Skocz do zawartości

Pomoc w identyfikacji "siwego nalotu" oraz przyczyny zgonów w obsadzie akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam nadzieję, że trafiłem w dobry dział forum. Jeśli nie, to proszę o przekierowanie tematu do odpowiedniego działu. Poniżej w punktach dane dotyczące akwarium a pod danymi opis problemu.

 

1. Akwarium 112l o wymiarach 800x350x400 wystartowało 25.04.2014

2. Jako oświetlenie zastosowana jest jedna belka LED WHITE + (producent Luxima) o mocy 16W. Według producenta odpowiednik 2x T5 35W. Parametry : 4200lm (50lm/diodę x 84 ledy) temperatura: 6500-7000K. Aktualnie (od 4 dni) belka świeci około 5,5h na dobę. Początkowo świeciłem około 11h na dobę ale po wysypie glonów zredukowałem czas świecenia.

3. Parametry wody w akwarium na dzień dzisiejszy to: gh 11, kH 16, pH 7,5, NO3 między 1 a 10 – bliżej 1, NO2 <0,01. Woda z kranu GH 13, KH 16 Do pomiarów używam testów kropelkowych JBL.

4. Poza pierwszym tygodniem kiedy podałem dwa razy bactozym Tetry do tej pory nie używałem żadnych preparatów antyglonowych, leków dla ryb, uzdatniaczy do wody lub innej chemii, bakterii, pożywki dla bakterii, itp..

5. Do tej pory nie używałem lampy UV. Zastanawiam się teraz czy jej nie zastosować.

6. Jak na razie poza jednym opisanym poniżej przypadkiem nie grzebię w akwarium.

7. Do utrzymania temperatury stosuję grzałkę z termostatem 150W – temp. w dzień i w nocy 240C.

8. Nawożeniem zajmuje się żona i zgodnie z jej opisem - po zalaniu zbiornika codziennie do 20.05 było dodawane 2ml Easycarbo Easy-life’a. Przy zalaniu podane zostało także Ferro 10ml i Profito 10ml i do podmiany podawane były co tydzień.  Po podmianie 50% zostało podane raz Easycarbo 2ml i Ferro 2,5ml i zgodnie z sugestią pana ze sklepu akwarystycznego od tej pory nic nie jest podawane.

9. Obsada zbiornika chronologicznie:

- 10.05 do akwarium poszła pierwsza ekipa – 11 gupików, 3 kardynałki, piskorek, mułojad i helenka

- 13.05 dołączyła para prętników, 6 kardynałków i glonojad

- 16.05 doszła druga para prętników, 10 danio, molinezja, dwa glonojady i ampularia

- 19.05 doszły trzy samice gupików

- 22.05 padła ampularia

- 25.05 padła samica gupika

- 29.05 wyłowiłem z głównego zbiornika i przerzuciłem do kotnika 4 małe gupiki

- 02.06 padła samica gupika

- 04.06 wydałem trzy samce gupików – samice były zaganiane przez samce

- 05.06 niepokojące zachowanie samicy gupika – siedzi przy powierzchni z pyszczkiem ku górze albo chaotycznie pływa po akwarium wpadając na przeszkody albo szybę. Po przełożeniu do kotnika po chwili szamotania się pod powierzchnią leżała na dnie bokiem. Dziwnie szczupła jest, wszystkie samice gupika mają duże, wydatne brzuszki. Po godzinie nie żyła. Tuż przed napisaniem postu znalazłem na dnie leżącego bokiem kardynałka – gwałtownie oddychał. Sądzę, że za chwilę padnie.

10. Roślinki chronologicznie:

- 25.04 - 2 koszyczki MICRANTHEMUM UMBROSUM – obumarły po pierwszym ataku glonów

            - 1 koszyczek CRYPTOCORYNE – mocno obsypana zielenicami a na nich pojawiło

                 się to siwe “coś”

            - 1 koszyczek HYGROPHILA THAILAND – najmniej opanowana przez zielenice

            - 1 koszyczek ECHINODORUS AMAZONICUS – kilka liści ma brązowe uszkodzone

                 krawędzie, liście pod powierzchnią mocno opanowane przez zielenice, niżej na

                 zielenicach pojawiło się siwe „coś” z tematu

- 22.05 - Umbrosum’ki ubite przez glony wyrzucone

            - Doszły 2 koszyczki Eleocharis acicularis  - zbrązowiały ale puszczając nowe łodyżki

11. Podłoże to żwirek 2-4mm, warstwa około 7cm w najniższym miejscu. Nie zdążyłem zastosować substratu. Z ozdób jedynie 4 sztuczne skały Aquael’a.

12. Jako filtr służy kubełek Tetra ex700. Wkłady w kolejności od góry: koszyk 1 - włóknina filtracyjna – wymieniona 28.05, aktywny węgiel – wsadzony 28.05, gąbka; koszyk 2 – 2x gąbka; koszyk 3 – tetra bio balls; koszyk 4 – gąbka, Tetra Ceramic Rings – wsadzone 28.05. Na wlocie w akwarium założyłem gąbkę filtracyjną jako prefiltr. Filtr pracuje 24h na dobę. Przy okazji wymiany wody 22.05 filtr został wypłukany. Węże pokryły się w środku brązową warstwą „szlamu” w związku z czym zostały wyszorowane. Wkłady zostały wypłukane w wodzie z akwarium. Włóknina filtracyjna mimo kilkunastokrotnego płukania nadal barwiła wodę na brązowo więc została zastąpiona nową grubszą.

13. Rybki karmi żona. Pierwotnie ryby były karmione dwa razy na dobę suchym pokarmem w płatkach – Tropical Ichtio-vit - bez ich rozdrabniania. Żona sama przyznała, że cyt. szkoda było jej wiecznie szukających jedzenia ryb więc im nie żałowała. Po 22.05 są karmione raz na dobę pokarmem w płatkach – ActiMin Aquael – rozdrobnionym + 2x tabletki SpiruTabs Aquael, na przemian co drugi dzień z Vegetal Aquael’a. Ryby zjadają pokarm w około 1 minutę od wrzucenia.

 

Krótki wstęp i opis aktualnego problemu:

 

Około 20.05 rozpoczął się błyskawiczny atak zielenic które gwałtownie i masowo rozpleniły się na roślinach i skałach. Testami które dopiero przyszły zmierzyłem parametry wody: pH 7,5, NO3 1, NO2 <0,01 Zgodnie z radą 22.05 wymieniłem 50% wody, wyrzuciłem padnięte umbrosum’ki i wyszorowałem skały i żwirek (żałuję że ich nie wygotowałem) oraz wypłukałem filtr w wodzie z akwarium. Węże całe były pokryte brązowym osadem który też był w filtrze – wyszorowałem je od środka specjalną szczotką na spiralce.

Po powrocie z wyjazdu 27.05 sprawdziłem parametry wody - pH 7,5, NO3 5, NO2 >1 Napełniłem baniaki wodą i następnego dnia podmieniłem 30l i tak samo przez następne trzy dni. Podczas podmiany 28.05 dorzuciłem do filtra ceramikę (sprzedawca w sklepie mówił żeby broń boże nie płukać jej przed wsadzeniem do filtra - więc nie płukałem) i zalecany przez tego sprzedawcę węgiel aktywny. Wymieniłem też włókninę filtracyjną na nową i solidniejszą niż oryginalna. Dzień po drugiej podmianie NO2 spadło do 0,6 a po czwartej do minimalnego poziomu skali testów JBL  <0,01 i tak trwa do dziś.

Od 5 dni trwa ponowne rozprzestrzenianie się zielenic w akwarium. Dodatkowo 02.05 przypadkiem spojrzałem na węże z tyłu akwarium i aż mnie zamurowało – całe w środku są pokryte siwym nalotem oraz zielonymi plamami widocznymi na zdjęciu. Tą samą barwę zaobserwowałem na roślinach - zdjęcia. I tu moje pytanie co to może być? Czy to coś od aktywnego węgla w filtrze? Co mogę z tym zrobić a także przy okazji, czy mam ten węgiel wyjąć z filtra? Czytałem już tyle o węglu aktywnym, że sam nie wiem co mam myśleć.

 

Jestem zdruzgotany nagłym wzrostem zgonów wsród obsady. Dwa pierwsze sądziłem, że spowodowane były mieszaniną NO2 powyżej 1 oraz częstymi podmianami wody ale dzisiejsze zgodny zachwiały moją teorią. Czy jest możliwe, że wysokie stężenie NO2 zgromadziło się w rybkach i uśmierca je po czasie? Co mogę zrobić tu i teraz aby zapobiec następnym zgonom?

 

Na swoją obronę mam tylko, to, że osobiście chciałem odczekać cały cykl azotowy zanim wsadzę rybki ale nie zawsze co człowiek zaplanuje jest zgodne z tym co córka dostanie w prezencie od dziadków. Inna sprawa, że zupełnie mnie przerósł, a na pewno nie doceniłem powagi tematu prawidłowego nawożenia.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

post-20742-0-76330800-1402007373_thumb.jpg

post-20742-0-35528300-1402007378_thumb.jpg

post-20742-0-83373500-1402007382_thumb.jpg

post-20742-0-95306800-1402007611_thumb.jpg

post-20742-0-82309100-1402007614_thumb.jpg

post-20742-0-47705000-1402007618_thumb.jpg

post-20742-0-33561200-1402007622_thumb.jpg

post-20742-0-27054800-1402007626_thumb.jpg

post-20742-0-26089200-1402007629_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że wywaliłeś ładne opowiadanie ;) , ale miło się pomaga komuś, kto tak szczegółowo opisuje akwarium, problem i co robił do tej pory w nim.

 

 

 

Początkowo świeciłem około 11h na dobę

 

 

Przy zalaniu podane zostało także Ferro 10ml i Profito 10ml i do podmiany podawane były co tydzień.

Tu popełniłeś kardynalne błędy, światło świeci się na poszątku około 6 h potem zwiększa po woli (do max 10 h), co pozwala roślinom się przyzwyczaić do nowych warunków i spokojnie zaaklimatyzować.

Nawozy mikro zaczyna się lać tak około miesiąc od startu - wystarczająco wypłukujemy go z podłoża podczas zalewania jak i również wpuszczamy te pierwiastki ze świeżą wodą (pomijam demineralke destylke, RO itd).

Ty podałeś od razu kupe tego do wody tak samo jak i żelazo, które samo ProFito ma też w sobie....

 

 

Do tej pory nie używałem lampy UV. Zastanawiam się teraz czy jej nie zastosować.

Nie stosuj.

 

 

zgodnie z sugestią pana ze sklepu akwarystycznego od tej pory nic nie jest podawane.

Zwykle nie wierz sprzedawcom,najpierw sprawdzaj informacje, potem kupuj. A co do pana  bardzo dobra sugestia z Jego strony.

 

 

Podłoże to żwirek 2-4mm, warstwa około 7cm w najniższym miejscu. Nie zdążyłem zastosować substratu. Z ozdób jedynie 4 sztuczne skały Aquael’a.

Kup (lub zrób sam) kulki G-T  (gliniano -torfowe) i powkładaj roślinom pod korzenie. Te sztuczne skały do wywalenia, znajdź, korzonek będzie to lepsze tak samo dla ryb jak i doda akwarium naturalności.

 

 

aktywny węgiel – wsadzony 28.05

Do wywalenia, zamiast niego dokup ceramiki (im więcej złóż biologicznych tym lepiej dla akwarium), węgiel używa się  np. po leczeniu, żeby wyciągnąć z wody resztki lekarstwa.

 

 

Przy okazji wymiany wody 22.05 filtr został wypłukany

Filtry czyści się dopiero jak spadnie przepływ, ja czyszcze kubełki średnio raz na pół roku (chyba, że mam leczenie w akwarium).

 

 

Żona sama przyznała, że cyt. szkoda było jej wiecznie szukających jedzenia ryb więc im nie żałowała.

Głodna ryba to zdrowsza ryba, karm raz dziennie, są ryby, które zjedzą tyle ile im nasypiesz choćby pękały.

Dla przykładu Dicrossusom daje raz na 2 lub 3 dni, a paletki dostają 2-3 razy dziennie, wszystko zależy od ryb.

 

 

rozpoczął się błyskawiczny atak zielenic które gwałtownie i masowo rozpleniły się na roślinach i skałach.

Głowna wina podawanego mikro i żelaza (które się też do mikro zalicza).

 

 

NO3 1, NO2 <0,01
NO3 5, NO2 >1

Jak widzisz tu akwarium zaczeło dojrzewać i wtedy nastąpiła mina:

 

 

zalecany przez tego sprzedawcę węgiel aktywny
Dzień po drugiej podmianie NO2 spadło do 0,6 a po czwartej do minimalnego poziomu skali testów JBL <0,01 i tak trwa do dziś.

Zabiłeś w ten sposób zamknięcie się cyklu azotowego.

 

Zacznijmy od zgonów ryb.

Masz wysokie pH - 7.5 przy takim poziomie  najbardziej trujący jest amoniak (NH3/NH4) prawdopodobnie to on załatwia Ci ryby, dodatkowo azotyny też się nisko nie utrzymują.

Zatruły się nim, przejadły i teraz już fala zgonów leci...

Jak masz możliwość oddaj ryby, żeby akwarium mogło spokojnie dojrzeć, jak nie to podmiany.

 

Akwarium.

Wywal ten węgiel z filtra, dołóż ceramiki (prawie każdy wkład się płucze przed włożeniem do akwarium).

Używasz prefiltra, więc też wyciągnij z niego włókninię, nie będziesz musiał go często otwierać (ona się najczęśćiej zabrudza i zapycha).

Ja u siebie używam tylko jako wkłady do filtrów zwykłe gąbki i ceramikę, nie pływają mi żadne farfocle, nie mam  błony białkowej itd..

Nie przejmuj się szlamem w wężach, nie zaglądaj do kubełka jak otwierasz to czyść tylko gąbki (w wodzie spuszczonej z akwarium).

Tak jak pisałem wyżej wyznacznikiem tego kiedy trzeba wyczyścić filtr jest spadek przepływu.

Dopuki amoniak i azotyny będą się utrzymywały powyżej zerowego poziomu nie robisz podmian bo to opóźnia odjrzewanie akwarium (oczywiście sytuacja ma miejsce jak w akwarium nie ma ryb).

 

Glony/rośliny.

Dzięki podmianom obniżyłes poziom lanego "wiadrami" niepotrzebnego mikro.

Ale jak widzisz na zdjęciach rośliny głodują, brakuje im makro.

Kulki G-t pod korzenie, do wody lej carbo (nawet potrójną dawke jak zaleca producent) i potas.

W zapewne azot Ci teraz skoczy, i fosforu powinno też jeszcze dość być (przydał by się jeszcze test na PO4).

Przeczytaj podklejone tematy w dziale z roślinami, polecam te napisane przez Łorena, dużo Ci to powinno wyjaśnić co potrzebują rośliny.

Zdrowe rosnące rośliny nie pokrywają się glonami bo mają swoją naturalną powłokę ochronną, odpowiedni stosunek pierwiastków w wodzie dodatkowo blokuje ich rozrost (glonów). Jak widzisz na roślinach, stare liście marnieją nowe jeszcze jakoś rosną, rośliny korzystają w taki sposób ze swoich rezerw (ale to już są resztki), przenoszą pierwiastki mobilne do nowych liści, żeby dalej rosnąć (żyć), ze starych liści uwalnia się DOC i glony mają tzw szwedzki stół...

Mam nadzieję, że co nieco Ci rozjaśniłem, trochę Twój problem jest złożony bo masz dojrzewające akwarium, ryby, braki pierwiastków i glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzięki za szybką odpowiedź.

Szybkie uzupełnienie informacji w biegu. Odnośnie wyników testów - JBL nie ma testów na NH3 (a ja się uparłem na JBL) ma za to test na NH4 - którego wynik zapomniałem podać. Na stan, wczorajszy godziny wieczorne NH4 <0,05 (minimalna wawrtość skali). Ciągnąc dalej kwestię testów. Może mam kłopot z barwami ale: kolor dla NO2 odpowiada najmniejszej wartości na skali testu JBL a więc <0,01, dla NO3 moje męskie oko błądzi w odcieniach żółtego między 1 a 10 ale bardziej skłonny jestem przyznać 1 (mogę się mylić).

Po obniżeniu się NO2 do poziomu minimum, pomyślałem, że zabiłem/przerwałem cykl azotowy, ale niski stan NH4 chyba temu zaprzecza?

 

Oddanie ryb będzie ciężkie do zrealizowania.Odnośnie alternatywnych podmian wody: jak duże, jak często i co ma być wyznaczkiem ich zaprzestania?

Edytowane przez ira_e
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...