Skocz do zawartości

[112L] Ogólne. Zupkaa


ziomgg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przyszedł czas, że trzeba wreszcie ogarnąć to akwarium.

Posiadam akwarium 112L, kształt prostokąta bez żadnych zaokrągleń(jeżeli to ważne to mogę zmierzyć dokładne wymiary)

 

Testy w akwarium wyszły następująco:

Ph: 7,5

GH : wyszedł odczyn bardzo twardy (jeżeli kamień się osadza na ściankach akwarium to tak musi być)

KH: po wlaniu 5 może więcej kropel odczynnik ustanowił swoją barwę (maksymalnie to 30)

Używałem testów ZOOLEK

 

Posiadam w swoim akwarium aktualnie:

neon innesa 3-5 sztuk

glonojadów X sztuk (mam zamiar coś z nimi zrobić jeszcze nie wiem co ale nie znajdą miejsca u mnie w akwarium)

gupiki X sztuk (pływają sobie i mają się dobrze, ale pewnie je też zlikwiduje)

3 kosiarki

kilka ślimaków hellena

 

Posiadałem również mieczyki, skalara, gurami dwuplame ale musiałem się z nimi pożegnać.

 

Oświetlenie naprawdę nie wiem jakie posiadam, zdejmowałem pokrywę ale się nie doczytałem:)

 

Podłoże to żwir, na początku miałem drobny i gruby teraz to się wszystko wymieszało ... Planuję go zmienić na coś drobnego białego (piasek albo coś innego) lub coś czarnego (bazalt czy coś). Roślinki coś nie bardzo rosną, oprócz tych które są na powierzchni (lustro wody).

 

Filtr zewnętrzny EHEIM 2228 PROFESSIONAL, bardzo dobrze filtruje.

 

Proszę o pomoc, naprawdę chcę odmienić swoje akwarium . . .

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GH : wyszedł odczyn bardzo twardy (jeżeli kamień się osadza na ściankach akwarium to tak musi być) KH: po wlaniu 5 może więcej kropel odczynnik ustanowił swoją barwę (maksymalnie to 30)

Zbyt ogólnikowo. Podaj konkretnie jakie Tobie wyszły Gh i Kh.

 

 

neon innesa 3-5 sztuk glonojadów X sztuk (mam zamiar coś z nimi zrobić jeszcze nie wiem co ale nie znajdą miejsca u mnie w akwarium) gupiki X sztuk (pływają sobie i mają się dobrze, ale pewnie je też zlikwiduje) 3 kosiarki kilka ślimaków hellena

Na początek pozbądź się "glonojadów" i kosiarek.

 

 

Oświetlenie naprawdę nie wiem jakie posiadam, zdejmowałem pokrywę ale się nie doczytałem:)

Szukaj dalej ;)

 

 

Podłoże to żwir, na początku miałem drobny i gruby teraz to się wszystko wymieszało ... Planuję go zmienić na coś drobnego białego (piasek albo coś innego) lub coś czarnego (bazalt czy coś).

Zdecyduj się na piasek. Da to Tobie większe możliwości w doborze obsady.

 

 

Roślinki coś nie bardzo rosną, oprócz tych które są na powierzchni (lustro wody).

Nawozisz czymś?

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podłoże to żwir, na początku miałem drobny i gruby teraz to się wszystko wymieszało ... Planuję go zmienić na coś drobnego białego (piasek albo coś innego) lub coś czarnego (bazalt czy coś).

Tak jak kolega powyżej napisał, również polecam piasek nawet taki zwykły do piaskownic tylko aby nie zmianiał parametrów wody (np. z Obi firmy sobex) tanio i wygodnie :) Pod piasek wystarczy, że dasz kulki gliniano torfowe i rośliny będą dobrze rosły. Piasek dla pielęgnic jak i ryb dennych wymagany!

 

Daj może foto akwa i opisz jakie masz w nim ozdoby (korzenie, kamienie itp). Jak będziesz grzeczny to przy pomocy kilku forumowiczów ładnie ogarniesz akwarium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mam test :

ZOOLEK AQUA TEST GH KH

 

Ale nie mam podanych dokładnych...

Tam są podane tylko przedziały na podstawie ilości kropel wlanych do badanej próbki.

Jeżeli zna ktoś testy dokładne (jeżeli są wymagane) to proszę mi podać jakie to kupie .

Niczym nie nawożę, czytałem o ziemi z piaskiem. Tak jak pisałem obecnie posiadam dość gruby i sypki żwir wymieszany jako podłoże.

Myślę że jakby dać piasek to by się ładnie komponował z moim granitowym tłem.

 

Czytałem, że kosiarki są odpowiednie jak na mój litraż, chyba że chodzi o twardość i Ph wody.

 

Jedyne co znalazłem co do świetlówek to na uchwytach każdej z nich pisało:

G13 600V 660W   600V 120W

 

Pokrywa DIVERSA ale niestety nie mogę znaleźć na Internecie, bo to dośc stary model...

 

EDIT: Akwarium biotopowe hmm... musiałbym pomyśleć.

Zdjęcie dodam jak mi się telefon naładuje.

 

 

Edytowane przez ziomgg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale nie mam podanych dokładnych... Tam są podane tylko przedziały na podstawie ilości kropel wlanych do badanej próbki.

Coś nas tu chyba oszukujesz... ;)

Zajrzyj do załączonej do testu instrukcji obsługi, przeprowadź badanie jak należy oraz podaj wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma podanego przedziału liczbowego, czy tam coś w tym stylui

Jest tylko przedzial dotyczący ilości kropel. Ale nie liczbowy tylko słowny.

 

http://galeria.zwierzak.nazwa.pl/zp-core/i.php?a=Allegro%2Fzoolek&i=2ebf3fa4cbadc8a6a9610014ea71c8c3.jpg&w=600&h=222&cw=&ch=&q=100 takie coś tylko jest dołączone .

 

EDIT:

 

http://i.imgur.com/rLTx7Ty.jpg

http://i.imgur.com/gPF69M2.jpg - tak wiem o tym że mam dolać wody, termometr dać na boczną ściankę i pozakrywać grzałkę i filtr.

http://i.imgur.com/9ILi3Xi.jpg

http://i.imgur.com/oaAT8Gu.jpg

Edytowane przez ziomgg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te testy robi się w ten sposób: bierzesz 5ml wody w buteleczkę, dajesz kroplę odczynnika i mieszasz, dajesz kroplę i mieszasz... dajesz kroplę i mieszasz... Po której kropli zmieni kolor taki jest wynik testu.

 

Postaraj się odczytać informacje podane na świetlówce a nie na obudowie. ;) Konkretnie interesuje nas barwa (oznaczenie typu 965,865,840), bo to że masz 2 x 18W T8 to już wiemy.

 

I obawiam się, że w tym gruzie na dnie (i przy takiej warstwie) to rośliny nie poszaleją u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to właśnie to podałem na samym początku

Zatem powtórzę:)

GH : 31

KH: 5-6 coś takiego

 

Niestety nie jestem w stanie NIC odczytać, jak świetlówka była nowa to może i szło coś odczytać ale teraz to naprawdę się nie da, próbowałem przetrzeć ale naprawdę nie pisze nic .

 

Dno na pewno będzie wymieniane więc spokojnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GH : 31

Skąd masz tak twardą wodę :eek: ? Z kranu? Jeśli tak, to przekracza wszelkie normy dopuszczalne w Polsce, lub masz w baniaku coś co tak ją zatwardza.

Dopuszczalna norma w Polsce to Gh - 28,018°n

Ewentualnie coś nie "tuti" z testami lub sposobem w jaki testujesz wodę.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuti jest chyba tuti.

 

KH mi wyszło około 4 w baniaku, natomiast w kranie około 15.

Co najlepsze - PH mi w baniaku wyszło 32! A w Kranie też około 15-17

 

Niby co by mogło zatwardzać? Skorupy ślimaków helenek?

Chyba że żwir jest jakiś nie ten tego. Ale przecież lałem go octem o ile pamiętam i nic.

Dodam iż go kupiłem w sklepie akwarystycznym, tak wiem że to nic nie znaczy.

 

EDIT: Może to przez rzadkie podmiany wody?

Bo mogło być tak że się "uzbierało" tego wapna gdy się nie podmieniało wody tylko dolewało .

Edytowane przez ziomgg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najlepsze - PH mi w baniaku wyszło 32! A w Kranie też około 15-17 Niby co by mogło zatwardzać? Skorupy ślimaków helenek? Chyba że żwir jest jakiś nie ten tego. Ale przecież lałem go octem o ile pamiętam i nic.

Gh nie Ph. Na jego podniesienie może wpływać np. podłoże lub wkłady w filtrze.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co mam dalej robić?

Wymienić podłoże na piasek i kulki gliniano-torfone pod niego?

Gdzie kupić ten piasek najlepiej? Jakie kulki?

W filtrze mam "kamyczki" biologiczne i chemiczne z tego co się orientuje, ale to raczej nie powinno zmieniać twardości wody, bo to nie jest filtr za 50zł ...

Edytowane przez ziomgg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, skoro to nie podłoże, bo :

 

 

Chyba że żwir jest jakiś nie ten tego. Ale przecież lałem go octem o ile pamiętam i nic.

I nie filtr, bo :

 

 

raczej nie powinno zmieniać twardości wody, bo to nie jest filtr za 50zł ...

i

 

 

A co do tych wkładów to raczej nie.

To ja stawiam na :

 

 

Skorupy ślimaków helenek?

 

 

A tak na serio.

1.

Jeśli masz możliwość wyjąć z baniaka lub pozostało Tobie trochę gdzieś tego żwiru, zalej go wodą destylowaną/demineralizowaną i za kilka dni zbadaj czy jej twardość wzrosła. W ten sposób wyeliminujesz jeden ze składników. Tylko czy to ma sens, skoro zastanawiasz się nad zmianą podłoża na piach?

 

 

Gdzie kupić ten piasek najlepiej?

W OBI piasek firmy Sobex, praktykowany przez wielu użytkowników forum.

2.

To że Twój filtr jest z wyższej półki, nie znaczy że sprzedający nie napakował do niego wkładów wątpliwej jakości. Znam nie jeden taki przypadek.

Dobrze by było jakbyś dokładnie określił, co to są za wkłady.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr jest z wypełnieniami - wkładami zarówno biologicznymi, jaki wkładami do filtracji mechanicznej.

 

http://archiwum.allegro.pl/oferta/eheim-professionel-2228-najlepszy-filtr-zewnetrzny-i2852936210.html

 

jeżeli nie można wrzucać linków do Allegro to przepraszam:)

 

 

EDIT:

Ile tego piachu kupić? Jest jakiś kalkulator do tego?

Edytowane przez ziomgg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka pytań:

1. Mogę wsypać ten piach czy muszę wylać całą wodę? Jakoś sobie nie wyobrażam rozlewać akwarium na 20 butelek:D

2. Ile tych kulek gliniano-torfowych zakupić?

3. Wymienić świetlówki czy zostawić? Nie mam jak sprawdzIć ich barwy, ponieważ nic na nich niestety nie piszę, to co pisało zniknęło:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...