Jump to content

Grzebanie w podłożu

mmarc
 Share

Recommended Posts

Cześć, przymierzam się do delikatnej zmiany aranżu w moim akwarium. Wymyśliłem sobie piaskownicę dla barwniaków pod korzeniem (na zdjęciu). Zastanawiam się jednak, na ile bezpieczne jest grzebanie w podłożu, ponieważ na całej długości akwarium, pod warstwą bazaltu, jest rozsypane podłoże JBL aquabasis. Cała operacja miałaby polegać na usunięciu obecnego podłoża na szerokości ok. 30 cm i zastąpieniu go piaskiem.

Czy podłoże, które w jej trakcie przeniknęłoby do wody wystarczy po opadnięciu zebrać odmulaczem, czy raczej konieczna jest wymiana całego podłoża?

Z góry dzięki za podpowiedź

post-18472-0-77140100-1411336579_thumb.jpg

To się wiąże z zaburzeniem równowagi biologii i bardzo dużym bałaganem w baniaku. Musisz ryby wyłowić i po wszystkim odczekać aż się zbiornik ustabilizuje.

Wysłane z mojego Xperia Z2 przy użyciu Tapatalka

Logicznym dla mnie jest, że ryby należy wyłowić - w inny sposób nie wyobrażam sobie tego typu operacji. Nie do końca rozumiem, co masz na myśli pisząc "ustabilizowanie zbiornika"? Zakładam, że zostaje samo podłoże i po zmianach w jego strukturze dolewam powiedzmy 50% "starej" wody, a pozostałą część uzupełniam kombinacją odstanej kranówki i wody z RO. Co tam ma się jeszcze stabilizować?

Jeszcze jakiś czas temu sam myślałem, że do akwarium nadaje się tylko czarne podłoże. Kupiłem bazalt. Więcej tego błędu nie popełnię :) Innego podłoża jak piach jak na razie nie mam zamiaru dawać do swoich szkiełek z rybami.  

Jak na zwykły piach dasz liści też będzie ciemne. Niektóre ryby piachu potrzebują, a powierzchnia biologiczna piachu jest ogromna, więc pomaga biologicznie każdemu akwarium. A 

A tutaj zdjęcie kopiącego barwniaka znajomego, te ryby bardzo potrzebują piachu :)

10366311_686834278020900_243210992858654