Jump to content

Kolejność przy zarybianiu.


Recommended Posts

Witam - chciałem się kolegów i koleżanek zapytać jaka powinna być kolejność przy zarybianiu zbiornika.

Zbiornik ma 70 l ,

Planowana obsada:

10-12 neonów innesa,

4-5 kirysków spiżnowych

1+1 Pielęgniczki ramireza

1+2 Prętnik karłowaty

1 Bojpownik (Ludwik).

Zbiornik już dojrzewa - no i planuję powoli zabrać się za wpuszczanie rybek - tylko nie wiem w jakiej kolejności umieszczać powyższe gatunki i w jakich ewentualnych odstępach czasu między sobą.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

jedni mówią że co tydzień jeden gatunek, inni że wszystko od razu. Ja ci powiem z doświadczenia, że najlepiej pielęgniczki wpuszczać na końcu. Ewentualnie wszystko razem gdy jest zgaszone światło w akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Wpuszczanie na raty ma na celu wykrycie ewentualnej choroby i zapobiegnięcie zarażenia się wszystkich ryb (o ile pochodzą z różnych źródeł czyli w praktyce chodzi o różne gatunki). Czasem wpuszcza się spokojniejsze gatunki wcześniej żeby zdążyły się zaaklimatyzować zanim wpuści się większych agresorów ale nie wiem na ile się to sprawdza w praktyce, bo jak coś ma dominujący i agresywny charakter to na wiele to nie pomoże ;)

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że kolejność wpuszczania rybek nie ma większego znaczenia, a co do czasu to trudno ustalić regułę. Ja zbiornik zarybiałem mniej więcej w miesięcznych odstępach. Zaczynałem od rybek najspokojniejszych, a kończyłem na tych które potencjalnie mogły "ganiać' inne ryby. Możesz zacząć od neonków, kirysków potem prętniki i bojownik, a na końcu ramirezki chociaż myślę, że taka obsada wpuszczona jednocześnie nie zrobi sobie nawzajem krzywdy :).

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...