Skocz do zawartości

Problem z no2


aleksandrakoloczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam zbiornik 60l

2 danio czerwone(3 padły)

6 neon innesa

6 razbora klinowa

2 kirysek albinos

1 krewetka

glonojad

 

ph-7.6

no2-1

 

caly czas mam problem z azotanami . udalo mi sie zbic do 0,o5 ale znów wzrosło. nie wiemj co mam juz robic . daje co2 w płynie i zelazo

czymoze byc to efekt przedawkowania?

 


witam

zbiornik 60l

2 danio czerwone(3 padly)

5 neon innesa

6 razbora klionowa

2 kirysek albinos

1 krewetka

 1 glonojad

wiecznie prpblem z azotanami

no2-1 ph-7,6

temp wody 25

 

 

co jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aleksandrakoloczek, proponuję założyć własny post - szybciej i więcej ludzi zwróci uwagę.

Dołącz info o wieku zbiornika, obsadzie roślinnej oraz zdjęcia całości.

 

Chodzi o azotany (NO3) czy azotyny (NO2) bo o.o5 to bardzo mało... norma to chyba 10-30mg/l.

 

Napisz więcej w nowym wątku i pamiętaj o schemacie - jest na początku każdego sub-forum.

 

*Z doświadczenia (nie duże ale jest) wiem, że najbardziej pomaga duża ilość roślin szybko rosnących. Tak doradziła mi akwarystka ze sklepu (akwarystka a nie sklepowa:P) i nie miałem problemu z niestabilnością parametrów wody... trochę z glonami (ale to ponoć norma) ale nie z parametrami... był nawet okres, gdzie azotanów prawie nie miałem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma 2 miesiące.

Nie znam nazw roślin  ponieważ co chwile kupowałam ze względu na fakt ze mi się  nie przyjmowały(gniły)

mam nadzieje ze coś ze zdjęć widać.

 

Zbiornik 60x30x33.

 

Oświetlenie juwel 15watt dye lift - w sklepie powiedziano ze rośliny będą lepiej rosły).

 

Świece około 10-12godzin.

 

Ryby 6 wpuszczony po 3 tygodniach.

 

Podmiana wody co tydzień 30%.

 

Odmulanie dna , czyszczenie szyb,

 

czasem nawet co 3  dni w celu obniżenia azotanu ale nic to nie daje.

 

Temperatura 25 stopni.

 

Dodatek do podłoża floran start.

 

Bakterie sera bio nitrivec,

 

raz  w tygodniu tetra  nitrate minus

 

Codziennie azoo carbon plus.

 

  Filtr atman jka-if302.

 Obsada 2 czerwone danio:

5 neon innesa

6 razbora klinowa

2 kirysek albinos

1 krewetka amano

glonojad

ślimak

ph-7.6

no2-1.0

Reszty parametrów nie znam.

 

nh3 -o

 

 

Co jest nie tak? Czemu azotyny mam cały czas duże? Już nie wiem co mam robić. Nie wiem jak zdjęcie dodać, jestem ucząca się dopiero.

 

 

//Pisz poprawnie. / darekbart

post-21682-0-88314000-1412609423_thumb.jpg

post-21682-0-93464500-1412609462_thumb.jpg

post-21682-0-80041800-1412609500_thumb.jpg

Edytowane przez darekbart
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka roślin masz dość.

Skaczący poziom azotynów to zazwyczaj objaw niestabilnej biologii w zbiorniku ale po 2 miesiącach to raczej powinno być ok... może to przez ruszanie podłoża jeżeli często zmieniałaś rośliny.

Jeżeli odmulałaś od początku to może przedłużyłaś sobie dojrzewanie zbiornika. Jak czyściłaś filtr?

Qrcze nie wiem, strzelam w ciemno.

Spróbuj bez odmulania podmieniać, filtr płucz w wodzie z podmian (nie intensywnie) - chodzi o pozostawienie bakterii żyjących w podłożu i filtrze w możliwym spokoju. To bardzo ważne by nie ruszać podłoża za bardzo podczas dojrzewania zbiornika. Filtra nigdy w kranówce nie płukać tylko czyścić z syfu w wodzie z akwarium (nie w nim oczywiście).

Nie nawozisz dodatkowo?

Zamiast podawać żelazo może lepiej jakiś kompleks bez azotanów i fosforanów (ze względu na krewetki). Najlepiej byłoby samemu przygotowywać dawki ale na to przyjdzie czas.

Więcej chwilowo nie wymyślę. Poczekajmy aż się ludzie bardziej w temacie wypowiedzą bo sam pro nie jestem.

 

Do obsady też można by się przyczepić ale to już moje zdanie.

Glonojada bym się pozbył (wolą duże zbiorniki), dodał więcej krewetek. Może lepiej jedną większą ławicę Neonów albo Rozbor? Im ich więcej tym lepiej. Można dać 10-15 Rozbor + kiryski + krewetki i będzie fajnie.

 

 

Adamu, proszę. Proponujesz do obsady Kiryski, które wymagają piachu, a spójrz wyżej jakie jest podłoże.

Kolejne takie rady będą nagradzane.

/andy102/

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skaczący poziom azotynów to zazwyczaj objaw niestabilnej biologii w zbiorniku ale po 2 miesiącach to raczej powinno być ok... 

Tu racja.

 

 

Jeżeli odmulałaś od początku to może przedłużyłaś sobie dojrzewanie zbiornika

Kolejna mądra uwaga.

 

 

Qrcze nie wiem, strzelam w ciemno.

W ciemno nie radze, bo se samobója strzelisz.

 

 

filtr płucz w wodzie z podmian (nie intensywnie) - chodzi o pozostawienie bakterii

Przy tak małym filtrze to raczej nie wskazane. Proponował bym zostawić filtr w spokoju, dopóki pompuje to go nie ruszać. Rozważyć kupno kubełka lub kaskady.

 

 

To bardzo ważne by nie ruszać podłoża za bardzo podczas dojrzewania zbiornika.

A najlepiej wcale.

 

 

Glonojada bym się pozbył (wolą duże zbiorniki)

I do tego dużo produkują odchodów.

 

Ja bym do tego proponował dorzucić podmianki, ale nie 30% raz w tygodniu, tylko 15% dwa razy w tygodniu, dopóki się baniak ustabilizuje.Zmniejszysz tym samym poziom no2, to może ryb nie potrujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wg wskazań pani z zologicznego odmulam dno (czyszczenie z kupek) czy za duza ilość podłoża florian moze tez byc przyczyna? mam go dośc grubo okolo 4cm.

tak czesto wyciagam rośliny bo najzwyczajniej mi gnija.

 

Filtr czyszcze w wodzie z podmian  co tydzień (gąbka jest cała z tego paskudztwa po 2 tyg. pewnei zatkałą by sie na amen)

juz nie wiem czy w takiej sytuacji podawac co2 w plynie czy lepiej nie dawac przy takim wysokim no2. wlasnie zmierzyłam i jest 0,75

 

czyli co? mam zmieniac wode nie ruszając za bardzo kamyczków?

 

Regulamin 6.1. I coś na zachętę żebyś się w końcu do niego dostosowała. +1 Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 6.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że dolna część liści gnije, to normalne. No chyba, że całe marnieją ale to trzeba by szukać przyczyny.

Osobiście filtr płuczę raz na 2-3 tygodni... w czasie dojrzewania nie powinno się nawet go ruszać puki w miarę chodzi.

 

Tak jak napisałem wyżej, w podłożu i we wkładzie filtra muszą się wytworzyć bakterie nitryfikacyjne co związki amonowe (czytaj odchody) przetworzą na azotyny a potem na azotany. Jak takowych brakuje to azotynów za dużo zostaje.  Dlatego gleby się nie rusza, no chyba, że coś się autentycznie dzieje...

 

Opiszę tobie jak ja zaczynałem, mam akwarium jakieś 6 tygodni (może 7). Przez pierwsze dwa tygodnie było wszystko ale bez mieszkańców. Nie ruszałem nic, ani filtra, ani gleby... dolne liście opadały, czerniały itd... ciągle tak mam jak dołożę jakąś nową zieleninę.

Po ok. 2 tygodniach dałem Neonki. Potem kiryski. Czyszczenie (wkładu filtra) zacząłem 2-3 tygodnie temu i cały czas sprawdzałem parametry wody testami paskowymi.

Odmula nawet jeszcze nie zacząłem. Mam drobny żwirek (1-2mm). Wygląda ok i myślę o pierwszym odmuleniu tam gdzie się da - czuli z przodu akwarium.

Problemów z parametrami nie było. No poza wyższym GH i KH, które zbiłem podmieniając demineralką. Podmiany zacząłem robić po tygodniowym pobycie rybek, tak 3 tygodnie od założenia (w sklepie mówiono, by robić od razu ale parametry wody tego nie wymagały... ciągle nie wymagają ale wymieniam co tydzień 10L z mojego 54L baniaka.

 

Myślę, że pozbycie się 'glonojada' i zaprzestanie tykania podłoża i filtra na jakiś czas pomoże. No i cierpliwości:) Sam panikowałem na początku... bah, ciągle nOOb jestem co widać po powyższym ale admini tutaj nauczyli cierpliwości.

 

Może ktoś by przechował rybki na jakieś 2 tygodnie? Możesz też zdobyć wody z ustabilizowanego zbiornika - może być od znajomego ale z pokazowego akwarium w sklepie... ja tak się załapałem, że w drugim tygodniu podmieniłem wodą z podmiany ze sklepu. Pewnie to też pomogło.

 

Teraz rozumiem dlaczego ludzie na tym forum tak odradzali mi wpuszczanie ryb przed upływem 2-4 tygodni. Na szczęście u mnie się udało. Oby to co piszemy pomogło i tobie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja jestem jeszcze ucząca się w sprawach akwarium. Niestety pani w Zoologicznym słysząc o bardzo wysokim no2 kazała co 3 dni wymieniać 30% wody i odmulać. więc non stop męczę kamyczki , w niektórych miejscach aż po samo dno. W końcu jakoś trzeba czyścic z kupek.

 

A jak myślisz z co2 płynie? Podawać codziennie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podmian to nie jestem pewien czy tak często masz robić... teoretycznie 10% co 4 dni to nie masakra... ale nie biorę tego na siebie. Lepiej posłuchać tu wyjadaczy niż mnie.

Kwestia w tym, że jak wymieniasz 30% wody tak często to jednocześnie zabierasz 30% bakterii które mają się w zbiorniku wykształcić.

Do tego trzepanie dna tylko przeszkadza.

 

 

W końcu jakoś trzeba czyścic z kupek.

Nie do końca bo to tym żywią się bakterie nitryfikacyjne.

 

Co do odmulania to jak piszę wyżej, odpuść sobie.

 

Idealnie byłoby oddać glonojada (to i tak nie jest dobry zbiornik dla tej ryby) i/lub dać komuś na przechowanie rybki jeżeli jest taka opcja i niech się zbiornik ustabilizuje. Bez mieszkańców nie musisz się martwić o azotyny i azotany i spokojnie czekać sprawdzając parametry wody. Czasami w zoologicznych mają zbiorniki do kwarantanny, może pozwolą użyczyć jeden na jakieś 2 tygodnie - jeden kolega z forum poszedł za tą radą i się udało, teraz spokojnie czeka.

Jak się akwarium ustabilizuje to pomyśleć można o obsadzie. To też nie prosta sprawa bo trzeba myśleć o temperaturze wody, dnie i wielkości akwarium ale o tym potem.

Węgiel w płynie podaję co dzień. Jest to wygodne no i bezpieczne dla ryb nawet gdy przekroczy się dawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stety pani w Zoologicznym słysząc o bardzo wysokim no2 kazała co 3 dni wymieniać 30% wody i odmulać. więć non stop męcze kamyczki , w niektórych miejscach aż po samo dno

Nie można dawać wiary we wszystko co mówią w zoologach. Nawciskają Ci różnego "kitu" żeby doprowadzić Ci akwa do ruiny , a potem sprzedadzą cudowną miksturę, która jest lekiem na wszystko.

 

Zrób tak.Trzeci raz już nie napiszę.

Zostaw ten filtr w spokoju, przepłucz go(w wodzie zlanej z akwa) dopiero jak spadnie przepływ, będzie widać kiedy.

Podmieniaj na początek po 15% wody, ale dwa razy w tygodniu. Jak no2 spadnie do zera, raz w tygodniu 15-20%.

Przy podmianach zbieraj wężykiem jedynie odchody, więcej nic nie rób.

Tak jak radzi Adamu, oddaj glonojada, a dla ścisłości pewnie chodzi o zbrojnika niebieskiego.

 

 

 

A jak myślisz z co2 w płynie? podawać codziennie?

 

Jak masz pytania odnośnie nawożenia, załóż temat w odpowiednim dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie czym moge obiżyć ph wody? Zoolek nie skutkuje

Np  wodą demineralizowaną/destylowaną /RO ,szyszki olchy ,liście dębu (ale zrobi ci się herbatka z wody) .

 Lub zacznij podawać Co2 np z bimbrowni lub z butli   przy takim KH  dozując CO2  zejdziesz z PH do 6.8-7

 

Jak już doradzasz szyszki, to warto byłoby napisać jakie. Nawrzuca szyszek z sosny i problemu sobie narobi.

 

//Odbiegacie od tematu. /darekbart

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...