Jump to content

Problem z roślinami

helmutkol
 Share

Recommended Posts

Sorki jestem nowy i mam problemy z roślinkami. Objawy : końcówki liści postrzępione lub powyginane, starsze liście robią się żółte, są w nich dziurki i odpadają.. Parametry wody to,,

gh-15

kh-11

ph-6,8

nh3-0

no2-0,025

no3-5

po4-0,25

fe-0,25

potas >125 i to mnie martwi.. (jak to zbić do normy)

ca-60

mg-0

testy kropelkowe zooleka...

Dodam ze baniak 150L - swiatło- 80W

Ogólnie baniak wygląda tak ale pod lupą jest nie dobrze..

Wydzieliłem Tobie oddzielny temat. Na przyszłość, nie podpinaj się pod cudze wątki. Dbaj o pisownię

andy102

baniak.jpg

Co do wody to mieszam z destylowaną (może za mało), a  nawozów to tego typu http://allegro.pl/makro-500-ml-i-mikro-500-ml-i5093283612.html nawożenie wedle ulotki. Podłoże amazonia new(3-4cm), a na wierzchu jbl manando (1-2cm). Ilość światła od 9 do 22. Co2 - w butli, testy pokazują że poziom jest dobry.

Edited by helmutkol

Te gotowe nawozy Makro  odstaw ... a kup osobno każdy pierwiastek . Wylicz w kalkulatorze  ile czego potrzebujesz i podawaj z osobna .

Jak na moje  przy takiej bujnej roślinności  to masz za mało NO3 celował bym w okolice ~15-20mg/l i PO4 w min 1,5mg/l .

Nawozi się według potrzeb a nie bzdurnej ulotki która mówi  tyle że lać byle lać ....masz braki to nawozisz to czego brakuje .

Nie masz w ogóle Magnezu może tu jest przyczyna nie pobierania potasu

http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/nawozenie/208-objawy-niedoboru-oraz-nadmiaru-makro-i-mikroelementow.html

Potas (K)

Nadmiar
Najczęściej wymienianym skutkiem nadmiaru potasu jest niedobór magnezu lub wapnia.
Według innych źródeł także manganu, azotu, cynku i żelaza. Dosyć często można się również spotkać z opiniami mówiącymi, że nadmiar potasu nie jest szkodliwy. Część akwarystów stosujących duże dawki potasu (20ppm tygodniowo lub więcej) notowało jednak przypadki deformacji młodych liści oraz zamierania stożków wzrostu. Problem ten dotyczył zwłaszcza roślin takich jak Ammania gracilis czy Eusteralis stellata.

Magnez (Mg)

Niedobór
Chloroza międzyżyłkowa (czasem w postaci plamek) w pierwszej kolejności pojawiająca się na wierzchołkach i brzegach starszych liści, następnie przesuwająca się, w kierunku środka blaszki. Z czasem objawy mogą się rozprzestrzeniać również na młodsze liście. Inne źródło podaje, że objawy dotyczą przede wszystkim górnych oraz środkowych liści. Obszary dotknięte chlorozą mogą zmieniać kolor z żółtego na brązowy (niekiedy również purpurowy lub czerwony). W przypadku większych niedoborów może dochodzić do nekrozy (może ona przybierać postać punktową) oraz opadania liści. Czasem liście opadają jeszcze zanim wystąpią daleko posunięte zmiany w ich wyglądzie. Według innego źródła może również dochodzić do skręcania się młodych liści lub zmniejszenia się ich rozmiaru.

Edited by raiders