Skocz do zawartości

Roślinniak LT 126l


Bonzo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałem pokazać Wam moje nowe akwarium, a w zasadzie tylko po zmianie aranżacji. Zbiornik powstał 23.05.2015, czyli całkiem niedawno i jest to mój pierwszy kontakt z akwarium LT. Mam nadzieję, że coś z tego będzie :smile:  No ale do rzeczy:

 

Pojemność: 126l (80x35x45h)

Filtracja: aquael multikani 800 (rozszerzony na 2 moduły, filtracja tylko mechaniczna, przepływ ustawiony na połowę)

Ogrzewanie: brak

Światło: 2x18W, tył 8500K, przód 6500K, plus odbłyśniki, włączone przez 12h dziennie

Nawożenie: brak

Podłoże: 4 cm ziemia ( akurat w sklepie znalazłem ziemię dla roślin wodnych ), następnie 4 cm piasku 1-2 mm

Woda: do założenia akwarium 50% z ustabilizowanego akwarium i 50% odstała kranówka. Planowane podmiany wody: raz w miesiącu około 10% bez odmulania.

 

Flora:

 

- Mayaca vandelli,

- Ceratopteris siliquosa,

- Rotala rotundifolia,

- Alternanthera reinicki,

- Alternanthera lilacina,

- Alternanthera roseafolia,

- Microsorium windelov,

- Sagittaria subulata,

- Vallisneria,

 

Prawie wszystkie gatunki są z in-vitro, z wyjątkiem 3 ostatnich.

Rośliny ładnie puszczają bąbelki tlenu więc chyba jest im dobrze :razz:

 

Fauna:

 

3x gurami mozaikowy,

3x gurami marmurkowy,

Tutaj zastanawiam się nad dokupieniem gurami ale jeszcze nie wiem.

 

Napiszcie jak macie jakieś uwagi, pytania :razz: z chęcią się czegoś dowiem, lub odpowiem na pytania.

 

Postaram się na bieżąco dodawać nowe zdjęcia, myślę, że co miesiąc jak na LT wystarczy, żeby było widać jakieś zmiany.

 

 

 

post-12744-0-09645400-1432570577_thumb.png post-12744-0-96215300-1432570626_thumb.png post-12744-0-03513900-1432570679_thumb.png

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie na 6x Gurami to troche mało miejsca. To są ryby osiągające 15cm... W tym baniaku to parka jednego gatunku do tego jakaś ławica i wystarczy... Ew. coś na dno. Dorzuc jeszcze pistie i bedzie ciekawiej.

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wg mnie na 6x Gurami to troche mało miejsca. To są ryby osiągające 15cm... W tym baniaku to parka jednego gatunku do tego jakaś ławica i wystarczy... Ew. coś na dno. Dorzuc jeszcze pistie i bedzie ciekawiej."

 

Moje gurami nie są młode, 4 z nich mają po 7 lat i osiągnęły jakieś 10/11 cm, a te dwa mniejsze mają 7 cm, ale one są młodsze, mają niecałe 3 lata.

 

Z tą pistią to niezły pomysł. Tylko czy alternanthera nie będzie miała zbyt mało światła?

Edytowane przez Bonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Światło: 2x18W, tył 8500K, przód 6500K, plus odbłyśniki, włączone przez 12h dziennie

Ja bym skrócił czas do 10h max, bo obecnie masz długie dni i przez wiele godzin jest widno. Jak jeszcze palisz przez 12h to przy młodych roślinach jakie póki co tam masz, bałbym się wysypu glonów.

 

 

3x gurami mozaikowy, 3x gurami marmurkowy, Tutaj zastanawiam się nad dokupieniem gurami ale jeszcze nie wiem.

Ja podobnie jak któryś z przedmówców radziłbym ograniczyć się do jednego gatunku gurami (i to tego mniejszego raczej) + mała ławica. A jeśli upierasz się, że zatrzymasz te ryby, to już na pewno nić nie dorzucać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym skrócił czas do 10h max, bo obecnie masz długie dni i przez wiele godzin jest widno. Jak jeszcze palisz przez 12h to przy młodych roślinach jakie póki co tam masz, bałbym się wysypu glonów.

 

Ja podobnie jak któryś z przedmówców radziłbym ograniczyć się do jednego gatunku gurami (i to tego mniejszego raczej) + mała ławica. A jeśli upierasz się, że zatrzymasz te ryby, to już na pewno nić nie dorzucać.

Właśnie się długo zastanawiałem nad świeceniem. Skorzystam z rady,ograniczam świecenie do 10h, jak rośliny podrosną (może 2 miesiące)wtedy wydłużę do 12h.

 

 

Jeśli chodzi o ryby, to docelowo chcę mieć akwarium jednogatunkowe, właśnie z gurami mozaikowymi i chyba też 6 szt. Próbuję się pozbyć marmurkowych, ale z tym jest ciężko. Dlaczego gurami? Dlatego, że od kilku lat jestem poprostu zakochanym w tych rybach, a na dodatek bardzo ładnie prezentują się w akwariach roślinnych. Chciałbym się zająć hodowla tylko gurami mozaikowych. Niektórym się pewnie nie podobają baniaki jednogatunkowe, ale ja uważam, że świetnie wyglądają.

Edytowane przez Bonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli chodzi o ryby, to docelowo chcę mieć akwarium jednogatunkowe, właśnie z gurami mozaikowymi i chyba też 6 szt. Próbuję się pozbyć marmurkowych, ale z tym jest ciężko. Dlaczego gurami? Dlatego, że od kilku lat jestem poprostu zakochanym w tych rybach, a na dodatek bardzo ładnie prezentują się w akwariach roślinnych. Chciałbym się zająć hodowla tylko gurami mozaikowych. Niektórym się pewnie nie podobają baniaki jednogatunkowe, ale ja uważam, że świetnie wyglądają.

 

To jeżeli tak to zainwestuj w większe akwa. Zwróć uwagę, że gurami na pierwszym planie. Jak ono jest wielkie w porównaniu do całego baniaka... Pomyśl nad tym. Będzie to z korzyścią dla ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W więc: mija czwarty dzień od założenia akwarium, rośliny ładnie się rozwijają, co naprawdę widać. Woda wyklarowała się po dwóch dniach i aktualnie jest czyściutka jak łza, no ale żeby nie było tak kolorowo, na szybach i niektórych roślinach zaczął pojawiać się biały nalot. Jest taki, nie wiem jak to nazwać, taki puszysty i przypomina watę, wygląda to tak jakby ktoś posypał szkło mąką. Zresztą to widać na zdjęciu. Na dodatek widać jak kawałki tego pływają w toni wodnej gdzieniegdzie, ale filtr daje sobie z tym rade.

 

Miałem już z czymś takim do czynienia, więc jakoś specjalnie mnie to nie przeraża, ale nie z taką inwazją, zwykle to był delikatny nalot, który wycierałem gąbką i znikał po jakimś czasie w miarę dojrzewania zbiornika.

 

Macie jakieś rady, propozycję? Usuwać go mechanicznie czy coś więcej?

 

post-12744-0-30116800-1432737363_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mija 9-ty dzień od założenia akwarium, rośliny ruszyły jak szalone. Jak na razie glonów nie ma (odpukać), woda kryształ, ten biały nalot zniknął do zera, podłoże lekko usiadło, co mnie cieszy. Ogólnie wszystko jest dobrze, oby tak dalej.

 

Mam jeszcze pytanie: rotale i mayaca ładnie podrosły, mają tak od 2-7cm. Mam już je przyciąć, żeby się zagęściły, czy jeszcze dać im podrosnąć. Jeśli ciąć, to prosiłbym o jakieś wskazówki.

 

Aaa, i jeszcze jedno. W tym tygodniu pozbywam się gurami marmurkowych i zostawiam same mozaikowe. Tylko tu jest problem, aktualnie z mozaikowych mam 3 samce, jak dokupię jeszcze ze 3 szt. to mam nadzieję, że trafię samiczki. Jeszcze takie ogólne pytanie, ile mogę zmieścić tych gurami, biorąc pod uwagę, że to jest LT, oraz komfort dla ryb. Wydaje mi się, że 5-6 razem to optymalnie jak na ten zbiornik.

 

Jak się uda to będą 2 haremy 1+2.

post-12744-0-43388000-1433165470_thumb.png

post-12744-0-02111600-1433165477_thumb.png

Edytowane przez Bonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Piasek pochodzi z budowy. Zapytałem się majstrów, czy by mi nie dali wiaderka piasku, nie robili problemów. Zdjęcia się pojawią niebawem, jutro zakupię hygrophile, bo alternanthera nie daje rady przy tym świetle. Po około tygodniu pojawiły się glony na szybach, ale z dnia na dzień zanikają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...