Skocz do zawartości

Prośba o pomoc


przemol07
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Równo tydzień temu zalałem akwa 200l o wymiarach 100x40x50
Jako podłoże wsypałem piasek do piaskownic z Obi w ilości około 25-30 kg. Pod piasek wsypałem Tetra Complete Substrate (1 wiadro 5,8 kg). Tetra jest wsypana tylko z tyłu akwarium i po jednej stronie przy bocznej szybie. Tetra tworzy warstwę około 2 cm. Substart razem z piaskiem ma wysokość około 7-8 cm z tyłu i spada ku przodowi gdzie przy przedniej szybie jest tylko sam piasek w ilości około 2cm.
W trakcie zalewania akwa posadziłem rośliny (tylko z tyłu akwa) Nawódka (niestety nie pamiętam odmiany) w ilości około 8szt, jedna Żabienica Amazońska i kilkanaście sadzonek Nurzańca.
I tu zaczął się problem. Nurzaniec zaczął chyba gnić (liście robią się brązowe i łamią się) Nawódka i Żabienica stoją w miejscu w liściach robią się małe dziury i bledną. Na środku gdzie również podsypałem trochę tetry posadziłem Kryptokorynę (odmiana tak bordo lub czerwień) wszystkie liście już zrobiły się zielone i po kawałku odpadają.
Temperatura waha się od 22-25 stopni. Świeciłem od początku po 6h na dobę i chciałem co tydzień zwiększać o godzinę, ale potem pomyślałem, że rośliny nie rosną i zacząłem świecić dziennie po 9 godzin (oświetlenie 2x45w, Sylvania Grolux i Aquastar). Od samego początku podaję Potas i Węgiel w płynie. Wpuściłem 20 świderków, aby przekopywały piach.
Długo czytałem różne fora i myślałem że wybrałem najodpowiedniejsze rośliny do piasku ale chyba nie? Proszę o pomoc gdzie popełniłem błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po około czterech tygodniach daj resztę nawozów makro tylko w połowę dawki i stopniowo zwiększaj aż uzyskasz pełne dawki

Po około 4 tygodniach przy takim świetle to On już prawdopodobnie będzie podawał mikro.

Makro (fosfor i azot) jak będzie widać braki (testy, lub obserwacja roślin), magnez jeżeli ma w akwarium miękką wodę.

Fakt, że przeważające rośliny to rośliny, które pobierają większość pierwiastków z podłoża, ależeby sie uchronić przed glonami będzie musiał nawozić słup wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd masz rośliny? Może juz wyczerpały wcześniej.? Musisz poczekać, po miesiącu wszystko się powinno ustabilizować, u mnie ludwigia repenes stracila po 10 cm od czupka bo gnila ciągle obcinalem po parę cm, a teraz po 3 tygodniach musze przycinać bo rośnie jak głupia. Tydzień po zalaniu połowa roślin była w tragicznej kondycji i pojawiły się glony, dałem makro -potas azot i fosfor i wszystko rosnie utrzymuje azot na 5 pmm a fosfor 0,5 pmm za tydzień troche zwieksze a glony ustapily

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...