam jakie kupię :) ale nie ma tam żadnej trawnikowej niestety, a marzy mi się całe dno w trawce. 

W sumie to dopiero niedawno, im więcej czytam, tym więcej wiem, doszłam do tego co chcę i jak ma to akwa wyglądać.

Myślałam że w razie czego mogę dać jako trawkę mech albo gałęzatkę.

Albo ew. Sagittaria Subulata i niżej go przycinać ale istnieje ryzyko że nie będzie to ładnie wyglądać i trzeba będzie puścić ją wyżej przez co zasłoni inne rośliny tej samej wysokości. Zastanawiam się też czy może mały Heniek jednak pójdzie bo nie ma niby dużych wymagań świetlnych. 

Co do światła. Moje akwarium stoi we wnęce w meblościance ale jak zdejmę pokrywę żeby zamontować inne światło od góry to zacznie mi mebel gnić. Okno mam na płd stronie, a akwa na ścianie zachodniej 1,5m od okna. Światło dzienne dotyka przedniej szyby, na tą porę roku, od 8 do mniej więcej 12-13 góra. 

Mogę jedynie wymienić świetlówkę na taką 9-10k K .

W grę wchodzi jedynie kupno pokrywy na świetlówki z większą mocą ale to na pewno nie w najbliższym czasie. Jak na tą chwilę zamontowałam nad świetlówkami folię aluminiową, żeby odbijały światło.

 

 

Z testami kropelkowymi też się w sumie porównuje odcień więc trochę się obawiam że znowu wyjdą odcienie innego koloru 

 

 

Czyli najlepiej nie dawać więcej tego podłoża które teraz mam ?  trochę szkoda bo mało nie kosztowało , no ale za głupotę trzeba płacić jak to mówią..

 

 

Czytałam też http://forum.superakwarium.pl/topic/35041-ziemia-w-akwarium-czyli-strach-ma-wielkie-oczy/ i zaczęłam o tym myśleć , ale tak jak tam pisałam kilka pytań mi zostało a ten post pod moim niekoniecznie mi je rozwiązał w 100%

I też po przeczytaniu tamtego artykułu i idei o restarcie, nad chemią na ślimaki rozmyślałam głównie w kwestii wymoczenia w nim samych roślin .

Ale w sumie wystarczy je przecież dobrze umyć ;p 

 

 

co do skierowania prądu wody na tafle , ta końcówka co była dołączona do filtra nie działa . znaczy działa bo prąd wody kieruje do góry ale sprawia, że filtr nie zasysa powietrza , tak jakby za bardzo zatykała wylot końcowy 

Edytowane przez Miniu
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

co do skierowania prądu wody na tafle , ta końcówka co była dołączona do filtra nie działa . znaczy działa bo prąd wody kieruje do góry ale sprawia, że filtr nie zasysa powietrza , tak jakby za bardzo zatykała wylot końcowy

Nie ma zasysać powietrza. Bąbelki są zbędne.

 

 

Kiedy najlepiej lać Carbo ? W sensie rano, czy wieczorem ?

Rano, przed włączeniem światła nad zbiornikiem ale możesz kiedy chcesz byle regularnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...