Skocz do zawartości

Akwarium pod neonki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie!

 

Choć akwarium mam wiele lat to w sumie w temacie jestem laikiem.

Co tu dużo mówić, alwarium było prowadzone "na pałę", bardzo małe.

Obecnie mam w nim Neonki (chyba czerwone) i chcę im zapewnić lepsze warunki, bo po remoncie kuchni wylądowały w pomieszczeniu gospodarczym. Teraz mają trafić do mojego pokoju.

Jak poczytałem forum to doszedłem do wniosku, że nic nie wiem i temu tutaj piszę.

 

Generalnie nie wiem jak to możliwe, ale neonki to chyba bardzo twarde rybki, bo żyją mi po 2lata, w małym akwarium, bez grzałki (cały czas temp. pokojowa), pompka 2-3h dziennie.

 

Karmienie 1xdziennie suchy pokarm. (wystarczająco, czy za dużo/mało?)

 

Akwarium może być maksymalnie 45l, większe absolutnie nie wchodzi w grę, ewentulanie mniejsze 30l.

 

Takie ofery na allegro wypatrzyłem:

http://allegro.pl/akwarium-45l-profil-pokrywa-full-wypos-gratisy-i4229019585.html
(czy ta "chemia" nie zaszkodzi rybom?)

 

No i czy akwarium z wypukłą szybą to dobry pomysł?

 

Jakie podłoże i roślinki będą najlepsze dla neonków?

 

Ile mogę ich mieć w takim akwarium? 10sztuk? (akwarium jednogatunkowe, z moim doświadczeń jest to zdecydowanie najmniej problematyczne).

 

Bardzo proszę o pomoc, porady i sugestie, nie chcę męczyć tych rybek i dać im dobre warunki do życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Generalnie nie wiem jak to możliwe, ale neonki to chyba bardzo twarde rybki, bo żyją mi po 2lata, w małym akwarium, bez grzałki (cały czas temp. pokojowa), pompka 2-3h dziennie.


A potrafią dożyć prawie 10 :).

Tak więc to tak jakby powiedzieć o człowieku - "A żył aż 20lat. To nieźle!"

Twarde są, ale to nie oznacza, że się nie męczą.


A co do temperatury - generalnie Neony (P. innesi) są rybami subtropikalnymi, tak więc dla nich wskazaną temperaturą jest taka poniżej 25stopni :)


 

Karmienie 1xdziennie suchy pokarm. (wystarczająco, czy za dużo/mało?)


Sam suchy to nie dobry sposób na odżywianie ryb.

 

Akwarium może być maksymalnie 45l, większe absolutnie nie wchodzi w grę, ewentulanie mniejsze 30l.


Jeżeli mowa o standardowych 45L o długości 50cm to wiedz, że jedyne neonki, jakie możesz w nim umieścić to Neony zielone - Paracheirodon simulans

 

No i czy akwarium z wypukłą szybą to dobry pomysł?


Ja nie lubie. Często zniekształca obraz, a gdy szyba się zarysuje to mając oryginalną pokrywę mamy problem z obróceniem akwarium.
Akwarium proste gdy się zarysuje, to odwracasz i masz spokój :)


 

Jakie podłoże i roślinki będą najlepsze dla neonków


Piasek - najtańszy i najlepszy biologicznie; zwłaszcza gdy zasłonimy go liścmi (tak, suszone liście dębu, olchy, buku czy nawet klonu).

Rośliny to już kwestia oświetlenia, ale przede wszystkim zainteresuj się tym, w jakich wodach pływają Neonki- generalnie są to tzw. Czarne Wody.

Woda jest zabarwiona (od koloru słomkowego po czasem typową KAWĘ) od garbników (a te są w liściach, korzeniach, patykach, szyszkach itd)
Miękka i kwaśna.

Neonki potrafią żyć bardzo długo, a w takich Czarnych wodach są jeszcze piękniejsze. One nie bez powodu tak "świecą" :)

Akwaria :

s6c.jpg

3.jpg

Natura:

006.jpg

5507834490_0085184e74_b.jpg

 
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak akwarium to będzię standardowe 45l o wymiarach 50x30x30cm.

 

Jak rozumiem jest ono zbyt małe na neonki inessa/czerwone?

 

Wszystko byłoby fajnie, tylko co zrobić z tymi biedakami które już mam w domu... Przecież ich nie wyrzucę ani nie zamęczę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro dokładnie sprawdzę jakie neonki mam, pomierzę szafkę i zobaczę co da się zrobić.

 

Ale widzę, że zapewnienie neonkom godziwych warunków nie będzie proste... Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić suchych liści w akwarium i korzeni:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz zasypywać całego akwarium korzeniami i liścmi.
Ale wrzucenie ich do akwarium jest wskazane.

Możesz dać roślinki i stworzyć coś ładnego :)

Np coś tego typu

0.jpg

biotope-aquarium-c2013_26-1_0.jpg

SATankD5.jpg


Ważne by coś tych garbników było, a akwarium nie było zbyt mocno oświetlone :).


Dasz radę! Dobrze zaczynasz, a to już połowa drogi za nami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...