Skocz do zawartości

Marniejaca polisperma- mikro czy makro


kamil2963
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kilka dni temu posadzilem hygrophile polisperme, heteranthere i hydrocotyle japan. Dziś zauwazylem spadek formy nawet moczarki, Rośliny robią się przezroczyste i nowe liście odrazu marnieja. Zmierzyłem no3-(15-20), po4 dosyć wysoki bo około 3, ale zawsze taki miałem, co mnie zdziwiło fe- prawie niewykrywalne. Podałem około 10 ppm potasu myśląc że o to chodzi a tu niespodzianka. Poje pytanie jest nastepujace. Czy znaczący niedobor zelaza może aż tak wpłynąć na kondycję roślin ,? Bo nie wiem czy dalej doszukiwać się przyczyny.

Edytowane przez kamil2963
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz co nieco o nawożeniu: http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/

 

Musisz dostarczyć roślinom wszystkich niezbędnych pierwiastków w odpowiednich dawkach, żelaza również, to ważny pierwiastek, powinno być go ok 0,4. Przydałoby się też zmierzyć ten potas czy oby na pewno jest go wystarczająco. Stosunek NO3 do PO4 powinien wynosić 10/1. Pamiętaj,że dodając nowe rośliny, przy ich wzroście i rozrastaniu się zapotrzebowanie na pierwiastki będzie rosnąć, a efektów nie będziesz widział od razu. Z togo co kojarzę z innego Twojego postu to nawozisz solami więc o tyle masz łatwiej,że możesz manipulować poszczególnymi pierwiastkami. Skoryguj to żelazo, jeśli problem za kilka tygodni nie ustąpi to będziesz szukał dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 jednak żelazo Było przyczyną.

 

Tak własnie myślałam,że przyczyną będzie coś w nawożeniu, a nie światło bo mi przy tym świetle (a obecnie nawet mniejszym) te rośliny rosną jak głupie, więc dodawanie 4 świetlówki na prawdę nie ma sensu, a zaszkodziłbyś rybom. Nie wiem co tam masz pod korzeniami, jeśli nic to warto dać kulki G-T, koszt niewielki, a roślinom na prawdę dobrze robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod korzeniami mam ziemię ogrodową przykrytą czarnym bazaltem. Jest to moje 2 akwarium na ziemi. Poprzednie miałem prawie 3 lata, ale nie miałem problemu z żelazem. Co do heteranthery, to kupiłem ją jak była w nie najlepszej kondycji, mam nadzieje ze ją podratuję, bo to piękna roślina.

 

Zwracaj uwagę na pisownię.

andy102

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...