Skocz do zawartości

Odpadanie liści


Larst
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam problem, otóż od jakiegoś czasu od dołu Hygrophili opadają liście i wygląda to nieestetycznie. Raz w miesiącu muszę wszystko wysadzić, by od dołu nie było widać łysych łodyg. Przez to, że rośliny są dość mocno ukorzenione w substracie pod żwirem, wszystko wypływa i wtedy nie widać nic. Jest to dołujące i zaczyna mnie to denerwować. Coraz częściej rozmyślam o butli CO2, ale muszę jeszcze trochę kasy ogarnąć.

 

Podejrzewam, że opadanie tych liści jest spowodowane brakiem nawozów lub właśnie samego CO2. Co sądzicie? Jak mogę chociaż spróbować zaradzić temu nie kupując jeszcze butli? :)

 

Oświetlenie: 2x24W T5, co w moim 112l baniaku daje 0,42W/L, czyli chyba nie najgorzej.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że opadanie tych liści jest spowodowane brakiem nawozów lub właśnie samego CO2

A cokolwiek wiesz o jakimkolwiek poziomie pierwiastków? Choćby NO3?

 

Jak chcesz mogę wyciągnąć magiczną kulę.  Ok udało mi się wywróżyć że to jakieś braki. :) Jak widzisz nie da się, przepraszam ale nie dorównuję wróżbicie Maciejowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie światło, "kolega" weder nawet się nie pofatygował żeby spojrzeć na zdjęcie ile masz roślin i jak zagęszczone.

Oświetlenie masz 5000K i 8000K, jedyne do czego można się przyczepić (ale  też nie dużo) to barwa tej pierwszej, ja bym wymienił na coś 6500 K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj Mapeta, jak coś będzie nie tak, to będzie na niego. :facepalm:

 

To nie światło, "kolega" weder nawet się nie pofatygował żeby spojrzeć na zdjęcie ile masz roślin i jak zagęszczone.

Oświetlenie masz 5000K i 8000K, jedyne do czego można się przyczepić (ale  też nie dużo) to barwa tej pierwszej, ja bym wymienił na coś 6500 K.

Edytowane przez weder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie światło, "kolega" weder nawet się nie pofatygował żeby spojrzeć na zdjęcie ile masz roślin i jak zagęszczone.

Oświetlenie masz 5000K i 8000K, jedyne do czego można się przyczepić (ale  też nie dużo) to barwa tej pierwszej, ja bym wymienił na coś 6500 K.

 

W sumie to nie, spojrzałeś na pierwszy post z akwarium w moim podpisie. 5000K i 8000K miałem w starej pokrywie. Od 2 lat mam nową pokrywę ze świetlówkami 2x24W T5, lecz musiałbym sprawdzić, jakie barwy. Teraz właśnie ta pokrywa leży w piwnicy i czeka na naprawę. Nie wiem jak to się stało, ale któregoś dnia pieprznął statecznik przy włączaniu światła (cud że mnie nie poraziło). Okazało się, że w puszce jest sporo wody, a statecznik zatopiony prawie do połowy. Parowanie wody jest straszne, ale pokrywa wydawała się być szczelna.

 

W sumie to miałbym jeszcze możliwość dokupienia oświetlenia, skoro musze kupić statecznik, to zawsze mogę zabrać na 3 lub 4 świetlówki i wtedy jakoś podłączyć.

 

PS Zerknij na drugą stronę i na samym dole jest nowa aktualizacja, wczoraj wstawiłem foto. Ewidentnie Hygrophila od dołu jest kiepska, albo liście odpadają albo pojawiają się dziurki.

Edytowane przez Larst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, miałem potas w ręce. "Dycha" w błoto, dobra. Oglądam właśnie statecznik 3-4x24w i może faktycznie dokupię jeszcze jedną świetlówkę i zamocuje na dotychczasowej. Będzie wtedy 0,64W/L, co lepiej współgra później z CO2 i bardziej wymagającymi roślinkami. Co sądzicie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałem raczej o solarce. ;) Dużo się słyszy, że najlepsze światło to przedział 0,5W/L w górę. Tym się kierowałem. Skoro mówisz, że jest inaczej to posłucham. Kiedyś miałem Ludwigię, to padła szybko, prawdopodobnie ze słabego światła, ale może się mylę. Ok, czyli statecznik zostawiam, taki jaki był. Jakieś testy, które mogłyby mi pomóc w znalezieniu przyczyny?

 

Mam jeszcze pytanie dotyczące bimbrowni. Gdybym zamontował ją na te dwa tygodnie, a potem zaprzestał, to mogę mieć wysyp glonów? :) Dawno ich nie widziałem w swoim akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakieś testy, które mogłyby mi pomóc w znalezieniu przyczyny?

NO3 , PO4.

 

 

 

Mam jeszcze pytanie dotyczące bimbrowni. Gdybym zamontował ją na te dwa tygodnie, a potem zaprzestał, to mogę mieć wysyp glonów? :) Dawno ich nie widziałem w swoim akwa.

Raczej nie powinno być problemów, ale zawsze jest to ale. Każda zmiana może zachwiać wytworzoną w nim równowagą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy zamówię. W sumie to poza podłożem Aqua Basis, które po 3 latach już nie jest takie mega, jak z początku, nie nawoziłem niczym, ewentualnie raz na jakiś czas właśnie "Classic".

 

O tymczasowej bimbrowni myślę, bo na wakację przymierzam się do butli 2kg. Doradzisz mi czy spróbować, czy nie bardzo? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

które po 3 latach już nie jest takie mega, jak z początku, nie nawoziłem niczym,

Wrzuć tym roślinom coś pod korzenie, chociażby jakieś kulki G-t.

 

 

 

O tymczasowej bimbrowni myślę, bo na wakację przymierzam się do butli 2kg. Doradzisz mi czy spróbować, czy nie bardzo?

Możesz spróbować ale licz się z tym, że tymczasowe stosowanie na niewiele się zda, najlepsze wyniki w akwarium ma to jak stosujesz coś stale, rośliny do zmian muszą również się przyzwyczaić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. powiem tak, rośliny ukorzeniają się dobrze, nawet bardzo. Jak wysadziłem Hygrophile, żeby obciąć łysy dół to korzenie ciągły się i ciągły, także nie jest źle. Żabienice, rosną dziko, bo z prawego boku akwarium, przenosza się na środek i lewą stronę, w substracie. Najwyżej wsadzę pare kulek i zobaczymy.

 

Z bimbrownią przemyślę. Jeszcze jedno. U mnie na stronie wodociągów pokazują, że woda u mnie ma 22st. twardości ogólnej. Czy to może mieć jakikolwiek wpływ na rośliny? KH mierzyłem dziś kropelkowym i mam 14-15st. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

U mnie na stronie wodociągów pokazują, że woda u mnie ma 22st. twardości ogólnej. Czy to może mieć jakikolwiek wpływ na rośliny? KH mierzyłem dziś kropelkowym i mam 14-15st

Być może masz za wysoki poziom magnezu w stosunku do innych pierwiastków i to może blokować wchłanianie innych pierwiastków przez rosliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że KH ważniejsze, więc kupiłem ten test, GH powinno być parę stopni wyższe no nie? Być może jest tu problem z tą wodą. Przydałby się też RO, jak widać. Oj, sporo wydatków się zbliża. :( Jak ten poziom magnezu można sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem, ale ostatnio dołuje mnie sprawa, że mam mnóstwo kamienia. Wyleci choćby kropelka po szybie a na drugi dzień kamień nie do zdrapania. Osad to samo, tyle że już wgl nie do usunięcia. :(

 

PS Jaki będzie najlepszy przepis na zacier? Muszę mieć wyregulowaną ilość bąbelków jakoś? :)

Edytowane przez Larst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...