Skocz do zawartości

Brzanka mszysta - zmiana kolory, brzanka wręcz jest czarna


edmun
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Nurtuje mnie pewna kwestia i niestety odpowiedzi odnalezione w internecie często nie wskazują jednoznacznie, co może być przyczyną, że jedna z moich brzanek mszystych jest wręcz czarna, a nie opalizująco zielono-niebieska (biorąc pod uwagę spostrzeżenia mojej żony, to mogę się przyznać że na kolorach się zbytnio nie znam).

 

Wczoraj planowałem zrobić cotygodniową podmiankę, jednakże nie wyrobiłem się z czasem, więc będzie to dzisiaj (przy okazji planuje odrobinę odkurzyć podłoże),

ale na testach nie widzę nic niepokojącego.

 

NO2 = 0

NO3 około 10-11

PH 6.8

Temp w normie (24'C-25'C) w zależności jak długo świetlówki chodzą.

 

Brzanek na chwilę obecną posiadam 6 sztuk, w różnych rozmiarach i żadna nie wykazuje żadnych oznak apatii, zmęczenia czy niepotrzebnego stresu.

Akwarium to 180l, prawie że puste jeśli chodzi o obsadę (6x grubowarg syjamski, 6x brzanka mszysta, 3x kirysek panda, 2x zbrojnik, 6x tylomelania, 3x krewetka crystal), mocno obsadzone roślinami, od dwóch, trzech dni podaję CO2 w ciągu dnia, wyłączając na noc, wskaźnik CO2 jest zielony zarówno w dzień jak i w nocy

 

Z tego co udało mi się wyczytać na forach, kiedy brzanka sumatrzańska staje się ciemnawa, to znaczy że jest chora, jednakże za nic u tej jednej nie mogę zauważyć żadnych oznak choroby, ani plamek, cętek ani dziwnego zachowania. Jedyne co ją odróżnia od innych, to właśnie kolor oraz (tu może być hasło klucz) zwiększona okolica od płetwy piersiowej do płetw brzusznych, niczym wypełnione podgardle (po zdjęciach brzanki sumatrzańskiej które znalazłem, to mniej więcej wygląda jak stan do składania ikry, ale to nie jest dla mnie pewne).

 

Gdyby bez opisu nie udało się nic wywnioskować, to byłbym w stanie dzisiaj podrzucić jakiegoś nagranie video

 

Z góry dziękuję za udzieloną pomoc.

 

 

edit:

Dorzucam podglądowe nagrania, niestety telefon nie nadążał z autofocusem, ale myślę że bezproblemowo widać o którą brzankę mi chodzi.

Tylko dodam, że pół godziny wcześniej zrobiłem podmiankę i delikatnie posprzątałem w akwarium, co trochę zdenerwowało ryby i mocno pojaśniały, więc jak ochłoną, to są o wiele ciemniejsze (wraz z tą najciemniejszą z grupy)

 

Temat przenoszę. darekbart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma zmian w zachowaniu, to może to być po prostu cecha idnywidualna danego osobnika. Miałem wśród brzanek purpurowych zarówno samiczki ciemniejsze jak i jaśniejsze od większości samic w stadku (samce tych brzanek zmieniają natężenie ubarwienia nawet kilka razy w ciągu dnia, dlatego wspomniałem o bardziej stałych w ubarwieniu samiczkach). Myślę, że także u brzanek "sumatrzańskich" w odmianie mszystej, mogą pojawiać się "brunetki" wyróżniające się na tle jaśniejszych sztuk.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co udało mi się wyczytać na forach, kiedy brzanka sumatrzańska staje się ciemnawa, to znaczy że jest chora, jednakże za nic u tej jednej nie mogę zauważyć żadnych oznak choroby, ani plamek, cętek ani dziwnego zachowania.

Jeśli nie jesteś w stanie, na "oko" stwierdzić czy coś jej dolega,a masz takie podejrzenia, to jedynym wyznacznikiem będzie tu badanie mikroskopowe odchodów.Od jednej ryby się zaczyna...Czasami tak bywa,że ryba jest chora a zachowuję się jak by była zdrowa.

A czy wcześniej była tego samego ubarwienia co inne? Jeśli tak, może to  być tak jak kolega richter pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć. Przy zakupie pływało ich bardzo dużo, więc nawet nie zwróciłem uwagi które były wyłowione. W domu natomiast (po podróży) oczywiście potraciły kolory wiec dopiero zacząłem im się przyglądać gdzieś po dwóch dniach od zakupu. Na chwilę obecną wszystkie przeniosłem do mojego 25l gdzie nie męczą mi już kirysków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...