Skocz do zawartości

skrzywiony kręgłosłup gupika


ibrachim12
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj zauważyłem że mój gupik ma skrzywiony kręgosłup. Co to może być?

1. Litraż zbiornika. - 60l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb. - Akwa zakładałem 2 lata temu ale zepsułem dojrzewanie i zresetowałem akwarium jakiś rok temu już z 3 tygodniowym dojrzewaniem.
3. Rodzaj i model filtra / czy jest włączony cały czas. -Aquael fan 1 plus 24h na dobę.
4. Gatunki i ilość ryb. - 5 danio czerwonych, 10 gupików pawie oczko (i jeszcze ok.5 młodziutkich), 1 żałobniczka, 1 glonojad, 2 kiryski chyba spiżowe, 4 amano, świderki i 2 helenki

5. Ilość i rodzaj roślin. - echinodorus, nóżaniec, cabomba, rogatek, ludwigia, christmas moss, willow moss, mikrozoria (nie wiem dokładnie jakie), bolbitis, lotosy tygrysie, gałęzatka, cryptocoryne balansae, nie wiem jak nazywa się reszta moich roślin.
6. Inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp. - grzałka 50w, oświetlenie- świetlówka 15w, co2 nie mam
7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. - pokrmy: suszona rozwielitka, mrożony wodzień, czasami żywy wodzień, O.S.I płatki, granulat o granulacji 1 
8. Parametry wody ph - 7,6, kh - 5, gh - 10
9. Temperatura w zbiorniku - ok. 25*C
10. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody - jak woda wyparuje to dolewam nową, odmulanie - już bardzo dawno nie robiłem i uważam że nie jest konieczne, czyszczenie filtra - jak woda zaczyna słabiej lecieć to czyszczę

Dekoracje - 2 spreparowane korzenie

Podłoże - żwirek akwariowy

post-20857-0-66583400-1413318106_thumb.jpg

post-20857-0-24985900-1413318126_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem, podobno to jest częste u ryb kiedyś miałem takie coś u Danio ostatanio tak miałem u gupika, pewnego dnia patrze coś mu się dzieje a za pare dni padł.

 

//To miała być jakaś rada, czy stwierdzenie że ryby tak mają. Kolejną taką pomoc odpowiednio wynagrodzę./ darekbart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wada genetyczna.
Wada genetyczna może się ujawnić dopiero po pewnym czasie? Wcześniej gupik tego nie miał.

 

a najbardziej prawdopodobną będzie rybia gruźlica (Mykobakterioza).
Czytałem o tej chorobie i ze wszystkich objawów pasuje tylko skrzywiony kręgosłup.

 

Ewentualnie może to być spowodowane również złą dietą.
Moje ryby mają urozmaiconą dietę więc to raczej odpada. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale skrzywienie kręgosłupa może być pierwszym objawem.

Pisałem ,że najprawdopodobniej Mykobakterioza, z tego względu, że w akwarium są ślimaki, które mogą być  nosicielami.

Wadę genetyczną widać odrazu.

To że mają urozmaiconą dietę, wcale nie oznacza że jest dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wada genetyczna może objawić się z wiekiem.

Miałem takiego samca borelli, który wyglądał normalnie a po jakichś dwóch miesiącach wyszła u niego wada na pyszczku. Długo nie pożył. U gupików jest to bardzo prawdopodobne. Tym bardziej gdy nie miesza się genów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...