Skocz do zawartości

Wymiana 20l na 45l


lazialo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

WItam obecnie posiadam akwarium 20L istnieje ono już od 4 miesiecy a teraz mam zamiar przenieść się na większe i tu robi się problem czy jak robie start nowego akwarium mogę to zrobić bez filtra i grzałki??gdyż nie mam ich podwójnych a nie chcę się rozstawać z obecnymi mieszkańcami :( czy potem wodę ze starego akwarium mogę przelać do nowego tak żeby woda była bogatsza 

 

Chce do nowego akwarium wprowadzić troszkę więcej kamieni znalazłem dużo takich małych i gładkich kamyczków chcę je umiejscowić na samym dnie , a na nie wysypać obecny zwirek są one wymyte , wygotowane i mam w okolicy troszkę większe gabaryty wyglądały by fajnie tylko jak je sprawdzić wystarczy tylko polać to octem i sprawdzić czy się pieni??

 

za każde odp dzieki:)

 

 

Regulamin - Pisownia 6.1. Na forum wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi.

andy102

post-21747-0-55346900-1420899095_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy jak robie start nowego akwarium mogę to zrobić bez filtra i grzałki??

Bez grzałki spokojnie możesz robić start nowego zbiornika ale już bez filtra tego nie polecam. Akwarium musi dojrzewać wraz z odpowiednią filtracją w innym przypadku już od początku będziesz miał problem z glonami.

 

Nowe akwarium można spróbować postawić na wodzie z mniejszego akwarium + dojrzały filtr. Myślę, że przyśpieszy to dojrzewanie 45l ale ile dokładnie je skróci to tego nie wiem.

Jaki posiadasz filtr?

 

 

Chce do nowego akwarium wprowadzić troszkę więcej kamieni znalazłem dużo takich małych i gładkich kamyczków chcę je umiejscowić na samym dnie , a na nie wysypać obecny zwirek

Jaki masz w tym zamysł, że chcesz kamyki przykryć żwirkiem?? Przyznam, że nie rozumiem tego zagrania :)

 

 

mam w okolicy troszkę większe gabaryty wyglądały by fajnie tylko jak je sprawdzić wystarczy tylko polać to octem i sprawdzić czy się pieni??

Jest to sposób na sprawdzenie czy kamień się nadaje do akwa ale w 100% nie daje pewności. Najlepiej byłoby zalać kamienie wodą RO o zerowych twardościach i po dobie zbadać wodę czy jej twardość się nie podniosła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest dość prosty. Dwa dni wcześniej przygotuj z 25l odstanej wody, w nowym akwarium ułóż podłoże i posadź rośliny. Zalej je 25 litrami "nowej" wody. Ze starego akwarium odłów ryby i przenieś je do jakiegoś naczynia ze "starą: wodą. Pozostała wodę ze starego akwarium  wlej do nowego baniaka. Zamontuj filtr (nie płucz go) i grzałkę, a po kilku godzinach wpuść ryby, wcześniej odpowiednio je aklimatyzując (poczytaj o tym). Przez te kilka godzin bez filtra rybom nic się nie stanie, możesz ewentualnie zakupić brzęczyk do napowietrzania wody (kilka zł w każdym sklepie akwarystycznym). Jeżeli nie masz zbyt wrażliwych gatunków (zakładam, że nie, bo takie nie przeżyłyby w obecnej szklance), nie widzę ryzyka.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie chcę się rozstawać z obecnymi mieszkańcami :(

Jakich mieszkańców masz w tym akwarium 20L?

 

Podaj wymiary mniejszego i większego oraz typ filtra.

Ja bym to zrobił tak:

1. Odłowił rybki do mniejszego naczynia z częścią starej wody.

2. Całe podłoże przeniósł do nowego zbiornika.

3. Całą wodę przelał do nowego zbiornika.

4. Filtr bez płukania przeniósł do nowego zbiornika.

Wtedy od razu można wpuszczać rybki.

A wodę odstaną bym stopniowo dolewał aż dojdzie do maxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez grzałki spokojnie możesz robić start nowego zbiornika ale już bez filtra tego nie polecam. Akwarium musi dojrzewać wraz z odpowiednią filtracją w innym przypadku już od początku będziesz miał problem z glonami.

 

Nowe akwarium można spróbować postawić na wodzie z mniejszego akwarium + dojrzały filtr. Myślę, że przyśpieszy to dojrzewanie 45l ale ile dokładnie je skróci to tego nie wiem.

Jaki posiadasz filtr?

 

 

Jaki masz w tym zamysł, że chcesz kamyki przykryć żwirkiem?? Przyznam, że nie rozumiem tego zagrania :)

 

 

Jest to sposób na sprawdzenie czy kamień się nadaje do akwa ale w 100% nie daje pewności. Najlepiej byłoby zalać kamienie wodą RO o zerowych twardościach i po dobie zbadać wodę czy jej twardość się nie podnios

 

Aha w sumie racja , teraz się przyjrzałem że faktycznie jest dużo mniejszy żwirek to jakoś se to wymieszam ale te kamyczki mogą być??

 

Rybki Brzanka sumatrzańska jedna duża 3 małe (to dlatego chce przenosin) ,ślimak ampularia na razie skromnie ale daję rade  

 

http://allegro.pl/filtr-do-akwarium-40-120l-z-weglem-aktywnym-gratis-i4900514579.htmltaki mam filtr

 

Stare M 40x22x22 coś takiego a nowe jak dobrze pamiętam 50x35x35 chyba coś takiego

 

a jeszcze mam pytanie odnośnie drewna czy każde się na da??bo znalazłem kilka gałęzi grubych nie które są już dość kruche ale kilka jest dość dobrych czy wystarczy je wygotować w wodzie z solą czy muszą coś jeszcze z nimi zrobić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr przeciętny. Nie lepiej zainwestować w jakąś kaskadę? Więcej będzie miejsca dla ryb w akwarium.

Np. Filtr VERSAMAX FZN-2 kupisz od 80zł.

 

To miło że im szukasz większego zbiornika, jednak 45 litrów dla nich to i tak za mało, mimo iż lepsze to niż 20 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że mały, ale nie mam  kasy :(. Wszystko powoli. Za jakiś czas znowu się rozejrzę za większym akwarium (te nowe mam dostać za darmo). Akwarium chcę udekorować jak najtaniej:) dlatego szukam kamieni i drzewek gdzieś w okolicy.

Edytowane przez andy102
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

akwarium chce udekorować jak najtaniej:) dlatego szukam kamieni i drzewek gdzieś w okolicy

Z tymi "drzewkami" to uważaj. Korzeń powinien być odpowiednio spreparowany - poczytaj http://www.superakwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/korzenie-do-akwarium-8211-preparowanie-id259.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę zmieniła się koncepcja. Przenosiny dalej aktualne, ale nie na  45l, tylko na 110 85x35x45, albo 91l 75x35x35, albo 172 120x45x32. Tylko teraz pytanie, co się zmienia w tej sytuacji, jak dużo muszę zainwestować? Możecie pomóc, co jest najważniejsze?

Interesuje mnie akwarium na ziemi ogrodowej i żeby dużo posiadało roślin (obecnie jest tylko na sztucznych).

Czy wszystkie rodzaje brzanek mogę ze sobą mieszać?

 

 

Regulamin - pisownia 6.1. Więcej upomnień nie będzie.

andy102

Edytowane przez andy102
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo się zmienia na plus. Przede wszystkim większe możliwości w temacie obsady.

Co do inwestycji to na pewno wydajny filtr kubełkowy. Najlepiej jakiś markowy.

Z ziemią ogrodową nie miałem nigdy do czynienia. Ale na pewno w tym temacie coś znajdziesz na forum bo sporo osób używa. Ewentualnie pomyśl o piasku z atestem do piaskownic. Do 110L starczy 20kg (10zł) a do 172 ok 40kg (20zł).

Co do brzanek to poczytaj o ich wymaganiach. Przy 110L skupiłbym się na jednym gatunku. Przy 172L można rozważyć dwa gatunki.

Jeśli chodzi o brzanki (nie znam wszystkich gatunków) to na pewno ze względu na litraż odpadają Denisona i Rekinie. Ważne są też minimalne ilości w akwarium bo to ryby ławicowe/stadne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium na ziemi jak najbardziej polecam, sam mam takie i przy uważnym obchodzeniu się z tym podłożem potrafi cieszyć oko. Piasek mam tylko w części akwarium na plaży . Plusem piasku oprócz tego , że jest podłożem praktycznie dla wszystkich ryb jest jeszcze to ,iż nie trzeba go odmulać. Ściąga się tylko nieczystości z wierzchu. Na brzankach niestety się nie znam więc twoich wątpliwości w tym względzie nie rozwieję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem o brzankach rekinich ale troszkę o nich poczytałem i stwierdzam że będzie ciężko ale przecież takie 170l spokojnie starczy:)ale to jest dość odległy termin na razie zakupię tylko akwarium za 25zł gościu likwiduje hodowlane akwaria różne wymiary za 25zł :) potem dokupię sprzęt więc troszkę to zejdzie , oglądałem dużo o akwariach zakładanych na ziemi i bardzo mi się podobają

 

gdzieś wyczytałem o bimbrowni czy ktoś może mi wytłumaczyć o co chodzi z tym??czy filtr kubełkowy jest nie zbędny?czy na piasku z atestem też mi wyrośnie ładny zielony trawnik??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to Brzanka  Rekinia wymaga akwarium min. 350 litrów o długości minimum 180 cm. Te ryby dorastają do ok 25cm.

Ten gościu ma więcej zbiorników do zbycia? Jeśli tak to daj namiar tu lub na priva bo szukam czegoś mniejszego.

Filtr kubełkowy przy takim litrażu to najrozsądniejsze rozwiązanie. 

Co do bimbrowni to nie mam na ten temat różowego pojęcia. Wiem tylko że jest schemat 1410 (woda - 1L, cukier - 400g, drożdże - 10g). Robisz zestaw z 2 butelek i masz bimberek ;)

Poszukaj informacji w dziale "Zrób to sam" oraz "Roślinki i ich pielęgnacja".

Edytowane przez zibi6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...