Jump to content

BRAK PRĄDU - jak zabezpieczyć akwarium?


Merka
 Share

Recommended Posts

Kochani, może temat wydaje się lekko dziwny-ale...mieszkamy pod Wwą, mamy "napowietrzne" linie energetyczne, dookoła las i podczas bardzo dużego wiatru, opadów śniegu bywały wyłączenia prądu spowodowane awariami. Zimą (rok temu) beż prądu byliśmy ponad dobę... Od niedawna jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami akwarium, które w dość szczególny i przypadkowy sposób trafiło do nas;-) Dopiero uczymy się wszystkiego...więc będziemy tu częstymi gośćmi;-) Co robić w takiej sytuacji? Żeby rybki przetrwały w razie "odcięcia"?

Pozdrawiam serdecznie:-) M:-)

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jakie masz akwarium, jakie panują w nim warunki i jaka jest obsada ale tak na zdrowy rozsądek to o ile akwarium nie jest bardzo przerybione to ryby dadzą radę przez co najmniej kilka godzin bez filtracji czy napowietrzania. Jeśli te awarie zdarzają się często to mógłbyś wykorzystać zasilacz awaryjny  (komputerowy). Przy mocy filtra rzędu kilku wat popracuje on spokojnie na baterii przez wiele godzin.

Link to comment
Share on other sites

Też mam taki sam problem zwłaszcza jak wspomniałeś podczas burzy. Zgodzę się z poprzednikami. Pamiętam że mój przezorny szwagier miał patent na brak prądu ale sprawa dotyczyła centralnego ogrzewania. Po prostu chcąc uniknąć zagotowania wody w piecu, podczas braku prądu podłączył pompę, która zapewniała przepływ wody do przetwornicy i akumulatora. Całość włączała się gdy nie było prądu. Zdawało to egzamin ale zajmowało trochę miejsca. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Odgrzeję trochę tego "kotleta".

Tańszą alternatywą dla wspomnianego przez Locdog-a UPS-a jest bateryjny napowietrzacz (chociaż myślę że opłaca się do UPS-a dołożyć).

Napowietrzacz pomoże przeżyć rybom ale z biologią będzie gorzej, no chyba że ktoś zamontuje brzęczki czy to w kaskadzie czy w sumpie (w komorach gdzie mamy wkłady biologiczne), przy kubełkach będzie gorzej, wtedy ratuje nas przełożenie medii luzem do akwarium.

Jak ktoś nie ma ani jednego ani drugiego podczas długiego czasu gdy nie ma prądu, polecam otworzyć filtr i wypłukać z brudu chociaż gąbki.

Gdy ten czas jeszcze bardziej się wydłuży (powyżej doby) wypłukać wszystkie media w filtrze, zapobiegnie to zatruciu ryb, gdyż bakterie tlenowe zaczynają się rozkładać, wytwarzają się toksyny, grzyb i pleśń, gdy wróci prąd ta bomba biologiczna wyląduje w akwarium i będziemy mogli się pożegnać z naszymi stworzonkami.

Po takim czymś przez jakiś czas warto monitorować na bierząco parametry wody (głównie związki azotowe) po to, żeby sprawdzić czy biologia nie została zachwiana (oczywiście po wypłukaniu wkładów biologicznych na pewno to się stanie).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...