Jump to content

Ancistrus dolichopterus L-183 (prawdziwy zbrojnik niebieski)


Lordam
 Share

Recommended Posts

Ancistrus dolichopterus

1. Nazwa polska (nazwa łacińska).

Zbrojnik niebieski (ancistrus dolichopterus) l-183

 

d873203076672966med.jpg

2. Rodzina.

Zbrojnikowate (loricariidae).

3. Występowanie.

Manaus, Brazylia (Amazonka i jej dorzecza)

 

4. Środowisko w jakim ryba żyje w naturze.

Biotop czarnych wód z duża ilością korzeni. Wody stosunkowo szybko płynące. W naturze występują dwie pory roku tj. deszczowa i sucha. W porze suchej niektóre akweny zamieniają się w sadzawki z bardzo mała ilością wody i pokarmu. W porze deszczowej przy większej ilości świeżej wody i pokarmu ryby podchodzą do tarła i odchowują potomstwo.

5. Charakterystyka 

Wielkość: 20-25 cm (z reguły w akwarium nie przekraczają 12-15 cm)

Jest to zbrojnik spokojny nadający się do akwarium towarzyskiego przy zachowaniu odpowiednich warunków dla tego gatunku. Może wykazywać terytorializm w stosunku do innych przedstawicieli tego samego gatunku oraz zbrojników podobnej wielkości.

Samce posiadają na pysku wyraźne wypustki pionowe i poziome. Patrząc od góry ich ciało, od pyska w kierunku ogona, przypomina grot strzały. Samiczki są bardziej obłe i ewentualne wąsiki występują u nich tylko wokoło pyszczka bez pionowych wypustek.

6. Akwarium (wymiary i wystrój).

Akwarium powinno mieć dno o minimalnej powierzchni 80x40 (zalecane 100x40). W zbiorniku powinny się znajdować liczne korzenie o różnej twardości, gdyż są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego ancistrusów. Prąd wody powinien być stosunkowo silny. Należy umieścić im groty ceramiczne, w których mogą się chować podczas dnia ukrywając się przed światłem. Nie należy prześwietlać akwarium oraz trzeba zadbać o bardzo wydajną filtrację.

7. Wymagania co do parametrów i temperatury.

Ph: 5,5-7,2

Gh: 3-12

Temp: 25-28*C

 

8. Odżywianie.

Jest to zbrojnik, którego dieta opiera się w głównej mierze na składnikach roślinnych. Należy podawać tabletki bogate w spirulinę, cukinię, paprykę, ogórka, szpinak. Okresowo należy podawać lekkostrawne pokarmy mięsne (szklarka, kryl, solowiec), które pozytywnie wpływają na chęć podejścia ryb do tarła. Jak wcześniej wspomniano dodatkiem do ich diety powinny być korzenie. 

 

9. Rozmnażanie.

Do tarła dochodzi po obfitej podmianie wody na chłodniejszą (służy także lekkie obniżenie ph i gh). Do wcześniej przygotowanej groty samiec zagania samicę i tam dochodzi do tarła. Z jednego lęgu można uzyskać 30-100 jajeczek. Narybek wykluwa się po około 6-7 dniach i przez pierwsze 8-9 dni życia żywi się woreczkiem żółtkowym. Po tym okresie należy zacząć podawać te same pokarmy co rodzicom, lecz w formie sproszkowanej. Po około 3 tygodniach można dodać odrobinę pokarmu mięsnego. Ikra oraz narybek jest bardzo wrażliwy na zmianę parametrów wody oraz jej czystość. Zbiornik powinien być dodatkowo natleniany. W celu przyśpieszenia rozwoju ikry i narybku można podnieść temperaturę do 29-30*C.

 

af9b95b6a7c93c1bmed.jpg

ffc3f38a928d0e0amed.jpg

969b60c8285fda91med.jpg
1662cf2042e1ae20med.jpg
 

10. Uwagi końcowe, ciekawostki.

Ancistrus dolichopterus l-183 jest "prawdziwym zbrojnikiem niebieskim". Niestety jako zbrojnika niebieskiego uważa się ancistrusa sp., który jest krzyżówką kilku zbrojników. Powstała krzyżówka, która potrafi przeżyć praktycznie w każdych warunkach. Ancistrus dolichopterus często mylony jest z Ancistrusem sp. l-181. 181 rośnie do pokaźniejszych rozmiarów, niż 183 i w momencie osiągnięcia 9-10 centymetrów biała szewka znika z jego płetwy ogonowej i grzbietowej. Przy zakupie l-183 należy uważać, aby nie pomylić obu gatunków.

 

3e6028f76bd1a55dmed.jpg

 

Autor: Lordam

Zdjęcia: Lordam

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...