Skocz do zawartości

Choroba neona czy grzyb?


Rekomendowane odpowiedzi

Wiek zbiornika i jego litraż - 61 litrow, jest w ruchu od poczatku 2009

Pełna obsada -13 neonkow innesa, dwie molinezje, 5 kiryskow panda

Stosowana chemia - w tej chwili tetra general tonic

Filtracja - aquael uni 360

Podstawowe parametry wody (NO2,NO3,NH3,pH,GH, temp.) - sprawdze dzisiaj ale troche pozniej

Zdjęcie chorej ryby - dodam jutro bo mi skasowalo sie niechcacy z serwera. Ale neonki dostaly takiego czegos bialego (jakby pionowa kreska po srodku ryby) co wygladalo na grzyb stad tetra general tonic po rozmowie z jednym znanym szwedzkim akwarysta, ale teraz mysle czy to na pewno to?

Zabiegi pielęgnacyjne w akwarium , czyli

-jakie i jak częste podmiany wody - co tydzien 20% (tu gdzie mieszkam w Szwecji wode z kranu sie normalnie pije i daje do akwarium - nie trzeba czekac az sie odstanie)

-sposób czyszczenia filtra - wyplukanie gabki z wody z akwarium

-odmulanie dna - co tydzien albo rzadziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak , tylko że rzadko kiedy występują wszystkie objawy, tak jak u większości chorób.

Co wlasciwie powinnam zrobic? rozmawialam wczoraj w cenionym zoologu i facet mowil ze to sie nie przenosi na inne i czekac az tamte odejda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmmm no raczej tak przy tej chorobie nie jest, ale ja bym chore od razu uśmiercił, a resztę obserwował.

 

taki cytat przytoczę

 

"Leczenie:

Nieuleczalna. Chore ryby uśmiercić i spalić, dokładnie zdezynfekować akwarium i sprzęt formaliną ( 2- 4 cm kwadratowe 40 % / 100 l wody).

Rośliny z zbiornika z zarażonymi rybami spalić , podłoże wyrzucić.

Ryby które mogą być nosicielami choroby przenieść do osobnego akwarium na obserwacje "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmmm no raczej tak przy tej chorobie nie jest, ale ja bym chore od razu uśmiercił, a resztę obserwował.

 

taki cytat przytoczę

 

"Leczenie:

Nieuleczalna. Chore ryby uśmiercić i spalić, dokładnie zdezynfekować akwarium i sprzęt formaliną ( 2- 4 cm kwadratowe 40 % / 100 l wody).

Rośliny z zbiornika z zarażonymi rybami spalić , podłoże wyrzucić.

Ryby które mogą być nosicielami choroby przenieść do osobnego akwarium na obserwacje "

Ok dzieki za informacje. Dzisiaj bede podmieniac wode to usmierce te dwa chore a reszte bede obserwowac, no bo nie stac mnie na wyrzucenie calego podloza i kupno nowego - to hobby jest bardzo drogie w Szwecji, drozsze niz w Pl.

 

Edycja: gdzie nie czytam o tej chorobie to chudniecie i nie przyjmnowanie pokarmu - eh czlowiek sam nie wie... fajnie byloby wiedziec na 100%? bo moze to jednak http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perp ... dPic=005_e

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to mikrosporidioza, ale jeżeli nie jesteś przekonany to możesz spróbować czegoś innego, gorzej na pewno nie zrobisz. Nie wiem jakie firm masz tam dostępne , jeżeli masz dostęp do leków sera , to możesz spróbować leczyć bactopur direct.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to mikrosporidioza, ale jeżeli nie jesteś przekonany to możesz spróbować czegoś innego, gorzej na pewno nie zrobisz. Nie wiem jakie firm masz tam dostępne , jeżeli masz dostęp do leków sera , to możesz spróbować leczyć bactopur direct.

W tej chwili mam tetra general tonic - pierwsza dawka. Sera z tego co wiem jest w Szwecji wiec zaraz zamowie przez internet.

 

Z tego co wiem jbl czasami jest a tak to tetra i sera zalezy z jakim zoologicznym.

 

Dziekuje za pomoc! Sprobuje z ta sera, bo jak na razie rybki zyja chociaz juz od prawie tygodnia tak sie im stalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie, bo obiecalam pomoc kolezance z jej bojownikiem - dostala na prezent w kuli a nie stac jej na akwarium (ktore sa bardzo drogie w szwecji np.- 20 litrow ok 700 zl w przeliczeniu). problem w tym ze w drugim akwarium juz mam bojownika i jedynie co moge jej dac tam gdzie neonki ale teraz chyba nie moge bo tamte chore? z drugiej strony to choroba specyficznych gatunkow.. sama nie wiem.. co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze choroba neonkow to glownie dotyka czerwonego paska - miesnie - a nie tu gdzie te. dostalam juz pare porad odnosnie tego ze to moze byc infekcja bakteryjna - tzw. falszywa choroba neonkow i na to leczymy sie teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...