Skocz do zawartości

Problem z parametrami wody - jak ustalic co jest nie tak


daveron
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam maly 8 miesieczny zbiornik 30l w ktorym trzymam 2 raczki miniaturowe i krewetki neocardiny. W niedziele podmienialem wode - uzywam do tego odstanej wody z kranu i niedlugo potem zauwazylem niepokojace zachowanie lokatorow - jeden z rakow zaczal bezustannie chodzic dookola zbiornika probujac sie wspiac na sciane i wydostac ze zbiornika. Drugi raczej apatyczny. Krewetki ok do dzisiaj -  wrocilem z pracy i widze ze wiekszosc jest malo ruchliwa - jedzeniem zainteresowaly sie pojedyncze sztuki. 

Dodatkowo rzecz ktora sobie ostatnio uswiadomilem - jeszcze pare tygodni temu mialem pelno malutkich okraglych robaczkow, plywajacych i zjadajcych gnijace liscie roslin - oczliki a moze malzoraczki ? nie mam pojecia. W kazdym razie w chwili obecnej jest ich bardzo malo - raki ktore dodalem do zbiornika ok miesiaca temu co prawda je jedza, ale nie sadze zeby az tak drastycznie zmniejszyly ich ilosc. 

 

Zbiornik mocno zarosniety, nawozony CO2 z bimbrowni i niczym wiecej. Do wody kranowej ktora robie podmianki niczego tez nie dodaje. 

Zdaje sobie sprawe ze trzeba zbadac parametry wody, aby dojsc przyczyny, ale nie wiem od czego zaczac - nie jestem w stanie kupic wszystkich testow bo ich cena jest bardzo wysoka, dlatego prosilbym o rady.

 

Pierwsze co mi przyszlo do glowy to poziom NO3 - z racji ze zbiornik jest dojrzaly i mocno zarosniety zakladalem ze poziom ten powinien byc w normie, jednak z powodu na ilosc roslin nie jestem w stanie odmulac dna, czy to jest dobry trop ? 

Bede wdzieczny za wszelkie rady.

Pozdrawiam

 

 

Regulamin 6.1 - pisownia. Na forum używamy języka polskiego.

andy102

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona wodociągów parametry, woda jak podmieniasz musi odstać się. Jak zauważasz coś dziwnego to co 2 dzień podmianki po 10%. Woda odstana !!.

Ciekawe co tu pomogą parametry kranówy?skoro stosowana już od 8 m-cy-woda też napisano,że odstana.Kiedy ostatnio robiłeś zacier?czy przy podmianie poruszyłeś mocniej podłożem? istnieje jeszcze możliwość,że wodociągi czyściły akurat w tym czasie rurociągi i coś się dostało.Możliwości dużo-informacji skromnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz mało ruchliwe krewetki, raczki głupieją to mi przychodzi do głowy NO2. W tej sytuacji odstaw bimber, zmień wode. Do filtra włóż wegiel aktywowany i przede wszystkim zainwestuj w te testy na NO2 i pH możesz na NO3 też, którymi będzie można coś określić. Wiadomo, że to wydatek ale chodzi żywe stworzenia. Nie muszisz kupować całej palety testów kropelkowych.

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże nie ruszane podczas podmiany. Zacier wymieniany albo tego samego dnia co podmianka, albo dzień później - nie jestem pewny, w kazdym razie świeży. 

Może przygazowałeś trochę mieszkańców ? wiadomo jak to jest z bimbrownią-szczególnie na starcie z nowym zacierem.Odłącz na dobę i zobaczysz co się dzieje.NO3 raczej odpada przy takiej obsadzie,stałych podmianach i zarośniętym zbiorniku,ale zbadać parametry nie zaszkodzi.

Edytowane przez KAMYK32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...