Skocz do zawartości

Wymiana ciepła wody z akwarium z otoczeniem


hadwao
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jako że zbliża się lato a moje akwarium będzie stało na poddaszu z temperaturami +30 to zastanawiam się nad chłodzeniem go. Przeczytałem już sporo na ten temat i mam pewne koncepcje co do chłodzenia. Jednak to na co nikt nie zwraca uwagi to fakt, że największym problemem nie jest ochłodzenie wody, a jej ponowne nagrzewanie. Tak wiec minimalizując wymianę ciepła akwarium z otoczeniem, schłodzenie go metodami DIY typu wentylatorki czy też takie rzeczy jak wkładanie butelek w lodem będzie znacznie bardziej efektywne.

 

Tylko teraz jako, że fizyka nie jest moją mocną stroną to się zastanawiam w jaki sposób akwarium wymienia ciepło z otoczeniem tj. czy większy jest udział wymiany powietrze->szkło->woda czy wymiana na tafli powietrze->woda.

 

Jeśli wymiana przez szyby jest znacząca, to w newralgicznych dniach można by myśleć o izolacji szyb za pomocą styropianu. Z jednej strony powierzchnia szkła w akwarium jest znacznie większa niż tafli wody, ale z drugiej strony szkło jest wymieniane jako dobry izolator ciepła więc pytanie czy taka wymiana jest ciepła przez szkło jest znacząca czy nie.

 

Jeśli natomiast kluczowa jest wymiana przez taflę wody, to można by myśleć nad jakąś mini klimatyzacją pod pokrywą i ewentualna izolacja pokrywy (są np. takie klimatyzatory za kilkanaście/dziesiąt złotych do aut).

 

Pytanie tylko, czy ktoś z forumowiczów potrafi określić jak procentowo kształtuje się udział poszczególnych rodzajów wymiany ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak ma się to procentowo i jak rzeczywiście wygląda to w praktyce, ale zwracając uwagę na fakt, że woda paruje, a spowodowane jest to temperaturą, wychodzi na to, że największe straty ciepła następują na linii tafla wody-powietrze. Szkło faktycznie jest izolatorem, ale jakieś straty ciepła też powoduje, chociaż moim zdaniem potrzebne jest na to dużo więcej czasu ;) Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać, że szkło się nagrzewa na słońcu, więc akwarium wystawione przez dłuższy czas na działanie promieniowania słonecznego może zamienić się w garnek ;)

Edytowane przez sandi708
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno tafla najbardziej wymienia temperaturę z otoczeniem, ale też w standardowym akwarium powierzchnia boków akwarium jest jakieś 3 razy większa od powierzchni tafli zastanawiam się czy w kontekście chłodzenia zaizolowanie 3 stron akwarium styropianem + izolacja pokrywy + ewentualne chłodzenie pod pokrywą np. wkładając lód dałoby wyraźne ograniczenie wymiany ciepła z otoczeniem, a co z a tym idzie wyraźny spadek ilości energii na chłodzenie. Oczywiście taki system wykorzystywałbym tylko gdy na prawdę zrobi się gorąco, a miewałem już w tym pokoju temperatury w okolicach 35 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest głupi pomysł, bo jak zaizolujesz akwa np. W styropianie jak pisałeś, to uzyskasz efekt termosu - powinna zachować Ci się taka temperatura, jaką planujesz mieć. Fakt, ścianek jest nawet 4razy więcej. Hmm, tak właśnie myślę sobie, że skoro szkło się szybko nagrzewa pod wpływem promieniowania słonecznego, to jeśli masz w tym pokoju słonecznie, izolacja byłaby bardzo dobrą metodą, by temperarura się nie podnosiła. Przy obniżaniu temperatury wody będzie odwrotnie - mniejsza wymiana cieplna będzie następować na tafli, bo woda b ędzie chłodniejsza od otoczenia. Wyszło więc na izolację ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkło trzyma ciepło. Jakby przepuszczało to miałbyś w domu lodówkę zimą ^_^. Wymiana odbywa się w głównej części przez taflę. Obkładając styropianem nie uzyskasz efektu termosu, no chyba że nie będziesz świecił albo masz patent na jakieś niegrzejące się świetlówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obklejanie akwarium styropianem miałoby sens wtedy, gdyby było one narażone na działanie słońca w tym pomieszczeniu, bo szkło się nagrzewa pod jego wpływem (prosty przykład - postaw szklaną butelkę z wodą w nasłonecznionym miejscu, a zobaczysz efekt). Autorowi tekstu zależy na połączeniu obklejenia akwarium i chłodzeniu wody np. Kostkami lodu przy jednoczesnym używaniu oświetlenia i utrudnieniu wymiany cieplnej na linni tafla-powietrze ;) Pytanie tylko, czy to zda egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...