Jump to content

Prośba o pomoc


przemol07
 Share

Recommended Posts

Równo tydzień temu zalałem akwa 200l o wymiarach 100x40x50
Jako podłoże wsypałem piasek do piaskownic z Obi w ilości około 25-30 kg. Pod piasek wsypałem Tetra Complete Substrate (1 wiadro 5,8 kg). Tetra jest wsypana tylko z tyłu akwarium i po jednej stronie przy bocznej szybie. Tetra tworzy warstwę około 2 cm. Substart razem z piaskiem ma wysokość około 7-8 cm z tyłu i spada ku przodowi gdzie przy przedniej szybie jest tylko sam piasek w ilości około 2cm.
W trakcie zalewania akwa posadziłem rośliny (tylko z tyłu akwa) Nawódka (niestety nie pamiętam odmiany) w ilości około 8szt, jedna Żabienica Amazońska i kilkanaście sadzonek Nurzańca.
I tu zaczął się problem. Nurzaniec zaczął chyba gnić (liście robią się brązowe i łamią się) Nawódka i Żabienica stoją w miejscu w liściach robią się małe dziury i bledną. Na środku gdzie również podsypałem trochę tetry posadziłem Kryptokorynę (odmiana tak bordo lub czerwień) wszystkie liście już zrobiły się zielone i po kawałku odpadają.
Temperatura waha się od 22-25 stopni. Świeciłem od początku po 6h na dobę i chciałem co tydzień zwiększać o godzinę, ale potem pomyślałem, że rośliny nie rosną i zacząłem świecić dziennie po 9 godzin (oświetlenie 2x45w, Sylvania Grolux i Aquastar). Od samego początku podaję Potas i Węgiel w płynie. Wpuściłem 20 świderków, aby przekopywały piach.
Długo czytałem różne fora i myślałem że wybrałem najodpowiedniejsze rośliny do piasku ale chyba nie? Proszę o pomoc gdzie popełniłem błąd?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Po około czterech tygodniach daj resztę nawozów makro tylko w połowę dawki i stopniowo zwiększaj aż uzyskasz pełne dawki

Po około 4 tygodniach przy takim świetle to On już prawdopodobnie będzie podawał mikro.

Makro (fosfor i azot) jak będzie widać braki (testy, lub obserwacja roślin), magnez jeżeli ma w akwarium miękką wodę.

Fakt, że przeważające rośliny to rośliny, które pobierają większość pierwiastków z podłoża, ależeby sie uchronić przed glonami będzie musiał nawozić słup wody.

Link to comment
Share on other sites

A skąd masz rośliny? Może juz wyczerpały wcześniej.? Musisz poczekać, po miesiącu wszystko się powinno ustabilizować, u mnie ludwigia repenes stracila po 10 cm od czupka bo gnila ciągle obcinalem po parę cm, a teraz po 3 tygodniach musze przycinać bo rośnie jak głupia. Tydzień po zalaniu połowa roślin była w tragicznej kondycji i pojawiły się glony, dałem makro -potas azot i fosfor i wszystko rosnie utrzymuje azot na 5 pmm a fosfor 0,5 pmm za tydzień troche zwieksze a glony ustapily

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...