Skocz do zawartości

Wysokie TWW i TWO


Dikej
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie, ciotka do której ostatnio się wybrałem poprosiła o zbadanie wody w akwarium, bo jej ryby padły. Okazało się, że wszystko ok poza GH i KH. GH 53(!), KH 40(!), co może powodować taki stan rzeczy? Oczywiście jak to w akwarium "dla córeczki" woda nie podmieniana wcale, a przeszła obsada to kilka gupików, molinezji i mieczyków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele więcej nie wyniknie z formularza, ale ok.

 

 

1. Zadaj konkretne pytanie, dodaj czytelne zdjęcie całego zbiornika, dodaj czytelne zdjęcie problemu(chora ryba, marniejąca roślina, glon, itp.) Zdjęcia niestety nie mam, bo to nie mój zbiornik. Rybki śnięte miały biały nalot na ciele. Pytanie to czy wysoka twardość miała wpływ na śnięcie ryb i jak uniknąć tego w przyszłości. Oczywiście regularnie podmieniać wodę, ale czy coś jeszcze? 
2. Podaj dokładny wymiar zbiornika – szerokość, długość oraz wysokość. 80x40x35
3. Opisz jakie posiadasz oświetlenie(świetlówki T8, T5 lub inne(jakie) – ile mają Wat, jaka firma, itp., dokładnie wszystko co o nich wiesz - lumeny, kelwiny, bla..., bla,... bla.), ile godzin jest włączone. Światło to T8 18W + paski led, ale nie wiem jakiej mocy. Świeci około 10h dziennie
4. Napisz jak długo funkcjonuje twój zbiornik – kiedy go założyłeś, zrestartowałeś, itp. Mam wrażenie, że jest dość stary +- 3 lata
5. Napisz jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę. Podaj parametry twojej wody w zbiorniku i/lub jeśli znasz wody z wodociągów. Podaj też parametry wody, którą używasz do podmian i jeśli to woda RO to podaj czym ją uzdatniasz(firma i jaka dawka) – wodę można zbadać ogólnodostępnymi testami, jeśli takich nie posiadasz to zapytaj w sklepie zoologicznym, może zbadają twoją wodę: twardość ogólna gH(TWO), twardość węglanowa kH(TWW), pH, NO3, PO4, NO2, Fe. Jak firma testów, sprawdź też datę ważności. Woda jest podmieniana jak się komuś przypomni, oczywiście na kranówkę. Woda z kranu PH 7,2 KH 26, GH 16. Testy mam JBL kupione jakiś miesiąc temu, więc są w porządku. W baniaku woda: PH 7,4, KH 47, GH 53, NH4 0,05, NO2 0,1, NO3 40 
6. Czy w ostatnim czasie używałeś lub używasz preparatów antyglonowych, leków dla ryb, uzdatniaczy do wody lub innej chemii, bakterie, pożywki dla bakterii, itp..Na pewno nic  nie było lane.
7. Czy używasz lampy UV, jeśli tak to od kiedy i ile czasu jest włączona, jaka jest jej moc. Nie
8. Jak często „grzebiesz” w akwarium – przesadzanie roślin, odmulanie dna, czyszczenie szyb, przestawianie ozdób(korzenie, kamienie, „nurek”;P, itp.), dokładnie opisz jak wykonujesz te czynności. Rosną tam same anubiasy w niewielkiej ilości i raczej nikt nie grzebie.
9. Temperatura w dzień i w nocy, czy posiadasz grzałkę z termostatem lub podłączoną po termostat. 21-22 stopnie całą dobę podtrzymywane przez małą grzałkę 25W
10. Czy stosujesz jakieś nawozy, jeśli tak to jakie(firma), jak długo i w jakich dawkach/na dzień lub tydzień. Nie
11. Czy posiadasz CO2, jeśli tak to opisz zestaw, ile podajesz CO2, ile czasu w ciągu 24h podawane jest CO2. Jeśli to "bimbrownia" to czy regularnie robiony jest zacier, jakie proporcje(opisz dokładnie) Brak
12. Podaj dokładną obsadę twojego zbiornika – ile ryb, raków, krabów, żółwi, krewetek, żab, traszek, itp., itd. Rozmiary oraz kiedy zostały wpuszczone do zbiornika, czy chorowały i w jakiej są/były kondycji, itd. Teraz został tylko zbrojnik, 2 kiryski i 2 molinezje. Oprócz tego były jeszcze 2 mieczyki, 3 neonki, 3 gupiki
13. Podaj dokładne ilości oraz nazwy roślin, kiedy zostały posadzone, czy były przesadzane(jeśli tak to jak - opisz dokładnie, przycinane oraz w jakiej są/były kondycji.
14. Napisz jakie posiadasz podłoże(firma), jak jest jego warstwa, czy masz substrat(firma), czy masz korzenie - jakie, kamienie – jakie, inne ozdoby – jakie. Żwirek ze sklepu 1-3mm
15. Podaj jakie posiadasz filtr/filtry(firma, rodzaj, model), czy są włączone cały czas jeśli nie to ile czasu pracują. Napisz jakie posiadają wkłady filtracyjne. Napisz jak często myjesz filtr/wkłady filtracyjne – opisz dokładnie jak to robisz i jaką wodą. Filtr mechaniczny z gąbką dość mocny, czyszczony w miarę regularnie co około dwa tygodnie.
16. Jak często karmisz ryby, jaka to karma(firma, rodzaj, nazwa, itp.), w ile czasu ryby zjadają pokarm, czy dajesz karmić ryby komuś innemu. Karmione codziennie tropicalem, dafnią suszoną itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele więcej nie wyniknie z formularza, ale ok.

No i tu Cię zdziwię...

Zdjęcia niestety nie mam, bo to nie mój zbiornik. Rybki śnięte miały biały nalot na ciele. Pytanie to czy wysoka twardość miała wpływ na śnięcie ryb i jak uniknąć tego w przyszłości.

Oczywiście, że tak jak nie zapewnisz rybom odpowiednich warunków ich odpowrność spada, może zaatakować je wtedy: pleśń, grzyb, pasożyty.

Zapewnić odpowiednie warunki, nie mieszać biotopów bo w każdym ryby mają inne wymagania.

Woda z kranu PH 7,2 KH 26, GH 16. Testy mam JBL kupione jakiś miesiąc temu, więc są w porządku. W baniaku woda: PH 7,4, KH 47, GH 53, NH4 0,05, NO2 0,1, NO3 40

Definitywnie coś zatwardza wodę w baniaku i przy taich wartościach mało co można trzymać.

Do sprawdzenia : żwirek, ozdoby, ceramika z filtra (choć wątpię żeby takowa tam była).

21-22 stopnie całą dobę podtrzymywane przez małą grzałkę 25W

Patrząc na obsadę czy jest to odpowiednia temp? Chyba nie...

Teraz został tylko zbrojnik, 2 kiryski i 2 molinezje. Oprócz tego były jeszcze 2 mieczyki, 3 neonki, 3 gupiki

Obsada pomieszana, część ryb powinna być w ławicy/grupie takie coś też zwiększa stres u ryb i z tego powodu również ich odporność spada.

Żwirek ze sklepu 1-3mm

Do sprawdzenia i ewentualnie do wywalenia - przypuszczam że jest to jakiś koralowy.

Filtr mechaniczny z gąbką dość mocny, czyszczony w miarę regularnie co około dwa tygodnie.

Kolejny problem to filtracja, nie dość, że niedostateczna (biologiczna) to jeszcze rozwalana reguralnie, co dwa tygodnie akwa dojrzewa od nowa, ryby są systematycznie podtruwane.

Karmione codziennie tropicalem, dafnią suszoną itp.

Czasami nie są przekarmiane?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...