Skocz do zawartości

Zakładam nowe akwarium


dominnio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję wymienić moje maluteńkie akwarium, którego byłem szczęśliwym posiadaczem przez 8 lat, na coś większego (300 litrów). Z związku z tym mam masę pytań, na które potrzebuję rzetelnej odpowiedzi. Może wymienię w punktach : 

Po pierwsze :

->> Czy nie porywam się na "zbyt głęboką wodę"? - wydaje mi się, że już mam jako takie doświadczenie w prowadzeniu akwarium, ale czuję też, że dużo większe akwarium to może być zupełnie co innego.

 

Jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie jest ZDECYDOWANIE negatywna to temat można uznać za zamknięty, w przeciwnym razie mam kolejne pytania :

->> Jak urządzić tak wielkie akwarium?

      -> Jakie podłoże?

      -> Jakie rośliny?

      -> Jaki sprzęt?

->> Jakie dobrać ryby

Moja dotychczasowa znajomość ogranicza się do najmniejszych rybek (neonki, danio, brzanki, krewetki, gupiki, kosiarki, otoczki). Większe akwarium = większe ryby, więc jakie mam kupić, żeby te większe nie pozjadały mniejszych, żeby podłoże było odpowiednie dla wszystkich, żeby ryby nie pozjadały roślinek. 

 

Z góry dziękuję za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zacznij od parametrów wody. Im większe akwarium tym łatwiej je utrzymać...większe akwa "wybacza" błędy. Przy takim litrażu masz już spore możliwości...Jeżeli to nie ma być stricte roślinne akwa to podłoże najlepiej piasek, wyjdzie najtaniej. Po takowy jedziesz do marketu budowlanego i kupujesz "Piasek do piaskownic", kosztuje grosze. Jeżeli chodzi o sprzęt to filtracja zewnętrzna(filtry kubełkowe). Podaj parametry wody i jaką masz wizję. 

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy na co cię stać (finansowo).

Jeżeli chcesz wydać dużo kasy na utrzymanie potem zbiornika HT to spoko...

Jeżeli wolisz by rośliny rosły sobie powoli oraz odpuścisz sobie najbardziej wymagające (średnio wymagające dadzą sobie radę, wolniej ale będą rosnąć wbrew obiegowej opinii) to poczytaj o zbiorniku LT i metodzie Diany Walstad.

Z filtrami możesz kombinować jak się tobie podoba:

Dwa osobne (po jednym na stronę), jeden biologiczny a drugi mechaniczny (mimo wszystko, gęsta gąbka pięknie filtruje), wewnętrzne.

Kubełek jakiś fajny.

Filtr HMF (super się sprawdza - namierzyłem sklep akwarystyczny gdzie mają takie w zbiornikach od zawsze i super się sprawdzają) - zrobienie wcale nie jest trudne, montowałem taki w 240L, gąbka ppm45 i gra gitara. To jest najtańsza opcja, w szczególności jeżeli zamierzasz pójść w LT albo coś trochę lepszego ale ekonomicznego np. piasek+ziemia ogrodowa albo piasek+kulki GT (osobiście wolę carbo-kulki + tabletki Sera), do tego światła 0,3-0,5w/litr max (przez to mniej trzeba będzie nawozić no i oszczędność prądu).

 

Nie ma czegoś konkretnego do polecenia, dobierzesz to co tobie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...