Skocz do zawartości

nietypowy zbiornik, chętnie poznam opinie :)


michal_n
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

 

Jestem w trakcie przygody z nowym zbiornikiem. Temat o tyle trudny, że zbiornik mocno nietypowy w sensie kształtu itp. 

Będzie stał w salonie, widoczny z grubsza z 3 stron (od korytarza wejściowego, od strony salonu i od szczytu z jadalni. 

Poniżej spróbuję jakoś zarysować jego kształt :)

                                                                  ...........................  

               korytarz                                      ;                          ;

        A --------------------------------------------B                          ;

  s     I                                                        I                          ;

  c     I                                                        I   słup                ;

  i      I                                                        D____________E
  a     I                                                                                  I

  n     I                                                                                  I

  a     I                                                                                  I  jadalnia

        C________________________________________F

 

                       salon

 

AC= 55 cm

AB = 125 cm

BD = 36

DE = 50

EF = 19 

CF = 175

 

Kształt taki ponieważ w prostokącie BDE jest słup. ten słup wystaje jeszcze trochę przed akwarium co próbowałem zaznaczyć kropkami.  Przy narożniku A rozpoczynają się schody na piętro. 

Zbiornik będzie miał wysokość około 65 cm. Całość około 600 litrów. 

W miejsce gdzie  będzie zbiornik doprowadzone są media: woda gospodarcza (twarda woda jury krakowsko-częstochowskiej), woda po zmiękczeniu przez centralny filtr oparty o żywicę jonowymienną, rura kanalizacyjna kończąca się w zbiorniku na deszczówkę w ogrodzie oraz prąd na dole. Nad zbiornikiem jest prąd pod oświetlenie. 

Planuję murowany postument pod zbiornik (bloczki betonowe na bokach, zbrojenie poziomo i na szalunku wylany blat betonowy z otworem na rury z komina do sumpa - po lewe stronie koło ściany). 

 

Oświetlenie to pewnie będą dwie belki świetlówki + HQI ale nie zdecydowałem jeszcze. 

Co do obsady, roślin itp to sprawa jest mocno rozwojowa :) ale raczej coś w stronę zielonego akwarium ogólnego z obsadą z ameryki południowej. Woda raczej miękka i kwaśna, temperatury ok 24-26 stopni. 

 

Filtracja - sump pod zbiornikiem, tam też wszystkie klamoty typu RO, grzałki, sterowniki itp. 

Wątpliwości? 

1. Zbiornik chciałem możliwie wysoki. na razie stanęło na 65 cm - chętnie wysłucham opinii :)

2. Rozważałem ,żeby zlicować ścianę AB zbiornika ze ścianą klatki (punkt A) oraz brzegiem słupa ale to da skośną ścianę zbiornika. Zaletą będzie większa powierzchnia dna (w najszerszym miejscu ok 70 cm) co ułatwi aranżację przy zbiorniku "bez pleców" widocznym z obu stron. Trochę się jednak boję sam nie wiem czego :) może nietypowości, nie wiem jak to będzie wyglądało :)

3. Ciekawi mnie o czym nie pomyślałem :)

4. Przyszło mi do głowy, żeby zrobić zbiornik wyższy i górnej części nie zalewać tylko zostawić wysokość słupa wody około 60 cm a wyżej żeby wystawały sobie rośliny. Pytanie tylko po co do tego szyby :)

 

Poddaję projekt pod dyskusję jako że jest jeszcze czas na zmiany i poprawki :)

 

Pozdrawiam i dziękuję z góry za uwagi.

 

Z poważaniem

Michał 

Edytowane przez darekbart
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie to wygląda. Zastanawia mnie ten najkrótszy bok. Będzie miał tylko 19 cm. Może warto by było go trochę wysunąć w stronę salonu ?

Np. o 10 cm kosztem wysokości np. 50 cm

Dzięki za sugestię ale niestety nie bardzo jest taka opcja bo salon sie za bardzo zwęzi :) a poza tym akwarium z tej strony jest licowane z szafą i nie bardzo to by wyszło ładnie gdyby tak wystawało o 10 cm. Choć pewnie zbiornik o maksymalnej szerokości około 80 cm byłby super :) 

 

Pozdrawiam

Michał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...