Skocz do zawartości

Filtr mechaniczny + biologiczny - osobno czy razem?


DiKei
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na starcie podaję kilka informacji o akwarium:

112l - standardowe proste

Filtr: HW505-B (Biologiczny) + Ikola A-290 (Mechaniczny)

Podłoże: bazalt + wysepka z piasku

Rośliny: 2x duża żabienica, 5x Cabomba, roślina trawnikowa (nie znam nazwy) na sporej części dna + 2 rodzaje roślin trzeciego plany (nie znam nazw)

Ozdoby: korzeń + kokos

Oświetlenie: 2x18W T8

 

 

Aktualna obsada:

1+1 Barwniak czerwonobrzuchy

12x Neon czerwony

2x Otosek

 

Dojdzie do nich trochę ryb wkrótce. Na pewno otoski i najprawdopodobniej hokejówki amazońskie.

 

Przejdę do mojego pytania dotyczącego filtracji. Aktualnie w mechanicznym - wewnętrznym mam samą gąbkę, a w biologicznym - zewnętrznym, od dołu gąbka, 2 koszyki ceramiki oraz na samej górze watę. Pozostawić taki układ? Czy może filtr wewnętrzny jest zbędny i mogę go wyjąć? Jeśli miałbym go pozostawić to czy w filtrze zewnętrznym jest potrzebna gąbka, czy może dany koszyk wypełnić również ceramiką?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pojemnościowo 112 litrów i nie mam filtra mechanicznego- tylko kubełek. Daje rade ale skoro już masz taki filtr wewnętrzny to dlaczego nie? Dodatkowo filtracja jest na plus. Zostawiłabym w nim samą gąbkę aby służył jako typowy mechanik, a kubełek z ceramiką jako biologiczny.

Co do rybek to neony są zimno lubne, a barwniaki preferują cieplejszą wodę. Masz za małe akwa na dwie ławice. Ryby dobieramy nie tylko do litrażu ale też do paramtrów wody, testy są niezbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym zostawić więcej miejsca rybom, dlatego myślałem o wyjęciu filtra mechanicznego. Jeśli jednak mam go zostawić to czy w filtrze zewnętrznym potrzebna jest dodatkowa gąbka w pierwszym koszyku? Czy może wsypać tam ceramiki? 

 

W innym temacie polecono mi hokejówki amazońskie, dlatego stwierdziłem, iż mogę dołożyć tych ryb.

 

Oto moje parametry wody: PH: 7.0, 7*dGH, 6*dKH, NO2 - 0 mg/l, NO3 - 10mg/l, temperatura 25*C. Myślę, iż dana temperatura odpowiada barwniakom, jak i neonom, lecz mogę się mylić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jednak mam go zostawić to czy w filtrze zewnętrznym potrzebna jest dodatkowa gąbka w pierwszym koszyku? Czy może wsypać tam ceramiki?

Ja myślę, że skoro masz jeden filtr biologiczny, to w tym mechaniku możesz zostawić samą gąbkę. Będziesz go często czyścił, więc utworzona w nim biologia będzie regularnie usuwana.

 

 

Co do rybek to neony są zimno lubne

Neon Innesa tak, ale neon czerwony już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem, lecz nadal nie wiem co z gąbką w filtrze biologicznym. Czy w tym filtrze (w którym jest gąbka + 2x ceramika + wata) pozostawić gąbkę, czy może wsypać ceramiki? Filtracją mechaniczną zająłby się zaś tylko i wyłącznie filtr wewnętrzny.

 

Chciałbym w 100% poprawnie wykorzystać miejsce na media filtracyjne, dlatego tak dopytuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...