Jump to content

Grzebanie w podłożu


mmarc
 Share

Recommended Posts

Cześć, przymierzam się do delikatnej zmiany aranżu w moim akwarium. Wymyśliłem sobie piaskownicę dla barwniaków pod korzeniem (na zdjęciu). Zastanawiam się jednak, na ile bezpieczne jest grzebanie w podłożu, ponieważ na całej długości akwarium, pod warstwą bazaltu, jest rozsypane podłoże JBL aquabasis. Cała operacja miałaby polegać na usunięciu obecnego podłoża na szerokości ok. 30 cm i zastąpieniu go piaskiem.

Czy podłoże, które w jej trakcie przeniknęłoby do wody wystarczy po opadnięciu zebrać odmulaczem, czy raczej konieczna jest wymiana całego podłoża?

Z góry dzięki za podpowiedź

post-18472-0-77140100-1411336579_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To się wiąże z zaburzeniem równowagi biologii i bardzo dużym bałaganem w baniaku. Musisz ryby wyłowić i po wszystkim odczekać aż się zbiornik ustabilizuje.

 

Wysłane z mojego Xperia Z2 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to comment
Share on other sites

Logicznym dla mnie jest, że ryby należy wyłowić - w inny sposób nie wyobrażam sobie tego typu operacji. Nie do końca rozumiem, co masz na myśli pisząc "ustabilizowanie zbiornika"? Zakładam, że zostaje samo podłoże i po zmianach w jego strukturze dolewam powiedzmy 50% "starej" wody, a pozostałą część uzupełniam kombinacją odstanej kranówki i wody z RO. Co tam ma się jeszcze stabilizować?

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jakiś czas temu sam myślałem, że do akwarium nadaje się tylko czarne podłoże. Kupiłem bazalt. Więcej tego błędu nie popełnię :) Innego podłoża jak piach jak na razie nie mam zamiaru dawać do swoich szkiełek z rybami.  

Jak na zwykły piach dasz liści też będzie ciemne. Niektóre ryby piachu potrzebują, a powierzchnia biologiczna piachu jest ogromna, więc pomaga biologicznie każdemu akwarium. A 

A tutaj zdjęcie kopiącego barwniaka znajomego, te ryby bardzo potrzebują piachu :)

10366311_686834278020900_243210992858654

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...