Skocz do zawartości

Grzebanie w podłożu


mmarc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przymierzam się do delikatnej zmiany aranżu w moim akwarium. Wymyśliłem sobie piaskownicę dla barwniaków pod korzeniem (na zdjęciu). Zastanawiam się jednak, na ile bezpieczne jest grzebanie w podłożu, ponieważ na całej długości akwarium, pod warstwą bazaltu, jest rozsypane podłoże JBL aquabasis. Cała operacja miałaby polegać na usunięciu obecnego podłoża na szerokości ok. 30 cm i zastąpieniu go piaskiem.

Czy podłoże, które w jej trakcie przeniknęłoby do wody wystarczy po opadnięciu zebrać odmulaczem, czy raczej konieczna jest wymiana całego podłoża?

Z góry dzięki za podpowiedź

post-18472-0-77140100-1411336579_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logicznym dla mnie jest, że ryby należy wyłowić - w inny sposób nie wyobrażam sobie tego typu operacji. Nie do końca rozumiem, co masz na myśli pisząc "ustabilizowanie zbiornika"? Zakładam, że zostaje samo podłoże i po zmianach w jego strukturze dolewam powiedzmy 50% "starej" wody, a pozostałą część uzupełniam kombinacją odstanej kranówki i wody z RO. Co tam ma się jeszcze stabilizować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podłożu znajduje się najwięcej bakterii nitryfiltracyjnych, więc po jego wymianie biologia akwarium zostanie zaburzona. (Niestety) nie wymieniasz całego podłoża, więc bardzo na biologi nie powinno się to odbić. Jaki masz filtr? Jakie media w nim? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc trochę mediów biologicznych jest. Postaraj się zachować jak najwięcej starej wody ( i oczywiście nie ruszaj filtra), a biologia bardzo nie ucierpi. Zaproponuję jeszcze od siebie wymianę całego podłoża na piasek, ale podzieloną na kilka razy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jakiś czas temu sam myślałem, że do akwarium nadaje się tylko czarne podłoże. Kupiłem bazalt. Więcej tego błędu nie popełnię :) Innego podłoża jak piach jak na razie nie mam zamiaru dawać do swoich szkiełek z rybami.  

Jak na zwykły piach dasz liści też będzie ciemne. Niektóre ryby piachu potrzebują, a powierzchnia biologiczna piachu jest ogromna, więc pomaga biologicznie każdemu akwarium. A 

A tutaj zdjęcie kopiącego barwniaka znajomego, te ryby bardzo potrzebują piachu :)

10366311_686834278020900_243210992858654

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...