Skocz do zawartości

Węgiel aktywny


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pomocy. Chyba namieszalem. Wsadzilem do filtra zewnętrznego węgiel aktywny bo miałem wodę zabarwioną na bursztynowo. Odpalilem filtr i ten pył poszedł na akwarium. Teraz woda jest masakryczna. Co robić ????

 

Wysłane z MOTO G

Generalnie węgiel przed włożeniem do filtra należy przepłukać (tak jak większość wsadów). Ale to już wiesz :)  Teraz to czekać, ewentualnie jak masz pod ręką watę filtracyjna lub coś podobnego to włóż do filtra i wyłapie te drobinki.

 

Aha - podmiana wody też nieco "rozrzedzi" problem.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez dpetx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już wiem, nauczyłem się i nauka na długo pozostanie mi w pamięci.

Wywaliłem węgiel, wylałem czarną wodę z kubełka i dałem na jego miejsce watę tyle ile wlezie do jednego pojemnika w jbl 901 oraz zapodałem bakterie infiltracyjne do filtra.

Jak armagedon zaczął się przejaśniać to solidnie wypłukałem węgiel, wyjąłem watę i wsadziłem przepłukany węgiel i mam nadzieję że jutro będzie lepiej. W sobotę miałem wymieniać wodę pierwszy raz po dojściu zbiornika ale zrobię to jutro wieczorem. Wymienię 10%. 

Mam nadzieję że rybom nie zaszkodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja w miarę opanowana. Dzisiaj podmieniłem około 20 l wody (akwarium 160) i jadę z filtrem na górze gąbka, węgiel i 2 kosze ceramiki. Woda jest obecnie brązowa ale klarowna. Jak się pozbyć tego koloru ?
Węgiel zostawić czy zamienić na coś innego ? Mam jeszcze trochę ceramiki i wełny to mogę to dać zamiast węgla tylko czy jest sens to teraz zmieniać?

 

Aha jeszcze jako prefilter mam założoną gąbkę na rurkę zasysającą wodę z akwarium do filtra. 

Ewentualnie czy jest sens zastąpić tą gąbkę, filtrem EHEIM PICK-UP 2008?

Edytowane przez mk77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Woda jest obecnie brązowa ale klarowna. Jak się pozbyć tego koloru ?

Jeżeli masz korzeń, to on Ci barwi wodę, pozbędziesz się tego tylko podmianami. Dla dużej części ryb garbiki w wodzie są korzystne.

 

 

 

Węgiel zostawić czy zamienić na coś innego ? Mam jeszcze trochę ceramiki i wełny to mogę to dać zamiast węgla tylko czy jest sens to teraz zmieniać?

Jest sens, węgiel używa się np. po leczeniu, żeby wyciągnąć resztki leku z wody. Wypełń filtr ceramiką, tyle ile zdołasz w nim upchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz korzeń, to on Ci barwi wodę, pozbędziesz się tego tylko podmianami. Dla dużej części ryb garbiki w wodzie są korzystne.

 

Korzeń dopiero moczy się poza akwarium ale za zabarwienie to zapewne odpowiada ziemia albo piasek.

 

 

 

Jest sens, węgiel używa się np. po leczeniu, żeby wyciągnąć resztki leku z wody. Wypełń filtr ceramiką, tyle ile zdołasz w nim upchać.

 

 

To jutro wywalę węgiel i wsypię ceramikę a jak będzie jej za mało to dopcham wełną i w sobotę zrobię kolejną podmianę wody.

 

 

A ta gąbka jako prefilter na zasysającej wodę rurce ? zostawić ? czy zamienić na jakiś mały filtr wewnętrzny ? 

Edytowane przez mk77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A ta gąbka jako prefilter na zasysającej wodę rurce ? zostawić ? czy zamienić na jakiś mały filtr wewnętrzny ? 

 

To zależy. Jak chcesz mieć dłużej spokój z filtrem (rzadko go otwierać) to zostaw ale sam prefiltr trzeba będzie czyścić często. Jak nie chcesz się bawić w częste czyszczenie prefiltra i zostawianie syfu w wodzie przy okazji to zdejmij. Ale wtedy może się okazać, że filtr zewnętrzny trzeba będzie otwierać często do czyszczenia co mu nie służy. Wiele też zależy od akwarium i obsady.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez dpetx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...