Skocz do zawartości

Pomoc w identyfikacji glonów i problemu powstawania.


skorpino88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Problem polega na tym, iż w moim akwarium powstały glony obstawiam zielenice. 

 

jbdWCX5.jpg

Zdjęcie jest z internetu. Ale coś takiego właśnie atakuje moje rośliny. 

Opis zbiornika 240l.

-Filtracja JBL e1501 2 kosze ceramika 2 gąbka, dodatkowo mam filtr narurowy i w nim wkład chwytający zanieczyszczenia do od 150 mikronów.

-Żwirek około 2-3 mm. Rybek około 25 szt. kiryski, brzanki, kosiarki.  

-Oświetlenie 2x29W t5, 2x38W t5 2x18W t8 - te akurat standardowe były z pokrywą a gwarancja jeszcze jest więc nie usuwam. Najstarsze oświetlenie ma około 1 roku reszta nowe. Wychodzi około 0.7w na 1l. Barwy 10000, 8500, 3000. miałem 6500 ale zamieniłem na 10000. 

-W akwarium w sumie Anubis, Żabienice - różne gatunki.

Co do parametrów wody

gh-6

kh-4

no3 5mg/l

ph-7

nh3-1.0

po4-0

robione jakiś czas temu.

Jak zacząłem, walczyć z glonami, pierwsze 50% podmiany wody co 3 dzień podmiana 1/4 wody, i do tego wyciąłem wszystkie bardzo zarażone liście. 

Nawożenie tylko i wyłącznie teraz kulki gliniano-torfowe i nic więcej. I jeszcze co2

Proszę o info co robię źle co zmienić ewentualnie na co zwrócić uwagę ponieważ glony, znowu atakują i znowu pojawiają się na liściach Anubis. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje oko, zmniejsz światło i daj coś z szybko rosnących roślin, które pobierają pierwiastki ze słupa wody. Masz teraz rośliny, które powoli rosną czerpiąc nawóz z podłoża i zostają pierwiastki w wodzie, które są "nie wykorzystane", a przy tym świetle w takich właśnie warunkach to raj dla zielenic.

E: Anubiasa masz posadzonego w podłożu?
Stosunek NO3 do PO4 najlepiej gdy wynosi 10:1.
Ta jedna świetlówka, którą zmieniłeś z barwą 6500k lepiej gdyby była.


Wysłane z mojego Xperia Z2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy za dużo światła i stąd problemy z glonami. Tak mocne oświetlenie stosuje się typowo przy roślinniakach no i do tego Co2 z butli aby tych glonów nie było. Zmniejsz moc oświetlenia poniżej 0,5W/l i cierpliwie czekaj. Dołóż rośliny szybkorosnące tak jak polecał Ci to DawW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do cierpliwości nic na siłę tak że jest ok. Oświetlenie zmniejszyłem do około 0.5 w l świecenie od 11 do godziny 17 (6h) aktualnie żwirek zebrany z góry tam gdzie pojawiało się zielone, najpierw w soli całkowicie wymyte, oraz wyparzone wrzątkiem. Co do roślin dopiero w czwartek będę sadził bo dostawa do sklepu dojdzie. Wieczorem podam parametry wody na obecną chwilę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...