Skocz do zawartości

Przesiadka 54L ---> 112L


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

W najbliższych miesiącach planuję przesiadkę z akwarium 54L na około 100l.

 

Najpierw pytania co do sprzętu:

 

1. Czy lepsze będzie akwarium proste czy profil ?

2. Jak wiadomo w standardzie jest 2x16W wiec trochę mało. Zatem jakie oświetlenie dokupić i jakiej mocy ?

3. Obecnie mam w akwarium filtr  aquael 500 turbo, który jest do 150L. Czy on wystarczy ?

 

 

Jak się pewnie domyślacie nie mam możliwości czekania aż akwarium dojrzeje ... :-|

Jak w miarę bezboleśnie przenieść ryby z jednego akwarium do drugiego ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Czy lepsze będzie akwarium proste czy profil ?

 

Proste, nie zniekształca.

 

 

 

2. Jak wiadomo w standardzie jest 2x16W wiec trochę mało. Zatem jakie oświetlenie dokupić i jakiej mocy ?

 

W standardzie jest 2x18W co przy 112l daje 0,32W/L, dla mniej wymagających roślin starczy. Ewentualnie możesz dołożyć 1x18W, wtedy wyjdzie Ci 0,48W/l, lub pokombinować z paskami ledowymi, było na forum, poszukaj.

 

 

 

3. Obecnie mam w akwarium filtr  aquael 500 turbo, który jest do 150L. Czy on wystarczy ?

 

Moim zdaniem za mały przepływ, mało miejsca na media filtracyjne i w 112l, sobie nie poradzi. Rozważ kaskadę zewnętrzną Aquael FZN-3.

 

 

Jak się pewnie domyślacie nie mam możliwości czekania aż akwarium dojrzeje ...

 

Dlaczego nie masz możliwości, skoro masz w tej chwili dojrzałe akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dlaczego nie masz możliwości, skoro masz w tej chwili dojrzałe akwarium?

 

Dojrzałe mam ale czy jak przełożę z mniejszego do większego to dalej będzie dojrzałe. Jak wiadomo wiąże się to ze dodatkowym podłożem, wodą itd.

 

Bardzo podobają mi się takie akwaria...

 

http://allegro.pl/zestaw-led-optiwhite-60x35x45-najwyzsza-jakosc6mm-i3985863945.html

 

Jak to wygląda w praktyce ? Czy takie oświetlenie nie jest za słabe ? Czy 1W z T5 = 1W led ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda zmiana jest w stanie zaburzyć biologicznie akwarium, tym bardziej taki restart.

Podłoża dużo nie masz, do 112 nowe podłoże, rośliny wyrwij z 54 L, część wody z podmian z 54l, nowy filtr, media i niech dojrzewa, z przełożeniem obsady (po zamknięciu cyklu) przekładasz też media z filtra i gotowe. Dodatkowy koszt to dwie garście więcej podłoża z 54 L.

A ryby na pewno nie ucierpią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda zmiana jest w stanie zaburzyć biologicznie akwarium, tym bardziej taki restart.

Podłoża dużo nie masz, do 112 nowe podłoże, rośliny wyrwij z 54 L, część wody z podmian z 54l, nowy filtr, media i niech dojrzewa, z przełożeniem obsady (po zamknięciu cyklu) przekładasz też media z filtra i gotowe. Dodatkowy koszt to dwie garście więcej podłoża z 54 L.

A ryby na pewno nie ucierpią.

 

No ok, ale problem w tym, że nie mam gdzie postawić 112 na czas dojrzewania. Mam w mieszkaniu wolna tylko jedną komodę i nie mam gdzie ustawić dwóch baniaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie racja, najlepiej byłoby to tak zaplanować ja o tym mowa powyżej - pytanie tylko czy logistycznie dasz radę skoro piszesz że nie masz miejsca na baniaki. Kwestia oświetlenia również jest bardzo ważna i przy takim akwarium obawiam się, że to które pokazałeś może w praktyce okazać się niewystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...