Skocz do zawartości

Ponikło igłowate - Eleocharis acicularis


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.

 

Mam problem z Ponikłem gdy je kupowałem było pięknie ubarwione. Niestety nie wiedzieć czemu z czasem stało się całkowicie brązowe i ogólnie brzydko wygląda zostało ledwie kilka pędów zielonych. Dodaję zdjęcie akwarium [attachment=0]DSCF00151.JPG[/attachment] Jeżeli ktoś wie co może być przyczyną i dać kilka porad początkującemu.

Kilka danych o akwarium:

25l

oświetlenie świetlówka 15W florena

ph-8

GH-16

woda wymieniana co tydz 20%

inne rośliny:

nurzaniec, anubias, nadwódka, i dwie roślinki których nazw nie znam(w prawym tylnym rogu i w lewym z przodu)

rybki:

samiec i samica bojownika oraz glonojad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda w akwarium powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7,5 i temperaturze z zakresu 18-25 C oraz z dodatkiem CO2. Podłoże powinno być nawożone żelazem. Dodanie do podłoża gliny sprawia, że roślina rośnie szybko.

 

Najprawdopodobniej to jest problemem.

 

PS. Dodaj tło, zakryj sprzęty roślinami, na zbrojnika stanowczo za mały litraż!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest, aż takie wazne ale byłoby bardziej estetycznie jeżeli chodzi o wygląd nie widać będzie np. słoika :D Twój banik jest troszke za mały na parkę bojownika, samiec zamęczy samice. Nie wspomnę już o glonojadzie --> pewnie zbrojnik.

 

Ps. Temat nie w tym dzile powinieneś założyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że nie w tym dziale troche za późno pokapowałem ;) . Co do bojowników to samiec jest wyjątkowo łagodny i nie robi wiekszej krzywdy samicy para ta dała mi już 12 bojowników. Co do glonojada to zgoda trzeba bedzie wymienić na otoska. A tego (3cm dł.) planuje przenieść do 180l zbiornika który za niedługo założę. Mam jeszcze problem z glonami najpierw okrzemki a jak już sie uporałem to teraz zielenice niby mam światło typowo pod rośliny a to rośnie jak gdyby nic. Czytałem gdzieś że może to być przez młody zbiornik (6tyg) i jak rośliny podrosną to zniknie plaga ale puki co wygląda to obleśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okrzemkami się nie przejmuj :) same sobie poradzą. A ataki glonów mogą być od zbytniego nasłonecznienia zbiornika - może to efekt braku tła... nie wiem może masz akwarium tak postawione, że pada na nie bezpośrednio słońce?

 

PS. przyłóż do tylnej szyby zwykły czarny brystol, lub pognieciony worek na śmieci i sam zobaczysz różnicę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co lejesz nawóz skoro rośliny go nie przetwarzają i przez to masz glony? algovec? przekombinowałeś... przecież glon to jakby nie było też roślina a jeżeli algovec hamuje rozwój glonów to również i roślin na czas "terapii" a ty niepotrzebnie nawozu dodałeś jeszcze. mieszasz za bardzo... i aby jeszcze bardziej szkodzisz. ponikło wymaga żyznego w żelazo podłoża, poza tym... czy ono jest przytwierdzone do korzenia!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna część jest przytwierdzona do korzenia i tu akurat rośnie co chwilę wypuszcza nowe pędy natomiast druga jest wsadzona w żwir i właśnie ta brązowieje. Na obrazku słabo widać bo jest w prawym przednim rogu. Teraz pozostaje czekać co sie stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...