Jump to content

[80] Pufferownia

izulka84
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich.  Akwarium zalane jakoś dwa lata temu, z nową obsadą, po przemeblowaniu. Czekam na busz.

Wymiary Akwarium: 60x35x38cm
Pojemność: ok 80L
Data założenia: 2013
Oświetlenie: 24w Juwel T5
Ogrzewanie: Aqua One 25w
Filtracja: Fluval U2
Nawożenie: kulki gt, czasem węgiel w płynie
Obsada: 6 kolcobrzuchów karłowatych, krewetki red cherry

post-11095-0-71489100-1423075333_thumb.jpg

post-11095-0-85376800-1423075348_thumb.jpg

post-11095-0-53224500-1423075648_thumb.jpg

post-11095-0-55834300-1423075659_thumb.jpg

Bardzo fajne akwa :) Z tego co wiem to kolce są bardzo terytorialne, a 6 sztuk to już w sumie sporo. Jak z agresją u CIebie to wygląda?

Słuszne pytanie... ale zwróć uwagę, że to jednak 80L a to już niemało jak na tak małe rybki, poza tym ilość sztuk działa tu raczej na korzyść bo ewentualna agresja się rozkłada na więcej osobników ;)

Słuszne pytanie... ale zwróć uwagę, że to jednak 80L a to już niemało jak na tak małe rybki, poza tym ilość sztuk działa tu raczej na korzyść bo ewentualna agresja się rozkłada na więcej osobników

Pewnie masz rację :) Nie mam doświadczenia z tymi rybkami lecz pamiętam jak Luna opisywała zachowania pufferów w swojej 96l :) Dlatego z ciekawości pytam jak to jest u koleżanki :)

jak Luna opisywała zachowania pufferów w swojej 96l :) Dlatego z ciekawości pytam jak to jest u koleżanki :)

Ale Luna miała z tego co pamiętam 2 (albo 3 ale ta jedna szybko padła) sztuki na początku i wtedy faktycznie silniejszy męczył słabszego, przy 6 sztukach rozkład agresji jest inny (tak samo u apisto często poleca się 3 samce a nie 2 tak by słabszy miał czasem chwilę oddechu).

PS. Przepraszam autora za nasz mały offtop, już dajemy spokój ;)

Dziękuję wszystkim za miłe komentarze.

Co do agresji - kolcobrzuchy są jeszcze bardzo młode, więc cięzko powiedzieć co to będzie w przyszłości..póki co nie jest żle, przeganiają się głównie w porze jedzenia, ale to na zasadzie A goni B w krzaki, a z krzaków B goni A. Dość łatwo mogą się stracić z oczu i dużo je rozprasza, np krewetki, więc to też działa na korzyść.

Jeden kolcobrzuszek wydaje się byc zadziorny i dominujący, dwa to takie flegmatyki, nie przeszkadza im towarzystwo, reszta trochę się pogoni, ale woli badać teren.

Ładny gąszcz i fajny zbiorniczek :)

Duży plus za umiar w oświetleniu i obsadzie :)

Tak z ciekawości, po ile £ kupowałaś swoje puffery?

Skoro wywołano mnie do tablicy to muszę coś sprostować, bo Limak pomieszał nieco fakty.

Ale Luna miała z tego co pamiętam 2 (albo 3 ale ta jedna szybko padła) sztuki na początku i wtedy faktycznie silniejszy męczył słabszego

Kolcobrzuchy były 2 a nie 3 i żaden wtedy nie padł sam z siebie. Kupiłam je od chłopaka który trzymał je w niedużym akwa towarzyskim, miejsca do ucieczek było niewiele i dominujący samiec terroryzował resztę. Gdy dwa z jego pufferów trafiły do mnie słabszy osobnik "odżył" i niestety zaczął się dosłownie odgryzać dominantowi, czego ten nie przeżył (opisywałam całą sytuację w swoim temacie).

przy 6 sztukach rozkład agresji jest inny (tak samo u apisto często poleca się 3 samce a nie 2 tak by słabszy miał czasem chwilę oddechu).

Od kilku miesięcy mam łącznie 4 osobniki, 3 nowe i ten 1 o którym pisałam wyżej. Było o 2 więcej, ale maluchy były w sklepie w bardzo kiepskim stanie, wychudzone + z przywrami skórnymi i 2 najsłabsze szybko padły. Dopóki rybki były małe nie przejawiały żadnych zachowań terytorialnych, to przychodzi dopiero z wiekiem. Moje puffery bardzo szybko urosły i aktualnie wszystkie mają już swoje rewiry w zbiorniku, widać też wyraźną hierarchię w grupie. Ryby przeganiają się ze swoich miejscówek, ale tak jak te u Izulki nie robią sobie żadnej krzywdy :)

Kolcobrzuchy karłowate to najłagodniejsze ze wszystkich pufferów (większość z nich to ryby bardzo agresywne), co nie zmienia jednak faktu, że też są z natury zadziorne.

I tyle o moich łobuzach.

Nie zaśmiecajmy już tematu Izulki ;)

• 4 weeks later...

Co słychać u moich kolcobrzuchów: rosną, są bardzo ciekawskie, coraz ładniej się wybarwiają, przepychają się między sobą, ale bez jakiejś strasznej agresji.

Niestety jeden zdechł, bez wiadocznego powodu - nie miał apetytu i nie był aktywny jak reszta i po paru dniach odszedł.

Do akwarium doszło osiem otosków i to już ostateczna obsada.

Pojawiły się wypławki - czy je można przynieść z żywym pokarmem? Załatwiły wszystkie świderki i parę krewetek. Dziś pierwszy dzień kuracji no planaria.

Trochę pufferkowych zdjęć.

post-11095-0-35922500-1425402116_thumb.jpg

post-11095-0-65517300-1425402121_thumb.jpg

post-11095-0-40752200-1425402127_thumb.jpg

Edited by izulka84