Skocz do zawartości

120 l gloniska


skull1311
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynając - parametry akwarium:

 

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- 28.02.2015

 

2.Litraż i wymiary akwarium - 126 l; 35x45x80

 

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- LED - 51 W, każda dioda po 3W (12 białych 6500K, 4 czerwone, 3 niebieskie)

 

4.Jak długo świecisz (ile godzin)-obecnie 10h

 

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa- podłoże trochę przekombinowane - keramzyt + szczypta zeolitu, na to włókno kokosowe, na to ziemia ogrodowa zmieszana z rozpuszczonymi kulkami git, przysypane 4cm żwiru. Do okoła opaska z 3 cm żwiru. Żwir czarny granulacji 1-3mm, 4 worki grubszego z braku innego dostępnego w sklepie

 

6.Filtracja - Hanza HW 302 - od 2 tyg. - 16.03.2015 - 2,5 koszyka ceramika, na wylocie włóknina

 

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - roślinne

 

8.Ozdoby (jakie)- korzeń średniej wielkości

 

9.Rośliny (ile,jakie)- 3x ludwigia repens, 4 x heteranthera zosterifolia, 5x rotala rotundifolia red, hemianthus micranthemoides, hemianthus calitrichoides, rogatek sztywny - 10-15 sztuk, 3x vallisneria spiralis tortifolia, peacock moss na korzeniu

 

10.Ryby - obsada (jw.)- dzisiaj wpuszczone 3 otoski, w najbliższych dniach dokupię jeszcze 3 aby mieć jakieś minimum ławicowe

 

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 20-30% co tydzień kranowit.Ostatnia podmiana 20l kranówki, 10 destylowanej wykonana 27.03.2015. W 1 tyg zbiornika była podmiana 50% bo znacznie zmienionym brunatnie kolorze wody.  Link do tematu tu: http://forum.superakwarium.pl/topic/47067-trudne-początki-120l/[/ b]

 

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- Carbo od allegrowej firmy aqua plast - starałem się przenawozić - 7 naciśnięć pompki czyli ok 7ml codziennie po zgaszeniu świecenia

 

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- Tak bimbrownia 24/7

 

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - Jedynie testy paskowe - NO3 ok 10-15,

NO2 0, reszta testów to wykaz z wodociągów:

twardość ogólna - 234 mg CaCO3/L

Ph - 7,7 ug Fe/L

Fe - 99

 

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? - jakiś tydzień temu dosadzałem małego i dużego henia - wtedy zaobserwowałem, że na korzeniu tworzą się chyba krasnorosty

 

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? - jeszcze nigdy nic

 

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - post-20681-0-61266600-1427488534_thumb.jpg, post-20681-0-98108600-1427488392_thumb.jpg, post-20681-0-29590400-1427488414_thumb.jpg 

 

Opis problemu- Witam! Dopiero zaczynam zabawę z akwarystyką. Pisałem trochę na dziale początkujących i otrzymałem pomoc, ale teraz doszły do moich kłopotów glony. Zauważyłem, że występują głównie na korzeniu - czy są to krasnorosty? a może ja to uznałem, za krasnorosty a to nic złego? Problem pojawił się po dołożeniu do podłoża heniów i mchu na korzeń. Po zauważeniu tego nalotu wyjąłem korzeń, tam gdzie dałem radę szczoteczką wyszorowałem i dodatkowo polałem wszystko obficie carbo. Później każdego dnia dolewałem do zbiornika ok 7ml carbo. Jednak glony nie dają za wygraną - nadal siedzą na korzeniu. Zmniejszyłem przepływ w filtrze, zrobiłem na nowo bimbrownię, tak, że dawała dużo bąbli CO2, ale nie wiem co dalej. Dziś podmieniłem 30 l wody - 20 l odstanej kranówki + 10l destylowanej. Dodatkowo na małym heniu zaczęły mi się pojawiać zielone nitki, brązowe kulki. poprostu misz masz. Cały czas mam okrzemki, ale wydaje mi się, że zaczynają lekko ustępować. Dodatkowo zauważyłem, że ludwigia zaczęła podwijać liście. Od samego początku nie rosła prosto do góry tylko trochę się płożyła, kręciła w akwarium. Gdy zacząłem podawać carbo heteranthera zaczęła intensywnie rosnąć - w ciągu tygodnia ok 20cm. Ludwigia wypuszcza bardzo dużo małych rozgałęzień w międzywęźlach. Testy kroplowe muszę zakupić, ale czy na tą chwilę mogę coś zrobić, aby pomóc swojemu zbiornikowi? Mam kupić sole, rozrobić zgodnie z poradnikiem i zacząć podawać? Jeśli tak, to ile i jakie? Pozdrawiam i liczę na odpowiedź. 

 

Edytowane przez skull1311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Masz twardą wodę, bimbrownia niewiele da -->pH

2. Być może na korzeniu masz pleśń. To wina złego przygotowania.

3. Co to znaczy Fe 99 ?

 

Nie wiem czy chwalisz się wzrostem roślin czy szukasz pomocy?

 

Akwarium jest świeże. Jeśli nie poprawi się nic w ciągu kolejnego miesiąca to wróć.

 

Poza tym nie lej tyle carbo, to nie kibel. Masz trzy krzaki na krzyż. Co do nawozów, to proponuję symboliczne lanie, chyba, że będą braki.

 

Ps. W podłożu brakuje tylko makaronu.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 2 korzeń był sparzony kilka razy wodą i moczył się 2 tyg zanim nie utonął. Trzeba jeszcze coś z nim zrobić? Tak dużego garnka nie mam, aby go gotować. Co proponujesz zamiast tego?

Ad 3. Fe 99 ug/L

Wzrostem roślin się nie chwalę, raczej martwię bo myślałem że coś z ludwigią jest nie tak - objaw jakiegoś niedoboru bądź nadmiaru.

Dołączona grafika

Czy mam dołożyć potas?

Ps. Pomysł na podłoże pochodzi z kanału pana tramadolihydrochlor. To on zaproponował takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dotarły do mnie testy wody. Wszystkie testy to kroplowe z Zooleka. Dobrze nie jest...:

PO4 - 1-1,5 mg/l

NO3 - 2 mg/l

GH - 16°n

KH - 11 °n

pH - 7,6-7,8

Na małym heniu chętnie rosną zielenice nitkowate, na szybach zaczęły się pojawiać punktowe. Korzeń zaczynają przejmować krasnorosty. Skróciłem w związku z zielenicami świecenie do 6 h.

Co dalej z tym zrobić? Rozumiem, że podmiana wody aby zbić fosfor - 25% co 3 dni? Nie zacząłem podawać potasu, dziś również do mnie przyjechał. Mam wszystkie potrzebne sole makro - podawać KNO3, czy na razie odpuścić? Potas w 50%? Mg na te poskręcane liście? Co radzicie?

 

Edytowane przez skull1311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testem kroplowym zooleka. JBL również dawał podobne wyniki. Wczoraj dopiero co rozrobiłem sole podałem potas i magnez. Dziś potas. Jutro kolejna podmiana 25% wody. Rozumiem że zacząć podawać azot by podnieść NO3 do stosunku z PO4 10:1 ?post-20681-0-37918000-1428141402_thumb.jpg

 

Tak wyliczyłem ile potrzebuję tygodniowo soli. MgSO4 przy kranówce 2 mg/l sugerowano mi, Fosforu nie podaję na razie. Te dawki które ustaliłem będą grały? Na razie wszyskiego po 50% ustalonych dawek mam lać tak? Czy KNO3 50% a K2SO4 100% tego co ustaliłem? Podmiany wody co 3 dni  25% robię. Testy na koniec tygodnia, przed podmianą zrobić? Tak w przyklejonym poście czytałem aby zrobić, to dobry trop? Pozdrawiam.

Edytowane przez skull1311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszej podmianie i dołożeniu KNO3 i MgSO4 i K2SO4. NO3 - 5, PO4 - 0,25. Nawozy w dawkach podnoszące w moim akwa z w/w w załączniku wyliczeń - NO3 - 2mg/l, K - 1,8 mg/l, Mg - 0,7. Dalej stosować wyżej załączony schemat czy sugerujecie zmiany? Mam jeszcze prośbę co do identyfikacji glonu niszczącego mi rotalę Dołączona grafika czy to może Oedogonium? Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...