Skocz do zawartości

Bojownik + krewetki 30l


daveron
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dostalem w prezencie akwarium i szykuje sie do zrobienia z niego uzytku.

 

Po przeczytaniu paru artykulow wyglada na to ze moge kupic albo kilka malutkich rybek albo bojownika i krewetki i ta druga opcja podoba mi sie bardziej.

 

Pytania nastepujace: 

 

Jakie konkretnie krewetki do takiego akwarium bym potrzebowal? 

Jakie rosliny beda mi potrzebne i jaki rodzaj podloza ? Zalezy mi na ladnym wygladzie akwarium, takze bede wdzieczny za sugestie, gdyz pojecia na ten temat nie mam zadnego. 

 

Wraz z akwarium dostalem filtr i pokrywe z zarowka. Zakladam ze niezbedna mi bedziesz jeszcze grzalka ? Czy szukac czegos konkretnego ?

 

Myslalem o dolozeniu bojownikowi 2/3 samic, jednak czy takie akwarium nie bedzie na to za male ? 

 

Z tego co rozumiem takie akwarium jest zbyt male na dodatkowego glonojada lub kirysy... Nie bedzie zatem problemu z glonami ? 

 

Czy oprocz krewetek, mozna do takiego akwarium dolozyc jeszcze jakies ciekawe zyjatka na dno zbiornika ?

 

Bede wdzieczny za rzeczowa pomoc !

 

 

 

Na forum wymagane jest dbanie o poprawną pisownię. Używaj polskich znaków. /andy102/

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie zwierzęta możesz wpuścić do akwarium zależy też od parametrów wody, których nam nie podałeś.

Harem bojownika w takim litrażu nie ma prawa bytu, możesz trzymać albo jednego samca albo jedną samicę. Do takiego akwarium nadawałyby się np. krewetki red cherry, jednak one mają nieco inne wymagania niż bojowniki - to raz, a dwa - szybko stałyby się pokarmem dla nich.

 

[...]Z tego co rozumiem takie akwarium jest zbyt male na dodatkowego glonojada lub kirysy... Nie bedzie zatem problemu z glonami ? [...]

O czystość w akwarium dbasz tylko i wyłącznie Ty. W prawidłowo prowadzonym zbiorniku problemy z glonami nie występują.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zgoła odmienne doświadczenia z połączenia bojownika z krewetkami. U mnie w 30l żyją w doskonałej harmonii red cherry i babulti z samcem bojownika. Nie zauważyłem, aby któryś z dorosłych osobników został obiadem dla bojka, a małych i tak się nie doliczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że pojęcie parametrów wody jest mi obce. Zakładam, że gdy zaleję moje akwarium wodą kranową, która odstoi w nim ok. tygodnia należy to zbadać jakimś testem do tego przeznaczonym ?

 

Wracając do obsady - Czy w takim wypadku miałoby sens kupienie bojownika i np...dwóch krewetek na probe, aby stwierdzić czy są w stanie przeżyć z osobnikiem który akurat mi się trafił ?

 

Po raz drugi i ostatni, upominam. Dbaj o pisownię. /andy102/

Edytowane przez andy102
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu znajdziesz na temat testów : http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/

Dodatkowo polecam lekturę na temat cyklu azotowego :

http://pl.wikipedia....owy_w_akwariach

http://forum.superak...otu-w-akwarium/

 

 

Wracajac do obsady - Czy w takim wypadku mialoby sens kupienie bojownika i np...dwoch krewetek na probe, aby stwierdzic czy sa w stanie przezyc z osobnikiem ktory akurat mi sie trafil ?

Krewetki to stworzenia stadne. Kupisz 2 sztuki, to tak się schowają, że przez długie tygodnie ich nie zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do parametrów wody - czy konieczne jest wykonywanie testów, czy też wystarczają dane z strony wodociągów? Na stronie widnieją poniższe informacje:

 

Odczyn pH -  7.8
Twardość mg/l / dH  -  234 / 13,10
Amoniak mg/l  -  <0,10
Azotany mg/l  -  3,94
Chlor wolny mg/l  -  <0,01
Chlorki mg/l  -  13,1
Żelazo µg/l  -  25
przew. właściwa uS  -   465
 
Bardzo podobają mi się akwaria z czarnym podłożem, z którym dobrze kontrastuje roślinność. Jakie podłoże bym potrzebował ?
I do tego jakie rośliny ? chciałem posadzić coś niskiego od "zewnętrznej" strony akwarium, a wyższe rośliny w głębi. 
Jakie mogłyby to być rośliny i jakie warunki trzeba im zapewnić ? 
Jeśli chodzi o oświetlenie, to mam pokrywę ze zwykłą żarówką i jak mnie poinformowano jest to niedostateczne oświetlenie dla roślin.
Na co musiałbym konkretnie to wymienić ?
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry ze strony wodociągów mogą dać wskazówkę, jednak często różnią się od tych, które panują w akwarium.

Z tego co podałeś z krewetkami typu red cherry, yellow, white i blue pearl, crystale, itp. można się niestety pożegnać. Dla bojownika też nie są najlepsze :(

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam te krewetki (kupowane od osoby, która hodowała je na krakowskiej kranówce) i powiem szczerze, że przy wysokim pH i twardości miały problemy z wylinką - zdychały podczas przechodzenia jej. Pancerzyk pękał jedynie tuż za głową i krewety nie mogły jej zrzucić. Po zbiciu parametrów mam spokój do dzisiaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...