Skocz do zawartości

Pierwszy własny zbiornik


sanguis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam
Nie chce zanudzac historia, powiem tylko, że w ramach 33 urodzin znajomi i żona zafundowali mi coś o czym po icchu marzylem ale zawsze bałem sie zrealizować:
Wszystkie zakupy zrobiłem w jednym z bardziej znanych sklepów w Wawie:
Mam nadzieje ze opis zgodny z regulaminem itd:
Zbiornik:
Zestaw Startup 80 Diversa czarny, prostokątne wymiary 80x35x40

Oświetlenie:
W pakiecie w zestawie 2xt18W
Filtr:
sprzedawca przekonał mnie, że ten w zestawie nie jest najlepszej jakości więc traktuje go jako rezerwowy, zakupiłem:
eheim pickup 160
Podłoże:
substrat jlb aquabasics plus drobny zwirek na to

fauna:
na razie brak, docelowo chciałem brzanki sumatrzańskie-jak na takie baniak to pewnie okolo 8 da rade(nie do konca pewny jestem), plus jakies rybki przy dnie (kiryski)?
Flora:
tutaj mam problem ponieważ zdałem się na doradztwo gościa odpowiedzialnego w sklepie za rośliny, po zasadzeniu żona wyrzuciła koszyczki z nazwami:(
rozpoznałem chyba jedna jako:mikrozorium
Dokupiony zestaw do testów: aquatest zoolek
dodatki - easy life easy start dodany po zalaniu całego baniaka, easy life chyba pro life(nie wiem bo wszystko po niemiecku:)
Zalany baniak w niedziele rano zwykła wodą z kranu - co do wody to wodociągi warszawskie
korzeń - gotowałem dziada przez 2 dni po 4 godziny, teraz moczy sie w wiadrze bo dalej delikatnie farbuje
kamien sprawdzony octem
starałem sie zrobic wszystko na tyle prof na ile umialem ale jestem raczej amatorem w tej dziedzinie.
ponizej fotki, moze ktos pozostałem rosliny rozpozna, bedzie jeszcze korzen. Zgodnie z instrukcja goscia ze sklepu po tygodniu chce zrobic testy wody jesli bedzie ok to poczekam jescze z tydzien i jesli zgodzicie sie z moja obsada zakupie ryby. Dodatkowo chce kupic easy life profito i easycarbo.
Niestety z tego co widze jedna roslina ktora zidentyfikowałem ma już jakies problemy, nie wiem o co chodzi.Po zakupie zobaczylem ze miala kilka dziur w lisciach plus delikatny brazowy nalot, nie mozna go bylo palcami zdjac, nie wiem czy to kwestia zmiany otoczenia, ale rozszerza sie to brazowienie na pozostale liscie. Albo mi cos sprzedali ine tak albo roslina zle reaguje, pozostale wygladaja ok a nawet jakby lekko rosly.
http://www.fotosik.pl/zdjecie/bbce53166baab7a1
Liocze na wasze uwagi, komentarze, krytyke slowa zachety itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik wygląda bardzo fajnie. Jest troszkę zieleni, jest i miejsce do pływania. Jak powiedział kolega dylu polecam Ci wyjąć korzenie microsorium z podłoża i przymocować je do czegoś. Osiem brzanek w 80 litrach nie powinno przysporzyć problemów. lecz brzanka sumatrzańska to troszkę agresywna rybka więc jeśli chcesz dodać do nich pare kirysów zadbaj o to aby nie były to jakieś mikrusy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpwoiedz

co do oswietlenie, na razie jade po 7-8h na dobre

dzis postarams ie zalatwic sprawe z roslina i korzeniem

rozumiem ze ok 8 brzanek i powiedzmy 5 kiryskow to max jak na takie zbiornik?myslalem o jakis krewetkach ale boja sie ze pozra je brzanki

musze jeszcze pomyslec o jakiejs wyzszej rosline na centrum baniaka, tlo to czarny brystol wiec chyba ok

poza tym na razie neich wszystko dojrzeje, zrobie po tygodniu pierwszy test wody i podziele sie wynikami

 

Regulamin 6.1.  Pisz poprawnie. darekbart

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że ten drobny żwirek jest dla kirysów niestety zbyt gruby. One wymagają piasku, a to znacząca różnica. Korzeń jeśli tylko lekko zabarwia wodę, to włóż go. Chyba, że lekkie zabarwienie wody Ci nie odpowiada. Wg mnie to ma swój urok, a glony garbników raczej lubią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko, nie mam cisnienia ze musi byc jakas ryba na dnie, ewentualnie slimaki i krewetki tam dam

no juz trace cierpliwosc do tego korzenia, lacznie prawie 10h wygotowanie i 2 dni w wiadrze ze zmienianiem wody. niech lekko zabarwio byleby z wody nie zrobila sie brązowa breja..

 

6.1. Wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi. darekbart

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik o długości 80 cm jest minimalnym rozmiarem dla brzanki sumatrzańskiej, ale z powodzeniem możesz tam umieścić stadko liczące kilkanaście osobników. O kiryski też się nie martw - w takim stadzie brzanki zajmą się sobą (czasami tocząc bardzo widowiskowe walki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

easy life chyba pro life(nie wiem bo wszystko po niemiecku:)

Jeżeli jest to Easy life profito, to nie jest to dobry nawóz na początek, zawiera prawie samo mikro a tego najmniej Twoje rośliny potrzebują.

Zaopatrz się potas, zapewne i tego roślinom brakuje.

 

Ps. Pisz porawnie (dostosuj się do regulaminu), już miałeś zwróconą uwagę i kolejny raz to będzie "bonus".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Chciałbym podpytac się o 3 kwestie:
1. Zgodnie z instrukcją podczepiłem mikrozorium do korzenia i włożyłem do zbiornika, po 2 dniach widze na korzeniu biały nalot, coś w rodzaju "pleśni". Przeczytałem w kilku miejscach, że jest to normalna reakcja i powinna samoistnie zniknąc za jakiś czas również dzęki podmianie wody - czy mieliście takie coś i jaka jest wasza opinia?
2. Pytanie związane z numerem 1 - po jakim czasie od zalania zbiornika należy zacząć podmieniać wodę - tutaj również widziałem opinie, że można zarówno po 2 tygodniach jak i po miesiącu rozpocząć podmiankę 20% tygodniowo.
3. Zauważyłem na przedniej szybie od wewnętrznej stronie w dolnym rejonach poziome smugi na szybie - czy mam powodu do niepokoju czy na razie nic z tym nie robić?
W niedziele zrobię pierwsze testy wody równo tydzień po zalaniu i chętnie podzielę się wynikami.
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie przejmuj się powinna zniknąć, chociaż nie zawsze się tak dzieje.

2. W zasadzie wymiana przed zakończeniem dojrzewania filtra jest bezcelowa bo i tak nie ma w akwarium ryb. Kiedy pierwsza podmiana, jak filtr dojrzeje. A dojrzeje jak skoczy NO3, ale trwa to 3-4 tygodnie. Ile % wody wymieniasz to zależy po co. Np. U ryb które brudzą na potęgę wymienia się nawet 2x w tygodniu po 50%, za to w roślinniaku nic się nie stanie jak będziesz to robił raz na dwa tygodnie.

3. Daj zdjęcie tych smug ale to pewnie jakieś pierwsze glony.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie przejmuj się powinna zniknąć, chociaż nie zawsze się tak dzieje.

2. W zasadzie wymiana przed zakończeniem dojrzewania filtra jest bezcelowa bo i tak nie ma w akwarium ryb. Kiedy pierwsza podmiana, jak filtr dojrzeje. A dojrzeje jak skoczy NO3, ale trwa to 3-4 tygodnie. Ile % wody wymieniasz to zależy po co. Np. U ryb które brudzą na potęgę wymienia się nawet 2x w tygodniu po 50%, za to w roślinniaku nic się nie stanie jak będziesz to robił raz na dwa tygodnie.

3. Daj zdjęcie tych smug ale to pewnie jakieś pierwsze glony.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

witam

Zrobiłem pierwszy test:

NO2 - 0.05mg/l, rozumiem, że to wynik w miarę ok ale należy jeszcze dać trochę czasu aby zbiornik bardziej się unormował?

Druga sprawa to te smugi na szybie i pleśń na korzeniu, w załączniku zamieszczam zdjęcie:

http://www.fotosik.pl/zdjecie/01319c03f3434997

poprawione

Edytowane przez sanguis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Zrobiłem pierwszy test:

NO2 - 0.05mg/l, rozumiem, że to wynik w miarę ok ale należy jeszcze dać trochę czasu aby zbiornik bardziej się unormował?

Druga sprawa to te smugi na szybie i pleśń na korzeniu, w załączniku zamieszczam zdjęcie:

http://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/LQEVy4InpnZzWX6mty~c39pq4Dn_Zd

Wydaje się już bisko końca dojrzewania ale mimo to trzeba poczekać, aż NO2 będzie się równało 0. To główny warunek.

Link do zdjęcia jest linkiem do jego usunięcia i jest niepoprawny niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 musi być na zero. Wtedy wiadomo, że jest ok. Z ciekawostek, Ja ostatnio robiłem bardzo dużo dziwnych rzeczy w swoim zbiorniku, wymieniałem podłoże, złoże w jednym z filtrów, podmieniałem duże ilości wody, tak czy siak NO2 nie wskoczyło nawet na minimalne wartości. Z jonami amonowymi już bywało różnie, czasem lekko się podnosiły. Stąd mój wniosek, że dopóki NO2 nie będzie wyzerowane, to lepiej z obsadą poczekać. Proces zamiany NO2 na NO3 powinien być w zasadzie natychmiastowy, jeśli dłuższy czas utrzymuje się ono w zbiorniku to wyobraź sobie co będzie jak dołożysz spore źródło jonów amonowych. NO2 momentalnie skoczy mocno w górę.

To co na zdjęciu masz źle nie wygląda, polecam poczekać i samo pewnie zdechnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przepraszam że się wtrącę, ale nie mam teraz jak przeczytać całego tematu.

Jeśli kolega chce brzanki, to odradziłbym trzymać z kiryskami. Sam miałem 6 brzanek mszystych (zielona odmiana) w 180L zbiorniku wraz z trzema kiryskami panda.

Brzanki z kirysków urządziły sobie pole do popisu między sobą w zabawie "ja cię ganiam a Ty się chowaj", czyli nękanie, nękanie i jeszcze raz nękanie.

Brzanki mają to do siebie, że one są po prostu agresywne. Ostatnio z mokrymi rozmawiałem to właśnie mi wytłumaczył, że trzymanie ich w grupie nie niweluje agresji. Agresja ta jest po prostu przenoszona pomiędzy większą ilość osobników. Sam zauważyłem u siebie, że jak największa brzanka oddaliła się od grupy (w której ciągle dochodzi do przepychanek), to interesowała się każdą inną rybą o podobnej wielkości. 

Na koniec pamiętam że brzanki przeniosłem do osobnego zbiornika, gdzie zaczęły wybijać się nawzajem.

Jak padła pierwsza, to myślałem że za dużo amoniaku w wodzie, ale jak po tygodniu padła druga - to brzanki trafiły z powrotem do sklepu, bo nie miałem serca ich męczyć u siebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.

Minęły 3 miesiące, na razie ustabilizowałem parametry wody, no2 0, no3 ciężko określić po testach ale między 30-50, staram się zbijać podmiankami wody. Ryby wyglądają wg mnie dobrze, brzanki plus kiryski i otoski, rośliny rozwijają się prawidłowo, opcz tych przy korzeniu i kamieniu. Trochę martwi mnie spora ilość syfu na dnie, robiłem odmulanie itd. ale to chyba wina za dużego żwirku. Poniżej fotka.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/4639e1e942c925eb

 

 

Pisownia. Trzecie i ostatnie, pisemne upomnienie. /Miniu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...