Skocz do zawartości

Skalar - sporoza ?


nol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Prosiłbym o pomoc w zidentyfikowaniu choroby. Wydaje się, że jest to sporoza ale wasza opinia na pewno nie zaszkodzi. W ostatnim czasie zrobił się problem z zakwitem wody ale podmiany sukcesywnie poprawiają sytuację. Pryszczyk na skalarze był już przed tym zakwitem także nie wiem, czy ma to związek chorobą.

 

Akwarium 200L, Ma ok 4 miesięcy, dojrzewało ok miesiąca. 

PH 6,6

KH 3

GH 6

NH3,NH4  0

NO2 0,05

NO3 5-10

 

Podmiana wody  - 20% co tydzień

CO2 - bimbrownia 

Temperatura  ok 26-27

Filtr tetra EX700 - chodzi non stop, Od początku w filtrze był torf JBL. Usunąłem ok 2 tygodni temu.

 

Obsada: para skalarów (podobno para, nie są wzglęem siebie agresywne, pływają razem), 7 kirysków spiżowych, 18 hokejówek.  Reszta rybek wygląda ok.

Rośliny : kilka żabienic, kabomba.

 

Jeden ze skalarów dostał "pryszcz" pod pyskiem. Zachowuje się normalnie. Pryszcza ma od ok 3 tygodni. W ostatnich dniach nieco urósł. Odchody - czasami ok, czasami kawałek ok a kawałek cienki, przejrzysty.

 

post-18456-0-80670900-1397387276_thumb.jpg

 

post-18456-0-80713100-1397387278_thumb.jpg

 

post-18456-0-47242200-1397387281_thumb.jpg

 

Za wszelkie sugestie z góry dzięki. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiście może być sporoza,ale może to być też rakowatość.Mogło być tak że kupiłeś już zainfekowanego skalara,a choroba na dobre rozwinęła się u Ciebie w akwarium.

 

 

 

para skalarów

Ale skalary to ryby stadne,powinno się je hodować w stadzie min.6 osobników

 

dojrzewało ok miesiąca.

A jakie były parametry wody przed samym wpuszczeniem ryb.Wpuściłeś od razu cała obsadę?

 

 

NO2 0,05

Masz podwyższony poziom NO2,musisz zbić do zera

 

 

Filtr tetra EX700 - chodzi non stop, Od początku w filtrze był torf JBL. Usunąłem ok 2 tygodni temu.

Masz za słabą filtrację,przy tej wielkości akwarium i przy tej obsadzie,powinieneś mieć filtrację 1500-1600l/h

 

 

Rośliny : kilka żabienic, kabomba.

Jak dużo masz tych roślin?Jaką masz moc oświetlenia?Stosujesz jeszcze jakieś nawożenie oprócz CO2.

Edytowane przez tołdi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale skalary to ryby stadne,powinno się je hodować w stadzie min.6 osobników

W 90% postów, które czytałem na tym i innych forach pisano, że w przypadku 200L nie powinno się więcej niż pary trzymać. Bardzo częstym zaleceniem było kupienie 6-8 i po sparowaniu zostawić jedną parę, żeby nie było w akwarium walk. Z tego powodu zakupiłem już podrośniętą  chyba-parę.

 

 

 

A jakie były parametry wody przed samym wpuszczeniem ryb.Wpuściłeś od razu cała obsadę?

Parametry przed wpuszczeniem ryb były podobne do aktualnych. PH ok 7. KH 3-4, GH ok 10 (spada bo podmieniam 3 części RO + 1  część kranówki KH=GH=13). jedynie NO3 było bliskie 0. Przed podmianami ma 10-15. Ryby wpuszczałem stoponiowo. Najpierw 5 danio, które oddałem, potem 8 kirysków, po 2 tyg 10 hokejówek, po tygodniu kolejne 8. Skalary po ponad miesiącu. Mówię tu o czasie od zakończenie "dojrzewania" czyli pierwsze ryby trafiły do akwarium po ok 4 tygodniach od zalania.

 

 

 

Masz za słabą filtrację,przy tej wielkości akwarium i przy tej obsadzie,powinieneś mieć filtrację 1500-1600l/h

Przy zakupie zasugerowałem się wartością opisaną na filtrze czyli, że może obsłużyć akwarium 100-250 litrów. 200 to nie jest nawet górna granica dla tego filtra. Czy to oznacza, że  mam przerybione akwarium i stąd to podwyższone NO2? 

 

 

 

 

Jak dużo masz tych roślin?Jaką masz moc oświetlenia?Stosujesz jeszcze jakieś nawożenie oprócz CO2.

Nie nawożę niczym poza tym CO2. Pod podłożem (JBL Mandano) jest substrat  JBL Aquabasis Plus. W przykrywie mam  świetlówki 2x30W. Takie, jakie były oryginalnie w pokrywie Aquael.

Rośliny - 6 żabienic (nie jestem w stanie podać dokładnych odmian, jedna z nich ma liście dorastające do powierzchni, reszta niskie czerwonawe i zielone), ok 5 łodyg kabomby. Było jej duuuuużo więcej ale przerzedziłem. Na zdjęciu nie będzie ich widać bo niestety woda jeszcze jest zbyt zielona ale za kilka podmian mam nadzieję, że będzie ok bo po każdej jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo częstym zaleceniem było kupienie 6-8 i po sparowaniu zostawić jedną parę, żeby nie było w akwarium walk. Z tego powodu zakupiłem już podrośniętą chyba-parę.

Ale jest pytanie czy chcesz trzymać skalary czy je hodować mając na uwadze ich naturalne uwarunkowania.

 

 

PH ok 7. KH 3-4, GH ok 10 (spada bo podmieniam 3 części RO + 1 część kranówki KH=GH=13). jedynie NO3 było bliskie 0.

A jaki był poziom NO2?Bo to jest ważne

 

 

Przy zakupie zasugerowałem się wartością opisaną na filtrze czyli, że może obsłużyć akwarium 100-250 litrów. 200 to nie jest nawet górna granica dla tego filtra. Czy to oznacza, że mam przerybione akwarium i stąd to podwyższone NO2

Przy doborze filtra należy brać pod uwagę wielkość  akwarium i obsadę ryb jakie chcemy hodować.I nie należy zbytnio sugerować się tym co pisze na pudełku.W akwarium nieprzerybionym filtracja powinna być taka że filtr w ciągu godziny powinien przefiltrować 5,6x krotność pojemności akwarium.

Uważam że Twoje problemy z NO2 biorą się ze zbyt małej filtracji przy sporej liczbie ryb.

A do tego mogło być tak że wpuściłeś ryby kiedy zbiornik nie był jeszcze dojrzały,dlatego chciałbym abyś napisał jaki był poziom NO2 w momencie wpuszczania pierwszych ryb.

 

Podmieniaj wodę co 3-4 dni w ilości 30% codziennie mierząc parametry.

 

A napisz jeszcze jakie parametry ma Twoja woda w kranie,którą używasz do podmian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikroskopu brak. W sumie jeżeli może to pomóc to może bym się w takowy zaopatrzył bo niestety nie znam nikogo z mikroskopem. Czy do takich celów wystarczy jakiś niezbyt skomplikowany sprzęt w stylu Opticon Lab Starer? No i pytanie co z rybą ? Lepiej kilka dni poczekać z konkretną (być może) diagnozą czy założyć, że to nicienie i rozpocząć leczenie? Ryba wygląda  i zachowuje się całkiem normalnie (nie licząc prypcia pod pyskiem). 

 

 

tołdi:

Akwarium w trakcie całego dojrzewania (od pierwszego dnia) wykazywało NO2>0 (od 0,025 do 0,05), natomiast pod koniec zaczęło pojawiać się NO3. Test kropelkowy który posiadam (JBL) niestety w zakresie 0-0.05 jest bardzo trudny w odczycie dlatego za to 0,05 też nie mogę dać sobie głowy uciąć. Równie dobrze to może być 0,025. To, że akwarium jest już gotowe stwierdziłem na podstawie pojawiania się NO3.  Także w momencie rozpoczęcia zarybiania NO2 było między 0,025 a 0,05. 

 

Teraz ciekawostka odnoście NO2 w wodzie z kranu. Wg mnie 0,025, wg dziewczyny pomiędzy 0,025 a 0,05. Czyżby test był trafiony ?  Do akwarium dodaję 75% RO i 25% kranówki odstanej. KH  i GH kranówki to 12-13.

 

Tak sobie teraz myślę, że z tym NO2 to muszę sprawdzić ten tester bo może się okazać, że głupoty tu kolegom wygaduję. 

 

Sprawdziłem też NO2 w wodzie z RO. Wg dziewczyny jest 0,025 a nie <0,01. Możecie polecić jakiś test który pozwala dokładniej zbadać NO2 w zakresie 0-0.1 ? Bo ten JBL to pierwsze 3 kolory dla mnie są praktycznie nierozróżnialne...

Edytowane przez nol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nie nicienie,one nie wywołałyby "tego czegoś" pod pyskiem skalara.....

 

 

Akwarium w trakcie całego dojrzewania (od pierwszego dnia) wykazywało NO2>0 (od 0,025 do 0,05), natomiast pod koniec zaczęło pojawiać się NO3.

NO2 powinno być niewykrywalne czyli 0

A jaki był poziom NO3?I jaki jest teraz?Bo to że się pojawił nie znaczy że już można wpuszczać ryby.NO3 w akwarium powinno mieścić się między 5-15mg/l(a najlepiej jak by było poniżej 10mg/l)

Moim zdaniem to zmętnienie jest spowodowane przede wszystkim zbyt mało wydajną filtracją.

Powinieneś nabyć jeszcze jeden filtr o wydajności 800-1000l/h (najlepiej też kubełkowy)

Podmieniaj wodę w takiej ilości w jakiej Ci napisałem wyżej.NO2 musi być niewykrywalne.......

I moim zdaniem masz trochę przerybiony zbiornik.Myślę że powinieneś zmniejszyć liczbę hokejówek do 12-14szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 w trakcie wpuszczania wynosiło 1. Po zarybieniu przed podmianą jest zawsze pomiędzy 10 a 20 (podobne kolory). A z tego co czytałem to to "coś" w przypadku nicieni może być cystą i pewnie to miałbym sprawdzić przy pomocy mikroskopu. Z filtrem jeszcze przemyślę sprawę. Nie mam miejsca, żeby jeszcze jedne większy dostawić ale może pomyślę nad wymianą na wydajniejszy filtr typu EX-1200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności - preparat zrobić z odchodów i tam szukać pasożytów?

Pobierasz z toni wodnej "świeże" odchody (prosto spod ryby) i na szkiełko.

Na początku patrzysz bez nakrywkowego (większa swoboda ruchu), później nakrywasz i sprawdzasz to samo.

Dla porównania, moje nicienie (tzn moich ryb) - http://imageshack.com/a/img10/718/nicienie2.jpg

Powiększenie 150 x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet: Tak też zrobiłem ale nic nie znalazłem, Badania będę powtarzał. Ryby wyglądają ok, ten pryszczyk zmalał. Na chwilę obecną podaję z jedzeniem witaminy więc skoro ryby nie wyglądają ani nie zachowują się niewłaściwie, jedzą normalnie , to chyba nie ma co leczyć czegokolwiek na wariata. Będę powtarzał badania, dam znać jak znajdę coś ciekawego lub stan się zmieni. Na chwilę obecną wielkie dzięki za pomoc.

 

tołdi: Poszperałem po sieci i wygląda na to, że faktycznie wiele osób wspomaga tą Tetre EX700 filtrami mechanicznymi. Od początku faktycznie wodę miałem brudniejszą niż kolega, która ma taką tetrę ale w akwarium o połowę mniejszym. Pewnie jeszcze doszła nadgorliwość "początkującego" w karmieniu. Poszukałem, poczytałem i dzisiaj powinien do mnie dojść UNIMAX 500. Na swoją Tetrę znalazłem kupca więc tragedii nie ma. Uruchomię unimaxa na 2 tygodnie, żeby pochodził razem z Tetrą i wtedy oddam ją dalej. W trakcie planowania zakupów filtr był chyba jedyną rzeczą , na którą nie poświęciłem nawet godziny żeby posprawdzać opinie innych. Może i spory ale zredukować przepływ można zawsze a  w Tetrze podnieść nie, bo śmiga na 100%. Dzięki za sugestie.

Edytowane przez nol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...