Skocz do zawartości

Oświetlenie do 112l do wyboru


Iszka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam baniak 112l - sporo roślin - typu kryptokoryny, żabnienice, lotos tygrysi, hygrofilia, strzałka, z tylu rotala rotundifolia.

Woda - kranówa odstana

nawożenie Seachem: Fluorish i węgiel w płynie Fluorish Exel, sporadycznie Fluorish Iron.

Obsada: 8 brzanek różowych, 5 kirysków panda, 3 otoski, 3 brzanki titeja

filtr eheim kubełkowy

 

Świetlówki, które teraz pracują to sylvania grolux 35w i sylvania daylightstar uv 18w z narva bio vital 24w zamiennie. Grolux i narva już "bardzo" do wymiany. Czas świecenia 10h

 

Mam następujące stateczniki do wyboru: 

2x35w T5

1x24w T5

1x18w T8

 

Chciałabym wrócić do aquastar i grolux - bo tę kolorystykę lubię najbardziej. Nie mam pojęcia w jakiej konfiguracji. Najchętniej wybrałabym 2x35w bo te swietlówki pokryją mi 75cm długości, ale to może być za mocne. Rozwiąże też problem z mocowaniem i rozmieszczeniem świetlówek - w pokrywie mam ramę metalową juwela - z fajnymi dwoma listwami na krótkim boku w odległości 5 cm od rantu - więc krótsze swietlówki nie mają się na czym oprzeć - ale to oczywiście da się rozwiązać.

Teraz mam problem z zielenicami, a w strefie gdzie jest tylko stary grlolux nawet pojawiły się okrzemki.

Nie chcę dozować więcej węgla (tzn żadnych butli ani bimbrowni). Stan roślin - Rotala w górnych partiach bardzo ładne duże zaróżowione liście - to jedyna roślina czerwona, która fajnie u mnie rośnie. ale pozostałe rośliny rosną raczej słabo, poza strzałką.

 

Chętnie wysłucham waszych opinii :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grolxa w swoim akwarium ma od zawsze jest to bardzo dobra świetlówka ale do zbiorników HT czyli z podawanym Co2 z butli. Takie mam zdanie na temat tej konkretnej  świetlówki .  Grolux wymaga wymieszania czyli uzupełnienia go innymi świetlówkami. Ja w swoim zbiorniku obecnie mam od przodu aquastara 10000k, groluxa, i od tyłu 865 czyli 6500k. Sam w sobie grolux nie wywołuje zielenic punktowych. Jeśli chciałbyś się doszukiwać przyczyn od strony nawożenia to może być to spowodowane zbyt małą ilością fosforu w stosunku do azotu. Jedna z teorii mówi, że w zdrowym LT punktowa zielenica świadczy o dojrzałości zbiornika i na roślinach wolno rosnących jest objawem normalnym jeśli obejmuje starsze liście.

 

Do LT polecam świetlówki 865.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...