Jump to content

Brzanka mszysta - zmiana kolory, brzanka wręcz jest czarna


edmun
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Nurtuje mnie pewna kwestia i niestety odpowiedzi odnalezione w internecie często nie wskazują jednoznacznie, co może być przyczyną, że jedna z moich brzanek mszystych jest wręcz czarna, a nie opalizująco zielono-niebieska (biorąc pod uwagę spostrzeżenia mojej żony, to mogę się przyznać że na kolorach się zbytnio nie znam).

 

Wczoraj planowałem zrobić cotygodniową podmiankę, jednakże nie wyrobiłem się z czasem, więc będzie to dzisiaj (przy okazji planuje odrobinę odkurzyć podłoże),

ale na testach nie widzę nic niepokojącego.

 

NO2 = 0

NO3 około 10-11

PH 6.8

Temp w normie (24'C-25'C) w zależności jak długo świetlówki chodzą.

 

Brzanek na chwilę obecną posiadam 6 sztuk, w różnych rozmiarach i żadna nie wykazuje żadnych oznak apatii, zmęczenia czy niepotrzebnego stresu.

Akwarium to 180l, prawie że puste jeśli chodzi o obsadę (6x grubowarg syjamski, 6x brzanka mszysta, 3x kirysek panda, 2x zbrojnik, 6x tylomelania, 3x krewetka crystal), mocno obsadzone roślinami, od dwóch, trzech dni podaję CO2 w ciągu dnia, wyłączając na noc, wskaźnik CO2 jest zielony zarówno w dzień jak i w nocy

 

Z tego co udało mi się wyczytać na forach, kiedy brzanka sumatrzańska staje się ciemnawa, to znaczy że jest chora, jednakże za nic u tej jednej nie mogę zauważyć żadnych oznak choroby, ani plamek, cętek ani dziwnego zachowania. Jedyne co ją odróżnia od innych, to właśnie kolor oraz (tu może być hasło klucz) zwiększona okolica od płetwy piersiowej do płetw brzusznych, niczym wypełnione podgardle (po zdjęciach brzanki sumatrzańskiej które znalazłem, to mniej więcej wygląda jak stan do składania ikry, ale to nie jest dla mnie pewne).

 

Gdyby bez opisu nie udało się nic wywnioskować, to byłbym w stanie dzisiaj podrzucić jakiegoś nagranie video

 

Z góry dziękuję za udzieloną pomoc.

 

 

edit:

Dorzucam podglądowe nagrania, niestety telefon nie nadążał z autofocusem, ale myślę że bezproblemowo widać o którą brzankę mi chodzi.

Tylko dodam, że pół godziny wcześniej zrobiłem podmiankę i delikatnie posprzątałem w akwarium, co trochę zdenerwowało ryby i mocno pojaśniały, więc jak ochłoną, to są o wiele ciemniejsze (wraz z tą najciemniejszą z grupy)

 

Temat przenoszę. darekbart

Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie ma zmian w zachowaniu, to może to być po prostu cecha idnywidualna danego osobnika. Miałem wśród brzanek purpurowych zarówno samiczki ciemniejsze jak i jaśniejsze od większości samic w stadku (samce tych brzanek zmieniają natężenie ubarwienia nawet kilka razy w ciągu dnia, dlatego wspomniałem o bardziej stałych w ubarwieniu samiczkach). Myślę, że także u brzanek "sumatrzańskich" w odmianie mszystej, mogą pojawiać się "brunetki" wyróżniające się na tle jaśniejszych sztuk.
 

Link to comment
Share on other sites

Z tego co udało mi się wyczytać na forach, kiedy brzanka sumatrzańska staje się ciemnawa, to znaczy że jest chora, jednakże za nic u tej jednej nie mogę zauważyć żadnych oznak choroby, ani plamek, cętek ani dziwnego zachowania.

Jeśli nie jesteś w stanie, na "oko" stwierdzić czy coś jej dolega,a masz takie podejrzenia, to jedynym wyznacznikiem będzie tu badanie mikroskopowe odchodów.Od jednej ryby się zaczyna...Czasami tak bywa,że ryba jest chora a zachowuję się jak by była zdrowa.

A czy wcześniej była tego samego ubarwienia co inne? Jeśli tak, może to  być tak jak kolega richter pisze.

Link to comment
Share on other sites

Tu niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć. Przy zakupie pływało ich bardzo dużo, więc nawet nie zwróciłem uwagi które były wyłowione. W domu natomiast (po podróży) oczywiście potraciły kolory wiec dopiero zacząłem im się przyglądać gdzieś po dwóch dniach od zakupu. Na chwilę obecną wszystkie przeniosłem do mojego 25l gdzie nie męczą mi już kirysków.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...