Skocz do zawartości

nowy zbiornik


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

Jestem początkującym akwarystą i pierwszy raz pisze na takim forum, więc prosze o wyrozumiałość i poprawienie mnie w razie błedów. Moje pierwsze akwa ma 160l i założyłem je około 4 tygoni temu. podłoże to czarny żwirek bazaltowy, w środku łupek drzewiasty i trochę roślin. Filtr Aquael unifilter 1000 z UV i grzałka Aquael gold 200W oraz kamień napowietrzający. Oswietlenie to dwie żarówki T8 po 30W. Obsada rybek: zbrojnik pospolity x4, glonojad syjamski x3, kiryski x4(albinos i pstry), bocja wspaniała x2, neonki x20, danio x20 (czerwone i fioletowe), gupiki x10

moje pytanie to: 

1. ile czasu powinno chodzić oswietlenie na dobę?

2. czy taka obsada rybek może być czy jest ich na dyżo?

3. Czy na początku dodawamnie takich preperatów jak tropical bacto aktic ma sens?

4. Raz w tygodniu podaję im Tropical posasium jak na opakowaniu, to dobrze? 

5. jak często i w jakich ilościach podmieniać wodę?

6. czy dolewanie takich preparatów jak tropical esklarin ma sen?

7. Karmię je raz dziennie po trochu tropical Vitality&Color tropical Bio-vit, i tabletki mini wafer mix. czy coś dodać do ich diety?

bardzo prosze o pomoć bo na początku nie chcę coś żle zrobić, choć mówią że człowiek najlepiej uczy sie na błędach. 

 

Dbaj o pisownię. /Luna

post-23210-0-60737800-1441652005_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Docelowo 10h będzie OK.

2. Taka obsada rybek nie może być. Połączyłeś ryby o różnych wymaganiach. Dodatkowo Twoje akwarium np. dla bocji jest sporo za małe, a fakt zastosowania ostrego bazaltu jako podłoża eliminuje wszystkie ryby denne jak i te, które namiętnie kopią w podłożu. Żeby móc zaproponować obsadę musimy znać parametry wody w Twoim akwarium - do tego są potrzene testy (najdokładniejsze będą kropelkowe) na pH, kh, gh. Poza nimi warto mieć testy na NO2 i NO3.

3. Według mnie cudowne bakterie na start, które w godzinę czy mniej przygotowują wodę do wpuszczenia zwierząt nie są potrzebne. Akwarium musi dojrzeć i nie da się tego procesu zamknąć w 10 minut czy godzinę.

4. Tropical potassium to potas dla roślin i dobrze, ale mając nawet takie oświetlenie przydatny będzie węgiel, makro i ew. mikroelementy. Ja u siebie zawsze rozbijałem i rozbijam dawki nawozów na codzienne.

5. Z reguły około 30% raz w tygodniu ale trzeba mieć na uwadze to, że każde akwarium jest inne.

6. Nie widzę jakiegoś większego sensu. Im mniej takiej chemii tym lepiej.

7. Diety nie masz zbyt urozmaiconej. Zaglądnij TUTAJ.

8. Dodatkowe napowietrzanie na ogół nie jest konieczne (kamień napowietrzający + bąbelki z filtra). Wystarczy ustawienie wylotu filtra na taflę wody.

9. Ja do takiego litrażu rozglądną bym się już za jakimś filtrem kubełkowym.

 

Edit. Nie wiem dlaczego ale najpierw przeczytałem, że masz 3x30W światła :P

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Początkowo przy dojrzewaniu akwarium około 6 godzin, później co tydzień godzina dłużej do 10-11 godzin na dobę maksymalnie.

2. Ciężko powiedzieć. Wg mnie wyszła z tego mała zupa rybna. Za dużo gatunków. Jedne ławicowe, inne nie. Poza tym różne wymagania. Do korekty. No i bazalt dla dennych odpada. Zbiornik dla bocji zbyt mały. Nie wiemy nic jakie to gupiki i jakie neony.

3. Pic na wodę. Jeśli to pomaga to w minimalnym stopniu. Żadnej chemii do akwarium nie wlewamy.

4. Potas zawsze jest ok. No nie zawsze, ale najczęściej go brakuje. Sam osobiście wlewałem potas i carbo tyle, że aqua artu.

5. Raz w tygodniu lub nieco rzadziej. Około 20% objętości wody. Ale są odstępstwa od tej reguły (atak glonów itp)

6. Jak wyżej. Chemia, oprócz nawozów, w akwarium jest zbędna.

7. Warto coś do diety dorzucić, ale specem nie jestem

 

PS. Miniu szybszy ;)

 

Dodam jeszcze od siebie: przede wszystkim największym problemem jest obsada, a to przecież ryby są najważniejsze. Musisz kupić testy wody, zbadać jej parametry (pH, GH, KH) i wtedy będziemy wiedzieć, które ryby mogłby zostać i zaproponujemy obsadę. W tym momencie wiadomo dwie rzeczy: ryby denne musisz oddać (lub zmienić podłoże na piach) i bocje też musisz oddać.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.10 godzin.
2. Nie bardzo poczytaj o wymaganiach tych ryb. Zwłaszcza nie pasują tu bocje(jest ich za mało i mają mały zbiornik). Kirysków też jest mało, to rybki stadne.
3. Teraz już nie, masz akwarium miesiąc, cykl azotowy powinien być zakończony, nie ma potrzeby.
4. Masz mało światła, jestem zdania, że nie jest to najgorszy pomysł ale trzeba do tego podchodzić z rezerwą i obserwować rośliny. 
5. Raz w tygodniu 20-30%. Warto było by jednak kontrolować czy filtracja daje radę przy takiej obsadzie. (testy NH4, NO2, NO3).
6. Nie widzę większego sensu.
7. Żywiec, mrożonka, pokarmy liofilizowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...