Jump to content

Power Led'y - jak podłączyć do małego akwarium


Motorniczy
 Share

Recommended Posts

Witam byłem ostatnio w moim akwarystycznym i zauważyłem że wszystkie akwaria roślinne te wystawowe są na belkach diodowych, Gdy zapytałem sprzedawce o to powiedział że to są belki gotowe zrobione z diod cree i rośliny w nim szaleją i wyglądają dosłownie pięknie nie wspominając o kilku neonkach które też można spotkać w tych baniakach.

 

Mam swoje małe 25 litrowe akwarium i postanowiłem pokombinować z power ledami, można je łatwo kupić i tu pojawia się kłopot, sa sterowniki ( drivery ) są zasilacze specjalne i tu się pogubiłem.

 

Mamy jakiegoś elektro-magika który mógłby pomóc w liście zakupów i doradzić jak to podłączyć, nie tylko ja ale zapewne wiele osób mogło by z tego skorzystać.

 

Chciałbym mieć około 20W w power LEDach z możliwością ściemniania całego zestawu. Chciałbym 3 diody po 7W lub 4 diody po 5W z możliwością przyciemniania, szukałem na forach specjalistycznych jednak jest to opisane w taki sposób że trzeba mieć spore pojęcie na ten temat jednak wydaję mi się że można to wytłumaczyć każdemu kto posiada zdolności manualne i o to proszę.

 

Dochodzi również kwestia barwy światła ale myślę że 5000-6000k będzie najbardziej optymalna. 

Rośliny jakie tam będą to micranthemum monte carlo jako trawnik, trochę mchów na lignicie

 

Proszę o rady

Link to comment
Share on other sites

Do takiego małego akwa, szkoda czasu na zabawę w elektryka(elektronika). Najlepszym rozwiązaniem byłoby jak byś sobie po prostu kupił naświetlacz led 10W, koszt niewielki, a i roboty przy tym nie będzie.

Do 25l szkła 20W led to stanowczo za dużo. To takie moje skromne zdanie, ale oczywiście mogę się mylić.

Link to comment
Share on other sites

 

 

To takie moje skromne zdanie, ale oczywiście mogę się mylić.
Oczywiście, że możesz się mylić, ale ja jak najbardziej podzielam Twoją omyłkę, a popieram to doświadczeniem ze zbiornikiem o litrażu o jakim wspomina autor tematu.
Link to comment
Share on other sites

Zostałem przekierowany do osoby która zajmuję się budową lamp led do akwarium, z doświadczenia podpowiedział że w przypadku oświetlenia led stosuję zasadę 0,2W/l przy mało wymagających roślinach, 0,35W/L ogólnie do średnio wymagających. Podając mu informacje które zamieściłem tutaj zaproponował abym poszedł w diody 1W a dokładnie 12 sztuk i jedynie dobrał do niego odpowiedni zasilacz prądowy, dodał że taką informację otrzymam od osoby sprzedającej te diody ( a raczej dostosuję je do diod które będę chciał u niego zamówić )

 

Wiec jakieś informację już mam, czy możecie się do nich w jakiś sposób odnieść ?

 

Naświetlacz led - własnie też o nim myślałem jednak wg panującej opinii w interniecie i forach akwarystyczych jest on bardzo awaryjny ( często się przepala ) dodatkowo u mnie w okrytym akwarium ciężko będzie go zamontować jednak cena jest na pewno korzystna no i jest na " plug&use "

Link to comment
Share on other sites

 

 

dodatkowo u mnie w okrytym akwarium ciężko będzie go zamontować

 

 

wydaję mi się że można to wytłumaczyć każdemu kto posiada zdolności manualne i o to proszę.

Mam rozumieć, że posiadasz zdolności manualne żeby zrobić oświetlenie led, a nie potrafiłbyś zamontować doświetlacza w akwarium z pokrywą?

Hmm...bylem przeciwny takim doświetlaczom w tak małych akwariach, do chwili gdy nie przeczytałem TEGO tematu.

Link to comment
Share on other sites

Darekbart - w sumie przekonałeś mnie do tego naświetlacza wiec kupił 10W za 33 zł u mnie na osiedlu, teraz coś wymyśle z profili aluminiowych i bedzię dobrze. Poczytałem i wychodzi na to że jedynie czego brakuje to czeronej barwy dla roślin ale to można załatwić kilkoma diodami które na chwile obecną sobie odpuszę.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...