Skocz do zawartości

Kilka pytań związanych z Kh.


xBartek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, otóż męczy mnie kilka spraw. Otóż :

 

1. Dlaczego Kh jest ważne przy rozmnażaniu?

 

2. Kiedy jest potrzebny bufor Kh ? Dlaczego to Kh spada? itd. 

 

3. Kh to tylko bufor Ph , tzn. że nie może zaszkodzić rybom i roślinom? Ważniejsze jest TwO ( Gh ) ?

 

I to tyle :)

 

Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. nie wiem.

2. jeżeli podajesz CO2 albo lejesz kwasy. PH nie spada dopóki wystarcza bufora, parametry wody są stabilne.

3. rózne gatunki ryb są predysponowane do różnych warunków wodnych. Podstawowa kwestia to gospodarka elektrolitami i solami w organizmie (nie wiem czy tak to się nazywa ale niech na razie będzie). W miekkiej wodzie ciało oddaje do wody jony metali a w twardej jest bombardowane jonami z otoczenia. Organizm ryby musi umieć regulowac zawartość jonów, pierwiastków w ciele i bronić się przed zbyt szybką ich utratą albo wzrostem ich ilości. Ryby żyjące w miękkiej wodzie kiepsko sobie radzą w twardej i odwrotnie, jezeli jednak od młodości pływają w wodzie twardszej lub zbyt miekkiej to potrafią się do niej dostosować - w większoci przypadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. rózne gatunki ryb są predysponowane do różnych warunków wodnych. Podstawowa kwestia to gospodarka elektrolitami i solami w organizmie (nie wiem czy tak to się nazywa ale niech na razie będzie). W miekkiej wodzie ciało oddaje do wody jony metali a w twardej jest bombardowane jonami z otoczenia. Organizm ryby musi umieć regulowac zawartość jonów, pierwiastków w ciele i bronić się przed zbyt szybką ich utratą albo wzrostem ich ilości. Ryby żyjące w miękkiej wodzie kiepsko sobie radzą w twardej i odwrotnie, jezeli jednak od młodości pływają w wodzie twardszej lub zbyt miekkiej to potrafią się do niej dostosować - w większoci przypadków.

A to raczej nie dotyczy TwO ( Gh ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Kh to tylko bufor Ph , tzn. że nie może zaszkodzić rybom i roślinom? Ważniejsze jest TwO ( Gh ) ?

A gdzie Ty takie nowości wyczytałeś, że KH to tylko bufor?

Twardość węglanowa to twardość węglanowa składa się z wodorowęglanów. I jest ważna, każde parametry wody są ważne i staramy się je odwzorować rybom jakie mamy na takie jakie miały w nautrze (pomimo tego, że mamy pokolenia hodowlane).

 

Co do Twojego pierwszego pytania, to ważna często nawet jest przewodność, ale niewielu ją mierzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy buforze chodzi tylko o to że pH jest bardzo zależne od KH, np przy dozowaniu CO2. Tu już się chemia kłania.

Dla samych ryb ważniejsze jest KH jak GH.

Poszerzaj Swoją wiedzę, jak nie to moim zdaniem olej akwarystykę i zajmij się czymś innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy buforze chodzi tylko o to że pH jest bardzo zależne od KH, np przy dozowaniu CO2. Tu już się chemia kłania.

Dla samych ryb ważniejsze jest KH jak GH.

Poszerzaj Swoją wiedzę, jak nie to moim zdaniem olej akwarystykę i zajmij się czymś innym.

No właśnie chcę poszerzać swoją wiedzę, wiec pytam.

 

 Czytałem różne wypowiedzi, na innych forach i tam napisali tylko, iż Kh = zasadowość tzn. Bufor Kh.

Edytowane przez andy102
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czytałem rózne wypowiedzi, na innych forach i tam napisali tylko iż Kh = zasadowość tzn. Bufor Kh.

Czyli bzdury pisali, bo KH to twardość wody,  wysokość pH mówi nam  z jaką wodą mamy doczynienia (czy zasadową, obojętną czy kwaśną).

Gdyby KH można było by olać to przy żadnym opisie ryb by nie był podawany ten parametr i nie miał by on żadnego wpływu na ich wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bzdury pisali, bo KH to twardość wody,  wysokość pH mówi nam  z jaką wodą mamy doczynienia (czy zasadową, obojętną czy kwaśną).

Gdyby KH można było by olać to przy żadnym opisie ryb by nie był podawany ten parametr i nie miał by on żadnego wpływu na ich wymagania.

A jaki wpływ na ryby/ rośliny ma Kh ? Wszędzie gdzie czytałem nie było nawet wzmianki i wpływie Kh na zdrowie ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KH jest dość mocno związane z pH, im wyższe KH tym wyższe również pH i cięższe do ruszenia (żeby je obniżyć).

Przy niskim KH (0-2 stopni), pH jest niestabilne i może gwałtownie skakać np. przy dozowaniu CO2.

 

 

Jaki ma wpływ? Nie wiem jak Ci na to odpowiedzieć ale np. cryptocoryny czy inne rośliny jak i ryby, które pochodzą z wód miękkich i kwaśnych nie będą rosły, wybarwiały się poprawnie w twardej i zasadowej wodzie.

Tak je ukształtowała ewolucja.

Ja leję do akwarium czystą RO, bez żadnych mineralizatorów ani niczego. Mam zerowe twardości ( GH i KH), pH na poziomie 6,5.

Ryby nie narzekają, inna sytuacja by była jak bym je przeniósł do akwarium z wodą twardą, na pewno by nie były tak wybarwione itp.

 

Np. ślimaki w wodzie miękkiej ich muszle się kruszą i łamią, bo nie mają budulca a one same oddają do wody z siebie pierwiastki które ją zatwardzają.

 

Wszystkie parametry wody (pH, KH, GH) są ważne dla tego co trzymamy w akwarium i nie można tego od tak sobie odpuścić, jak chcemy mieć zdrowe ryby i rośliny, które mają takie preferencje a nie inne. No i wszystkie zwykle są połączone ze sobą jeden ma wpływ na drugi (jak w przypadku KH i pH).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...