Skocz do zawartości

207 Litrów TOTALNY RESTART


Mos04
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Parę dni temu kupiłem zbiornik z eBay z całym osprzętem (filtr, oświetlenie, dekoracje, itp, itd.) oraz niestety/stety mieszkańcami zbiornika. 


Teraźniejsza obsada NIE ZOSTAŁA wybrana przeze mnie tylko przez poprzedniego właściciela akwarium, który miał jak widać w dupie zdrowie i wymagania jego podopiecznych. Obsada absolutnie nie pasuje i zamierzam ją wymienić prawie w całości.


 


Skład:


5 x Żółw wonny (Sternotherus odoratus)


1 x Zbrojnik złoty


2 x Zbrojnik lamparci (Hypostomus Plecostomus) (WYSTAWIONE NA AUKCJE)


2 x Kirysek albinos


2 x Kirysek pstry


2 x Zwinnik ogonopręgi


2 x Świecik kongolański / kongijski


1 x Trzciniak ( JUZ ODDANY )


1 x Tęczanka czerwona


1 x Miedzik obrzeżony


1 x Duch Amazoński


1 x Skalar 


1 x Gurami dwuplamisty


1 x Bocja siatkowana


1 x Dianema długowąsa


1 x Wielopłetwiec Senegalski (Polypterus senegalus)


1 x Redhump eartheater (Geophagus steindachneri)


1 x Spotted Raphael (Agamyxis pectinifrons)


 


Przepraszam jeśli przekręciłem jakąś z nazw i że ostatnie 2 są po angielsku, ale mieszkam w Anglii i większość z tych ryb znam bardziej pod angielską ich nazwą. 


Wiem że te ryby nijak do siebie pasują, powinny mieć większe akwaria, inne parametry wody itp, itd. 


Staram się jak mogę aby znalazły nowe domy ale nie jest to łatwe ponieważ okoliczne sklepy akwarystyczne nie są chętne do ich zabrania a oddawanie ich przez Gumtree i eBay trochę trwa, a zabijać mi się ich nie widzi, chyba że będzie to ostateczność. Ale jak widzicie, Trzciniak już oddany, glonojady wystawione, więc staram się jak mogę.


 


Mój sprzęt oraz akwarium to:


Zbiornik - ok. 207 l  / 101 cm dł. x 41 cm szer. x 50 cm wys.


Filtr - Zewnętrzny Fluval 405


Oświetlenie - Juwel High-Lite T5 2 x 45 Watt


Napowietrzacz - TetraTec 150


Grzałka - Juwel 200 Watt


 


Obecne parametry wody w akwarium to:


Temperatura - ok. 24 stopni Cels.


PH - 7 / 7.5


GH - 180


KH - 120/180


NO2 - 0


NO3 - 160


mg/L


 


Testów ammoniaku nie mogę dostać jak narazie.


Wiem że NO3 wysokie ale to skutek transportu akwarium zapewne. (2 godziny odłączony filtr)


 


Podłoże to drobne kamyki które zostaną niedługo zamienione na piach. 


 


Chciałbym się poradzić co muszę zmienić i jaką obsadę mi sugerujecie.


Interesuję mnie układ w stylu;


 


Para bądź harlem większych ryb jak np. Prętnik karłowaty, Skalary, Pielęgniczka Ramireza, etc.


Ławica ryb np. Neon Czerwony, Mieczyki etc.


Coś na dno jak np. Kiryski etc.


 


Ponadto bardzo zależy mi na zatrzymaniu:


2 żółwi (dziewczyna nalega ale jeśli będzie konieczne to jakoś jej wytłumaczę), 


Wielopłetwca Senegalskiego, Spotted Raphael (piękne i bardzo interesujące ryby, senegal nie jest agresywny mam małego miedzika i nawet się nim nie interesuje)


Ducha Amazońskiego (aczkolwiek juz zaczynam godzić się z jego oddaniem, (rozmiary)).


 


Z góry dziękuję za wszelką pomoc, sugestie oraz porady i pozdrawiam. 


 


Ps.


JAK JUŻ WSPOMNIAŁEM, TO NIE JA ZROBIŁEM TAKĄ OBSADĘ A POPRZEDNI WŁAŚCICIEL.


Wiem że pod oknem ale non stop zasłonięte, temperatura stabilna a glonów brak :)


post-22274-0-97800100-1421670247_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ponadto bardzo zależy mi na zatrzymaniu: 2 żółwi (dziewczyna nalega ale jeśli będzie konieczne to jakoś jej wytłumaczę),  Wielopłetwca Senegalskiego, Spotted Raphael (piękne i bardzo interesujące ryby, senegal nie jest agresywny mam małego miedzika i nawet się nim nie interesuje) Ducha Amazońskiego (aczkolwiek juz zaczynam godzić się z jego oddaniem, (rozmiary)).


Właściwie to tak:

Trzymanie żółwi z rybami się wyklucza często ze względu na parametry. Dla żółwia twarda woda jest ok, ale niekoniecznie dla ryb.
No i istnieje prawdopodobieństwo, że żółw załatwi rybki.

Wielkopłetwiec Senegalski- nie miałem do czynienia z tą rybką, ale według moich informacji jest to zdecydowanie za duża ryba na Twój zbiornik.

To samo się tyczy Ducha Amazońskiego.


Ale "Spotted Raphael" - Agamyxis pectrifrons (w Polsce nazywany Sumem- czołgiem :D ) śmiało się nada do tego zbiornika i jeżeli Ci na nim zależy to możemy uznać go za podstawę zbiornika, który zrobimy.

Polecam Ci założenie zbiornika biotopowego i skoncentrowanie się na konkretnych gatunkach z określonego obszaru.

Przydałaby się inwestycja w filtr RO i minimalną korekcje wody, ale zaproponuje taką obsadę byś nie musiał robić zerowych twardości.


Agamyxis - jak możesz to dokup jeszcze z 2-3 sztuki. Lubią swoje towarzystwo
Zbrojniki... Masz wielkie pole do popisu, ale przy tym dnie i planowanej pozostałej obsadzie proponuje pójść w jeden gatunek- maksymalnie parkę takich do 12-15cm. Najlepsze są najzwyklejsze zbrojniki "niebieskie" - Ancistrus sp., ale jeżeli one Ci nie pasują to pomyśl nad L144 - naturalnie żółty zbrojniczek :).

Większe, główne ryby- Akary. Do takiego zbiornika możesz pomyśleć nad parką/ dwoma (W zależności od gatunku) jakichś akar/ akarek.
Ja proponuje JEDNĄ parkę A. pulcher - Akar błękitnych (Blue Acara).

Jako uzupełnienie zbiornika dałbym jakieś średnie bystrzyki (Hyphessobrycon) / żałobniczki (Gymnocorymbus) lub Hokejówki.

Reasumując- pomyśl nad średniotwardymi wodami Ameryki Południowej i skromnej obsadzie 3-4 gatunkowej.

Agamyxisy
Akary
Zbrojniki (opcjonalnie)
"Śmigacze"

Aranżacja zbiornika wymaga poprawek- zmiana podłoża na piasek. Usunięcie ceramiki na rzecz korzeni i kamieni.
Można dodać roślin- Akary ich nie wykopują.
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zbiornika biotopowego to jak najbardziej, Ameryka Południowa - idealnie :D . Co do aranżacji to tak jak mówisz, będę na bank zmieniać żwir na piasek, statek na korzenie (narazie trzymam go bo Agamyxis i Duch przesiadują prawie wyłącznie tam, więc narazie niech sobie mają) i dodam rośliny (podobają mi się zbiorniki zarośnięte, nie żeby jakieś holendry od razu czy coś, ale zdecydowanie jakiś anubias, mech jawajski czy żabienica amazońska ucieszyła by moje oczy). Co do obsady... Ciekawy pomysł i twoja propozycja na razie będzie moją wyjściową ;) 

Aczkolwiek, trochę poszperałem i wymyśliłem coś takiego (wiem niestety że wymagałoby to ZNACZNYCH korekt wody itp ale zapytać nie zaszkodzi, wkońcu po to tu jestem)

Co sądzisz o takim składzie:

 

Pielegniczka Ramireza - 1+1

Neon Innesa - ok.20

Agamyxis - 3/4 (o ile znajdę)

 

Opcjonalnie do tego

 

Kirysek Pstry - 8

Otosek - 8

 

Musiałbym z tego co wyszukałem zmiękczyć trochę wodę i zjechać trochę z pH ale jest to chyba do zrobienia.

 

Ps.

Znalazłem akwarystyczny w którym zgodzili się przyjąć ryby, odłowiłem już część i oddałem, więc zbiornik uszczuplił się o:

 

2 Zbrojniki 

2 Kiryski Albinosy

1 Tęczanka Czerwona

1 Miedzik Obrzeżony

1 Skalar

1 Geophagus steindachneri

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No nic, propozycji już nie trzeba, obsada jak i nowa aranżacja już zrobione. JAKBY ktoś miał ochotę zerknąć i najwyżej doradzić odnośnie mojej nowej obsady to podaję rybki i parametry.

 

4 x Skalar (Jak narazie młode a docelowo będzie 1-3 pary, jeszcze kilka młodych dokupię żeby na spokojnie się mogły dobrać)

1+1 x Pielęgniczka Ramireza

10 x Hokejówka Amazońska

1+3 x Mieczyk Hellera

2 x Kirysek Pstry (Wiem że minimum 4-6  i tyle będzie, ale wszędzie tylko Pandy, Sterby i Albinosy są o dziwo i nie mogę dostać Pstrych) W sumie mógłby być i Sterby, ale boję się że skalary pózniej zjedzą.

1 x Kirys Grzebykoczelny "Agamyxis Pectinifrons", - Będą 2 docelowo

1 x Sum Liniowy "Platydoras Armatulus", - Będą 2-3 docelowo

1 x L144 Zbrojnik Złoty - Został z poprzedniej obsady jeszcze i nie jestem jeszcze pewien, ale na 90% zostanie zmieniony na 2 Zbrojniki Niebieskie bądź na 1, L183 Ancistrus Dolichopterus "Starlight Pleco".

 

Parametry:

PH - 6.8-7.2 (testy trochę mało dokładne)

KH - 6'd

GH - 14-21'd

NO2 - 0

NO3 - 25-50 mg/L

Temperaturę utrzymuję na 26 stopniach C.

 

I w sumie ostatnie pytanie, załączam 2 zdjęcia, na pierwszym obecny wystrój akwarium na drugim poprzedni. Pytanie jest czy nie lepszym rozwiązaniem było trzymanie korzeni przy tafli wody?

 

 

post-22274-0-01689800-1424515600_thumb.jpg

post-22274-0-83088600-1424515604_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...