Jump to content

Księżniczka Piękna (Neolamprologus helianthus)


Brt
 Share

Recommended Posts

Księżniczka Piękna (Neolamprologus helianthus)

 

35cmxiq.jpg

 

2ecerzk.jpg

 

Rodzina: Pielęgnicowate (Cichlidae)

 

Występowanie: Afryka Wschodnia - jezioro Tanganika

 

Środowisko naturalne: N. helianthus występuje w skalistym litorale, na głębokości do 7 metrów.

 

Charakterystyka Dorasta do 8cm, samice odrobinę mniejsze. Samce są intensywniej ubarwione oraz posiadają ciemniejszą "v-kę" na skrzelach. Jest to dość agresywna ryba, która potrafi "poradzić sobie" nawet z dużo większymi od siebie współlokatorami. Zaleca się trzymać je w jednogatunkowym akwarium, lecz są, z sukcesem, hodowane również w wielogatunkowych akwariach z rybami na tyle dużymi, aby poradzić sobie z ich temperamentem.

 

Akwarium: Chociaż niektóre źródła podają, że dla pary helianthusów wystarczy już 70-cio litrowe akwarium (ważna jest powierzchnia dna, zbiornik nie musi być wysoki), jednak gdy ryby zaczną się rozmnażać, szybko można zauważyć, że nawet dwa razy większe akwarium może okazać się zbyt małe. Z własnego doświadczenia więc nie polecam mniejszego zbiornika niż 200 l ( 100x40x50 ), a wręcz nawet uważam że to powinno być niezbędne minimum. Co do podłoża - w grę wchodzi TYLKO I WYŁĄCZNIE piach. Najlepiej sprawdza się biały piasek kwarcowy o małej granulacji. W akwarium należy umieścić sporą ilość kamieni, tworząc tym samym liczne groty / kryjówki. Należy przy tym pamiętać, aby skały osadzić stabilnie, unikając osunięć, ponieważ prędzej, czy później ryby kopiąc w podłożu "przemeblują" akwarium po swojemu. Flora to kwestia gustu właściciela zbiornika (w biotopowych zbiornikach Tanganiki / Malawi najczęściej spotykamy rośliny z gatunku Cryptocoryne). Trzeba jednak pamiętać,
że gnijące liście wytwarzają związki humusowe, które nie służą tym rybom.

 

Wymagania: Ze względu na pochodzenie, helianthusy preferują nieco wyższą temperaturę w zbiorniku, do 27°C (zalecam ~26°C, a na pewno nie niższą niż 25°C). Najlepiej czują się w mocno zasadowej wodzie o pH 8.0 nawet do 9.0 oraz bardzo twardej - 10-25 dH. Spotkałem się z przypadkami, gdzie ryby te były z sukcesem hodowane w twardej wodzie, lecz o pH niższym niż zalecane - nawet 7.0.

 

Odżywianie: Księżniczki to prawdziwe żarłoki. Chętnie przyjmują praktycznie każdy pokarm, jaki im zaoferujemy - od suszonek po mrożonki oraz pokarmy żywe. Dieta, jak u każdej innej ryby, powinna być jak najbardziej urozmaicona oraz bogata w białko, ponieważ są to ryby mięsożerne.

 

Rozmnażanie: Rozmnażanie helianthusów nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, ponieważ ryby te są troskliwymi rodzicami. Do zbiornika powinniśmy wpuścić parę sztuk młodych osobników i pozwolić im dobrać sobie partnera. W momencie zawiązania się pary należy usunąć resztę lokatorów, ponieważ, prędzej, czy później, zostaną najprawdopodobniej wyeliminowani przez nowożeńców (zdarzały się przypadki, gdzie dobrana para zostawiała "służkę", która pomagała im w opiece nad narybkiem). Księżniczki cenią sobie dyskretność podczas tarła. Samica schowa się za kamieniem, wykopie sobie norkę, lub wybierze jamę, w której, po wcześniejszym uporządkowaniu, złoży do kilkunastu ziaren ikry. Zostanie tam do momentu wyklucia maluchów, często nawet parę dni po, zaś samiec będzie dumnie patrolował terytorium. Narybek jest na tyle duży, że możemy od razu podawać pokarm, nawet roztarte na drobno płatki (bardzo dobrym pokarmem dla narybku są larwy artemii). Młode rosną powoli, lecz z rodzicami i starszym rodzeństwem u boku, które również opiekuje się najmłodszymi, nie muszą się w cale spieszyć. Raz dobrana para będzie powtarzała tarło regularnie, mniej więcej co miesiąc.

 

Ciekawostki: N. helianthus to najbarwniejsza odmiana tzw. "Brichardi complex", przez co, często określana jest mianem "Sunflower Brichardi". Gatunków z tego kompleksu ( N. brichardi, crassus, falcicula, gracilis, helianthus, pulcher, savoryi i splendens) nie powinno trzymać się razem, ponieważ ryby mogą krzyżować sie ze sobą, tworząc niechciane hybrydy.

 

 

 

Opracowanie: Brt

Zdjęcia: Brt
 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...