Skocz do zawartości

problem z glonami


ibrachim12
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Opis akwarium:

Założone: 18.03.2015

Litraż: 75l

Filtr: mini kani 120 

Wkłady filtracyjne: 3x kranzyt 1x dąbka i jeszcze w akwarium na wlocie jest gąbka

Grzałka: Aquael gold 100w

Oświetlenie: 2 belki led po 10,5w i jedna belka led światła dla roślin (czerwone i niebieskie diody) 12w 

Czas świecenia: Na początku 12h, po dwóch tygodniach zmieniłem na 6h

Podłoże: ziemia + bazalt

Nawozy: Na razie niczym nie nawożę ale planuję butle co2 i może jakieś mikro, makro itd.

Rośliny: lotosy,anubiasy,microsoria,blyxa,elatine triandra,nadwódka tailandzka,orzechy,hygrophila polysperma,ludwiga repens,cuba,didiplis diandra,cryptocoryny-wendtti i green-i,micranthemum umbrosum,hedyotis salzmanii,heteranthera,cabomba,cabomba red,echinodorus magdalenis,sagitaria,wywłocznik rdzawy,althernantera reiniecki,colorata,proserpnica palustris,eustralis,hydrocotyle lellupa,japan, bolbitis, Mini pelia, Mini weeping moss, pearl moss, Jungermannia Truncata, Fissidens splachnobryoides, pilo moss, moss sp610, christmas moss i za parę dni dojdzie 6 bucephalandr

Obsada: zatoczki i heleny, jak dojdę do odpowiednich parametrów wody to będzie 20szt. krewetek red nose

Ozdoby: 3 korzenie (a raczej gałęzie) dębu, patyczki dębu i kilka kamieni

Parametry wody: ph 8<, gh 20, kh 14, no2 0,025, no3 1

Podmiany wody: dzisiaj zrobiłem pierwszą podmiankę 15l na wodę RO (żeby zbić ph i gh)

 

Problem:

Rośliny rosną bardzo dobrze ale glony niestety też świetnie rosną. Mam jednego glona. Glony są na prawie wszystkich roślinach a najwięcej jest ich na bolbitis i anubiasie. Jak pozbyć się glonów?

 

Zdjęcia:

 

3a18eddc92.jpg

00acb6a1f7.jpg

(tektura jest po to żeby ledy nie świeciły mi po całym pokoju)

 

ceb1454349.jpg

5e0c4529ba.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze..? Na twoim miejscu, teraz przy tak zaawansowanym oglonieniu, wyrzyciłabym wszystko i np u Sławka od nas z forum zakupiła bym  rośliny, Bo co ty tu chcesz ratować? :( Potem dobrze wyczyściałbym szyby, obniżyłabym fosforany itp Co2 to podstawa i podmiany wody raz na tydzień ok 30% Kulki torfowo-glinowe z mikro i makroelementami w piasek, pod nowe rośliny  i nie lej na razie nic do wody, ewentualnie potas. A z oświetleniem się robi na odwrót, najpierw zaczyna się od mniejszego oświetlenia i z czasem zwiększa.

Edytowane przez djmoniska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a twoim miejscu, teraz przy tak zaawansowanym oglonieniu, wyrzyciłabym wszystko i np u Sławka od nas z forum zakupiła bym  rośliny
Wszystkich roślin na pewno nie wyrzucę gdyż już za dużo na nie wydałem.

 

Bo co ty tu chcesz ratować?
Większość roślin jest ogloniona ale cały czas rośnie, dzisiaj zrobiłem sporą przycinkę. 

 

A z oświetleniem się robi na odwrót, najpierw zaczyna się od mniejszego oświetlenia i z czasem zwiększa.
To może zmniejszę oświetlenie do jednej belki białych ledów i jak glony znikną to będę stopniowo zwiększać oświetlenie. Co o tym sądzisz?

Oczywiście cały czas zbieram na butlę co2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specem nie jestem, ale:

- łapska do akwa i wyczyść mechanicznie ile się da (na przyszłość - jak tylko zauważysz, że zaczyna coś takiego rosnąć, staraj się to czyścić od razu, czekanie nie pomoże, wręcz przeciwnie),

- spora podmiana wody - myślę, że na razie możesz odpuścić sobie RO i zbijanie parametrów do momentu uporania się z glonami,

- zgaś zupełnie oświetlenie.

Poczekaj na bardziej ogarniętych forumowiczów, może ktoś coś mądrego wymyśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeszcze jedyną szansą i nadzieją w takiej sytuacji będzie wyciągnięcie wszystkich roślin i zrobienie im płukania w miseczce w  wodzie utlenionej albo w jakimś silniejszym specyfiku na glony.. resztę poczyść i poobieraj z nienadających się już do niczego roślin,  oczywiście potem dokładnie wypłukaj rośliny zanim je powsadzasz do akwarium nic innego tu nie widzę :/

Edytowane przez djmoniska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...