Skocz do zawartości

Power Led'y - jak podłączyć do małego akwarium


Motorniczy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam byłem ostatnio w moim akwarystycznym i zauważyłem że wszystkie akwaria roślinne te wystawowe są na belkach diodowych, Gdy zapytałem sprzedawce o to powiedział że to są belki gotowe zrobione z diod cree i rośliny w nim szaleją i wyglądają dosłownie pięknie nie wspominając o kilku neonkach które też można spotkać w tych baniakach.

 

Mam swoje małe 25 litrowe akwarium i postanowiłem pokombinować z power ledami, można je łatwo kupić i tu pojawia się kłopot, sa sterowniki ( drivery ) są zasilacze specjalne i tu się pogubiłem.

 

Mamy jakiegoś elektro-magika który mógłby pomóc w liście zakupów i doradzić jak to podłączyć, nie tylko ja ale zapewne wiele osób mogło by z tego skorzystać.

 

Chciałbym mieć około 20W w power LEDach z możliwością ściemniania całego zestawu. Chciałbym 3 diody po 7W lub 4 diody po 5W z możliwością przyciemniania, szukałem na forach specjalistycznych jednak jest to opisane w taki sposób że trzeba mieć spore pojęcie na ten temat jednak wydaję mi się że można to wytłumaczyć każdemu kto posiada zdolności manualne i o to proszę.

 

Dochodzi również kwestia barwy światła ale myślę że 5000-6000k będzie najbardziej optymalna. 

Rośliny jakie tam będą to micranthemum monte carlo jako trawnik, trochę mchów na lignicie

 

Proszę o rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego małego akwa, szkoda czasu na zabawę w elektryka(elektronika). Najlepszym rozwiązaniem byłoby jak byś sobie po prostu kupił naświetlacz led 10W, koszt niewielki, a i roboty przy tym nie będzie.

Do 25l szkła 20W led to stanowczo za dużo. To takie moje skromne zdanie, ale oczywiście mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałem przekierowany do osoby która zajmuję się budową lamp led do akwarium, z doświadczenia podpowiedział że w przypadku oświetlenia led stosuję zasadę 0,2W/l przy mało wymagających roślinach, 0,35W/L ogólnie do średnio wymagających. Podając mu informacje które zamieściłem tutaj zaproponował abym poszedł w diody 1W a dokładnie 12 sztuk i jedynie dobrał do niego odpowiedni zasilacz prądowy, dodał że taką informację otrzymam od osoby sprzedającej te diody ( a raczej dostosuję je do diod które będę chciał u niego zamówić )

 

Wiec jakieś informację już mam, czy możecie się do nich w jakiś sposób odnieść ?

 

Naświetlacz led - własnie też o nim myślałem jednak wg panującej opinii w interniecie i forach akwarystyczych jest on bardzo awaryjny ( często się przepala ) dodatkowo u mnie w okrytym akwarium ciężko będzie go zamontować jednak cena jest na pewno korzystna no i jest na " plug&use "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dodatkowo u mnie w okrytym akwarium ciężko będzie go zamontować

 

 

wydaję mi się że można to wytłumaczyć każdemu kto posiada zdolności manualne i o to proszę.

Mam rozumieć, że posiadasz zdolności manualne żeby zrobić oświetlenie led, a nie potrafiłbyś zamontować doświetlacza w akwarium z pokrywą?

Hmm...bylem przeciwny takim doświetlaczom w tak małych akwariach, do chwili gdy nie przeczytałem TEGO tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darekbart - w sumie przekonałeś mnie do tego naświetlacza wiec kupił 10W za 33 zł u mnie na osiedlu, teraz coś wymyśle z profili aluminiowych i bedzię dobrze. Poczytałem i wychodzi na to że jedynie czego brakuje to czeronej barwy dla roślin ale to można załatwić kilkoma diodami które na chwile obecną sobie odpuszę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...