Jump to content

Oświetlenie do 112l do wyboru


Iszka
 Share

Recommended Posts

Witam, posiadam baniak 112l - sporo roślin - typu kryptokoryny, żabnienice, lotos tygrysi, hygrofilia, strzałka, z tylu rotala rotundifolia.

Woda - kranówa odstana

nawożenie Seachem: Fluorish i węgiel w płynie Fluorish Exel, sporadycznie Fluorish Iron.

Obsada: 8 brzanek różowych, 5 kirysków panda, 3 otoski, 3 brzanki titeja

filtr eheim kubełkowy

 

Świetlówki, które teraz pracują to sylvania grolux 35w i sylvania daylightstar uv 18w z narva bio vital 24w zamiennie. Grolux i narva już "bardzo" do wymiany. Czas świecenia 10h

 

Mam następujące stateczniki do wyboru: 

2x35w T5

1x24w T5

1x18w T8

 

Chciałabym wrócić do aquastar i grolux - bo tę kolorystykę lubię najbardziej. Nie mam pojęcia w jakiej konfiguracji. Najchętniej wybrałabym 2x35w bo te swietlówki pokryją mi 75cm długości, ale to może być za mocne. Rozwiąże też problem z mocowaniem i rozmieszczeniem świetlówek - w pokrywie mam ramę metalową juwela - z fajnymi dwoma listwami na krótkim boku w odległości 5 cm od rantu - więc krótsze swietlówki nie mają się na czym oprzeć - ale to oczywiście da się rozwiązać.

Teraz mam problem z zielenicami, a w strefie gdzie jest tylko stary grlolux nawet pojawiły się okrzemki.

Nie chcę dozować więcej węgla (tzn żadnych butli ani bimbrowni). Stan roślin - Rotala w górnych partiach bardzo ładne duże zaróżowione liście - to jedyna roślina czerwona, która fajnie u mnie rośnie. ale pozostałe rośliny rosną raczej słabo, poza strzałką.

 

Chętnie wysłucham waszych opinii :)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Grolxa w swoim akwarium ma od zawsze jest to bardzo dobra świetlówka ale do zbiorników HT czyli z podawanym Co2 z butli. Takie mam zdanie na temat tej konkretnej  świetlówki .  Grolux wymaga wymieszania czyli uzupełnienia go innymi świetlówkami. Ja w swoim zbiorniku obecnie mam od przodu aquastara 10000k, groluxa, i od tyłu 865 czyli 6500k. Sam w sobie grolux nie wywołuje zielenic punktowych. Jeśli chciałbyś się doszukiwać przyczyn od strony nawożenia to może być to spowodowane zbyt małą ilością fosforu w stosunku do azotu. Jedna z teorii mówi, że w zdrowym LT punktowa zielenica świadczy o dojrzałości zbiornika i na roślinach wolno rosnących jest objawem normalnym jeśli obejmuje starsze liście.

 

Do LT polecam świetlówki 865.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...