Jump to content

[84L] LT + proporczykowce = mała pomoc z obsadą.


Limak86
 Share

Recommended Posts

Cześć :)

W tym miesiącu w końcu ruszam z zakładaniem zbiornik 84L (60x35x40) z szybą nakrywkową zamiast pokrywy, który prowadzony będzie mniej więcej jako typowy Low-Tech, czyli ziemia ogrodowa+piasek, mocno zarośnięte, oświetlenie wychodzi ok 0,37W/L (ale będą rośliny pływające + szyba, więc wyjdzie mniej), zero nawozów ani CO2.
Długo szukałem ciekawej obsady i wpadłem na pomysł proporczykowców. Poczytałem na forach wszystko co o nich napisano, mam jednak jeszcze niewielkie wątpliwości.
Mimo że ma być typowy LT, to mam filtr RO więc zejście z parametrami nie będzie problemem. Trochę gorzej z temperaturą, bo w takie upały jak teraz woda osiąga 26-27 stopni w mojej 160tce przykrytej pokrywą i w nasłonecznionym pokoju, nie wiem czy w nowym baniaku bez pokrywy a tylko z szybą i w niesłonecznym pokoju byłoby niżej (ostatecznie jakoś mogę ochładzać w te kilka dni upałów letnich).

Trzonem obsady miałyby być Aphyosemion australe (2+3) a do nich na przykład Chromaphyosemion sp. aff. melanogaster (2+3).
Kap Lopezy popularne, pięknie ubarwione i jak można wyczytać stosunkowo odporne.
Z kolei melanogaster bardziej "dziki", w naturalnym ubarwieniu, ale martwi mnie czy nie będzie zbyt delikatny dla takiego proporczykowego amatora jak ja (ale mają ten plus, że jeden z forumowiczów ma je na sprzedaż więc łatwy dostęp by był)?

Kolejna pytania to:
1) Czy takie 2 gatunki mogą żyć razem bez ryzyka krzyżowania oraz czy ilości obu gatunków to nie za dużo na taki litraż?
2) Czy są jakieś rybki "towarzyszące" które mógłbym dodać do takiej obsady?
Czytałem o lśniącooczkach jako bardziej biotopowych, ale generalnie nie musi być biotopowo - co można by dodać co by się odnalazło w parametrach pod proporce - jakieś bystrzyki, razbory, itp? Albo coś co by zajęło przydenną strefę - miniaturowe gatunki kirysków albo piskorki??

A może do tych Kap Lopezów (które będą na pewno) zamiast Chromaphyosemion sp. aff. melanogaster pójść w coś innego:
Gardnery (1+2 lub 2+3) albo
Fundulopanchax marmoratus (jest w jednej ofercie na Allegro obecnie, ich dać 2+2) albo
Chromaphyosemion bitaeniatum (ma je jedne ze sklepów w W-wie, ich dać ze 3+4)??

Będę wdzięczny za podpowiedzi, bo tematów o proporczykowcach jest mało (a dedykowane im polskie forum raczej nie funkcjonuje najprężniej ;) ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...