Skocz do zawartości

Restart akwarium 126l


sambi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przymierzam się do całkowitego restartu mojego akwarium 126l.

Chciałbym zmienić całkowicie obsadę, posadzić roślinki i wymienić podłoże na piasek (w tej chwili mam czarny bazalt) ponieważ zastanawiam się nad p.meeka lub p.eliota lub p.kakadu

Oświetlenie akwarium to standardowe 2x18, a wymiary to 80x35045.

A teraz pytania:

1. Jaki zakupić piasek? Myślę nad białym piaskiem kwarcowym z zoologa, tylko jakiej granulacji?

2. Czy w piasku nawet najmniejszej granulacji będą dobrze rosły roślinki? Oczywiście jakieś cieniolubne. Nie chcę jakoś używać kulek G-T bo zabrudzą ten piasek (może się mylę).

Mam jakieś nawozy dla roślin oraz Easy Carbo, mogę również zrobić bimbrownie, ale podejrzewam, że przy tym oświetleniu to nie ma większego sensu(?)

3. Odnośnie obasady(wiem, że to długa droga jeszcze, bo dojrzewanie itd) jak już wyżej pisałem zastanawiam sie nad p. meeka/eliota/kakadu. Na którą się zdecydować? Chyba zostanę przy haremie kakadu 1+3. Czy może w innych proporcjach (1+2/1+4)?

Czy ew. coś do kakadu dołożyć? Bo chyba pusto będzie, ale chciałbym kiedyś w przyszłości odchować młode, jeżeli w ogóle dojdzie do tarła. :)

4. Jakie wybrać roślinki cieniolubne i łatwie w uprawie, które będą dobrze rosły w piasku? Wiem, że jest temat podwieszony, ale chodzi mi o porady z własnego doświadczenia.

 

Narazie tyle pytań :) Jak sobie coś przypomnę to napiszę.

Z góry dziękuję za zainteresowaniem się tematem i prosze o pomoc.

Przepraszam jeżeli nie w tym temacie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek najlepiej taki do piaskownic z atestem - do kupna w markecie budowlanym, w zoologu przedrożysz.  Roślinki będą rosły - u mnie w galerii rośliny rosną własnie na piachu, a nie są to rosliny jakoś specjalnie pod to dobierane ;) Pod korzenie jak najbardziej kulki G-T , jeśli wsadzisz je dość głęboko to nic Ci nie zabrudzą. Co do obsady to będzie można coś więcej powiedzieć po podaniu parametrów wody - wtedy będziesz mógł się zdecydować czy np. coś korygować pod dany gatunek czy zmienić obsadę. O roślinach cieniolubnych masz tutaj: http://forum.superakwarium.pl/topic/5271-lista-ro%C5%9Blin-cieniolubnych/  To są porady na podstawie własnych doświadczeń ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja zakupiłem piasek do piaskownic z markietu budowlanego 20kg/10zł byle miał atest. :) Wielu użytkowników forum z takiego korzysta.

2. Kulki gt będą potrzebne. Rośliny cieniolubne również potrzebują nawożenia od korzeni. Kulki nie brudzą wody :)

3. Obsada zależy głównie od parametrów jakie masz/będziesz miał w akwarium. Jesli Ci parametry pozwolą to możesz dać kakadu 1+1 + ławica mniejszych rybek + na dno jakieś kiryski. No ale do tego daleka droga.

4. Możesz dać cryptocoryne wendetii brown/green + na korzeń microsorium i na 3 plan jakiegoś nurzańca. Wybór jest spory w podklejonym temacie o którym właśnie wspomniałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Dziękuję wam za pomoc.

Odnośnie pisaku to boję się brać z marketu budowlanego, ponieważ dużo czytałem opinii, że zatwardza wodę/zmienia parametry.

Nie mam dużego akwarium to dużo drożej nie wyjdzie w zoologicznym.

Aisulim : kakadu 1+1? Nie za mało samic? Bardziej w haremach się chyba je hoduje.

Aha nie chodziło mi, że kulki G-T będą brudziły wodę tylko piasek :). Ale pewnie się na nie zdecyduję, chyba, że na tabletki pod korzenie, miałem je w przeszłości już. Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasku się nie bój ;) Naturalny piasek kwarcowy nie zmienia parametrów, poszukaj tylko takiego z atestem. Przedtem nie zapomnij dobrze wypłukać- to się tyczy też tego z zoologu, nawet jak jest napisane,że płukany. No ale to już Twój wybór gdzie kupisz, ważne żeby był to naturalny piasek.

Tabletki osobiście stosuje tylko pod rośliny z mocno rozwiniętym systemem korzeniowym np. żabienice, są droższe od kulek G-T i moim zdaniem dawać je pod całość roślin trochę szkoda. Oczywiście do tego tradycyjne nawożenie bo same kulki G-T sprawy nie załatwią.

Kakadu też bym doradzała w haremie 1+2 lub 1+3, samce bywają dość temperamentne i lepiej jak się to rozłoży na większą ilość samic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prawdopodobnie jutro bede kupowal piasek i ponawiam pytanie czy granulacja piasku 0.1-03mm bedzie odpowiednia dla roslin? Tzn czy dadza sobie w nim rady. Oraz czy filtr go nie wciagnie i nie bedzie sie unosil w wodzie?
Zdecydowalem sie na pielegniczki kakadu i dlatego tez chce jak najmniejszej granulacji.
Pozdrawiam

Ps. Przepraszam za brak polskich znakow, ale pisze na telefonie.

 

Regulamin 6.1. Nie mam w tel. polskiej czcionki, więc nie piszę, regulamin jak się z nim zapewne zapoznałeś nie uwzględnia takich odstępstw. Mapet

Edytowane przez Mapet
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam drobną mąkę - błoto dosłownie z torfem w jedej części akwarium (dla piskorków) , a w drugiej troszkę grubszej granulacji i mimo,że piskorki się w nim zakopują, a kirysy wywracają do góry nogami to nic się nie unosi i filtr nie wciąga nawet na max obrotach i tzw. "pralce". Nie zapomnij o dobrym wypłukaniu, ja swój jeszcze dla pewności przelałam wrzątkiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dziękuję za porady.

Pozdrawiam.

P.S. Proszę nie zamykać tematu, ponieważ jeszcze może będę miał pytania:-)

 

 

A ja proszę o przestrzeganie regulaminu forum. W szczególności pkt. 6.1 - pisownia.

andy102

 

Pisałem wyżej, że awaryjnie korzystam z telefonu. Ale ok. Rozumiem:-):-)

Edytowane przez sambi
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Piasek już posiadam. Miałem dzisiaj robić restart, ale nie mam jeszcze roślinek.

Apropo nich to część posadzę w piasku a część chcę posadzić w kokosach.

Tylko zastanawiam się co do tych kokosów dać jako podłoże?

Czy może być bazalt i do tego kulki GT i ew. tabletki? Czy np. ziemię? Czy coś innego proponujecie?

Aha i jeszcze czy robić na dole tych kokosów dziury czy nie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy że wsadzisz im pod korzenie kulki gliniano torfowe i będą ładnie rosły.

Jak posadzisz tak rośliny ze słabym systemem korzeniowym a nie zadbasz o to co mają w wodzie to nawet jak byś dał im tam sam nawóz to nie będą ładnie rosły.

Jak dla mnie kokos wygląda w takim wypadku sztucznie, może posadził bym tak jak bym do sterylnego akwa chciał moim rybom wrzucić roślinkę. Ale jak dajesz piasek na całym podłożu akwarium to po co jakieś kokosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...