Skocz do zawartości

Mech


Korund
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem zafacynowany mchem, mech jest extra, mech rządzi i ja chce mieć mech wszędzie :)

 

Jakie warunki trzeba spełnić by mech rósł dobrze i miał ładny, zielony kolor? Czy nawożenie i podawanie CO2 jest niezbędne? Czy ładnie się będzie prezentował w LT? Lub LT z silniejszym światłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne rodzaje mchu mają różne wymagania. Nie jestem specjalistą w dziedzinie roślin ale u mnie mech java rósł w akwa z 0,3W/l światła. Nawoziłem Carbo codziennie i do tego co drugi dzień potas, i od czasu do czas ferro+ lub zestaw makro :)

Opisz zbiornik, a będzie łatwiej coś powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne rodzaje mchu mają różne wymagania. Nie jestem specjalistą w dziedzinie roślin ale u mnie mech java rósł w akwa z 0,3W/l światła. Nawoziłem Carbo codziennie i do tego co drugi dzień potas, i od czasu do czas ferro+ lub zestaw makro :)

Opisz zbiornik, a będzie łatwiej coś powiedzieć.

 

Zbiornik jest w fazie projektu, jednakże z grubsza będzie mieć wymiary 120x40x35, oświetlenie paski LED: 2m  7020 zimne, 1m 7020 ciepłe, 1m 5630 niebieskie, 1m 5630 czerwone.

Podawanie CO2 - na razie nie planuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prawie 0,5w/l światła.
Moje doświadczenia z mchem są następujące (mam fox tali, christmass, java i jeszcze jakiś ale nie znam nazwy bo dostałem w spadku):
- lubi porastać glonami (szczególnie zielonymi włosami) jeżeli jest wystawiony bezpośrednio na światło i ciężko go potem oczyścić...

- potrzebuje potasu, bardzo:) - dopiero gdy zacząłem podawać większą dawkę mech ruszył i ładnie się rozrasta

- poza tym, nie sprawił mi kłopotów i rośnie bezobsługowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 170 l i 80W Led??

Chciałem się zabezpieczyć na możliwość posiadania bardziej wymagających roślin, w razie gdyby mi się mchy przejadły :) Plan jest taki by włączały się co prawda na 12 godzin, ale stopniowo, w efekcie wszystkie naraz świeciłyby się ze 4 godziny. No i pasek niebieski i czerwony zjadają co prawda jakieś 28W ale w lumenach to nie dają specjalnego czadu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że planujesz również nawożenie i co2...

Tylko jeżeli będą jakieś nieprawidłowości w wyglądzie roślin. W przeciwnym wypadku nie. Nie zależy mi na szybkim wzroście, mogą sobie rosnąć tak wolno jak to im sie podoba, nie jestem jakoś niecierpliwy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli planujesz typowy  zbiornik z machami to najlepiej nastawić się na LT. Jeśli będziesz prowadził je na dobrym kranie to spokojnie pociągnie bez nawożenia. Jeśli na RO z mineralizatorem to z minimalną dawką mikro i potasu w dawce jednorazowej po podmianie. Wychodząc z założenia, że makro dostarczy obsada zbiornika. Jeśli zdecydujesz się na zbiornik z gazem HT to trzeba się liczyć z tym,  że chcąc aby ten gaz został odpowiednio wykorzystany. Należy zwiększyć oświetlenie  a z nim i nawożenie a nie każde mchy za tym przepadają. Mi mchy najlepiej rosły zawsze w LT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...