Skocz do zawartości

Potrzebuję rady i pomocy :(


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Piszę tutaj i bardzo prosze o rady i pomoc.

Założyłam akwarium, bo stało nieużywane a kolega potrzebował przechowac rybki jakiś czas.

założyłam tydzień dojrzewało, były rybki około 3 tygodni póżniej je kolaga zabrał i stało puste jakiś czas. Teraz od jakiegoś czasu mieszka w nim welonka, wiem że sama nie koniecznie powinna ale zostałą zabrana z dużego zbiornika bo inne większe ryby ją atakowały i siedziałą w jednym miejscu.

od kąd jest ta welonka to w akrarium zaczeło się dziac coś czego nie ogarniam.

nie wiem czy ma to bezpośredni związek z jej pojawieniem się czy może akwa już na tyle dojrzało że zaczyna życ własnym życiem. Niedługo welonka przechodzi do większego zbiornika a ja chciałąbym zrobic w moim obsade odpowiednia do litrażu, lecz najpierw musze doprowadzic akwa do porządku.

 

Dane

Pojemnośc 45l

Filtr Tetra tec in 400

Podłoże Tetra substrate + żwir koralowy 3-5mm

Temp 25 stopni

 

Rosliny:

kryptokoryna i bacopa

 

Opis problemu.

Całę rośliny i korzeń i kamienie na dnie pokrywają się brązowym nalotem. wszystko jest brązowe. jest to łątwo ścieralne z liści kryptokoryny ale nim minie tydzień i przyjdzie podmiana wody to znowu wszystko jest brązowe. wygląda to mało atrakcyjnie. nie chce mi sie nawet patrzec na to moje akwarium, ale mojemu małem synkowi bardzo się podoba, patrzy w nie czesto chce karmic rybke lubi ją. No ale nie ma co ukrywac w akwarium jest brzydko

 

Po założeniu rośliny ładnie się rozrosły, kryptokoryna nawet popuszczałą odnogi w różne kąty akwarium, ale co z tego jak ledwie listki się przebiją przez żwirem to zaraz brązowieją. do tego od kąd tak ten nalot im dokucza to zdecydowanie przestały roślinki rosnąc.

 

Bardzo prosze o pomoc.

wiem że jak bym pogrzebała, poczytałą to znalazłabym może odpowiedz na moje pytanie ale z małym dzieckiem nie mam czasu wolnego na komputer :(

 

z góry dziękuję :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję (ponieważ podałąś za mało informacji) że są to okrzemki, pojawiają się w akwarium dojrzewajacym niekiedy nawet do 6 miesięcy. Napisz jakie masz światło: rodzaj, moc, czas świecenia. Okrzemki miną na pewno jak akwarium dojrzeje. Co do obsady to moja rada: znajdź czas na poszukanie informacji na temat warunków dla porządanych rybek ponieważ możesz swoją niewiedzą męczyć ryby a tego na pewno nie chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na malawi zdecydowanie za małe, chociaż zdarzają się przypadki kiedy to Użytkownicy starają się i w ten sposób upiększyć swoje akwarium. Moim zdaniem efekt końcowy nie jest zadowalający więc skupmy się tutaj na czymś innym. Jeżeli chodzi natomiast o okrzemki to także polecam używać ostrej gąbki i czyścic systematycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W filtrze mam gąbki, które płuczę przy podmianie wody.

 

Sama zabijasz biologię w Swoim filtrze (która i tak jest skromna), więc wszytsko masz na swoje życzenie.

Wkłady z filtra płucze się jak spadnie przepływ i tylko w wodzie spuszczonej z akwarium.

 

 

 

Odechciewa mi się akwarium jak na nie patrzę.

Podziękuj samej sobie.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama zabijasz biologię w Swoim filtrze (która i tak jest skromna), więc wszytsko masz na swoje życzenie.

Wkłady z filtra płucze się jak spadnie przepływ i tylko w wodzie spuszczonej z akwarium.

 

 

 

Podziękuj samej sobie. :)

Troche to niegrzeczne. Ty też kiedyś byłeś początkujący.

A gąbki płuczę w wodzie z akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy był kiedyś początkujący. Ja w sumie dwa lata temu dopiero zacząłem myśleć o akwarium. I nie poszedłem od razu do sklepu i kupiłem akwarium, rybki i wrzuciłem razem. Najpierw dużo czytałem i dowiadywałem się jak zrobić wszystko po kolei aby było OK. I nigdy nie obejdzie się bez pomyłek, błędów, ale po to mamy XXI wiek i Internet by móc w kilka chwil znaleźć odpowiedź na nasze pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy więc od początku. Poza krytykowaniem mnie bez podania konkretnej przyczyny [Mapet] proszae o konkrety.

Pojwmnośc 45 l.
 

Filtracja tetra tec in 400  ustawiony prawie na maxa. Wkłady oryginalne gąbkowe. Zostawic takie ustawienia czy coś zminić? Jest możliwość zastąpienia wkładów gąbkowych czymś innym, bardziej skutecznym??
 

Temperatura ok 25 stopni. Stała. Grzałkę posiadam, ale wymontowałam ponieważ i tak nigdy nie chodziła bo temperatura zawsze była w okolicach 25 st. Mam ciepło w domu do tego śwatło stad taka temperatura. nie mam możliwości jej zmniejszyć więc dalsze losy akwarium muszę dostosować do tej temapratury. 

 

Napowietrzania nie mam. Konieczne??

 

Podłoże: Tetra Substrate na to zwir koralowy 3-5 mm. Zostawić, zmienić??

 

Oświetlenie: Mam pokrywę standardową w standardzie była świetlówka 14w nieznanych mi paramtrów. kupiłam więc 14 w 6500K. Wystarczająca na taki litraż czy coś dołożyc?? Na allegro widziałam np panele LED przyklejane taśmą bez konieczności przerabiania pokrywy. Brać to pod uwagę? Jest sens? 

 

Roślinnośc:

Kryptokoryna, początkowo ładnie rosła, teraz cała brązowa przestała się rozwijać. wypuściła dużo odnóg.

Bacopa cała zbrązowiała,

 

Testów wody nie robiłam nigdy. Inwestowac w to pieniążki??

 

Obsada. Jedna welonka do oddania.

 

Możliwy jest restart akwarium.

chciałabym żeby było dużo roślin. miło dla ryb.

 

Obsada: dolelowo chciałabym rybki pospolite typu neonki głupiki, kiryski, krewetki. rozważam też bojownika. wiem że wszystko razem odpada. Jednak doborem obsady zajmę się jak rozwiąże problemy z kondycją akwarium.

 

Jak mi się uda z telefonu wstawić zdjęcie to zrobię to za chwilkę.

 

Proszę o rady. Krytyka jak najbardziej ale uzasadniona. Wiem że robie dużo błędów, ale poza tym że mi powiecie że jestem beznadziejna to powiedzcie dlaczego tak uważacie. Każda rada jest dla mnie cenna. 

 

Z góry dziękuje.


Przepraszam za post pod postem, ale z telefonu nie widzę opcji edytowania.
Zdjęcia słabe, bo ciemno z lampą.

post-7814-0-49336600-1395607116_thumb.jpg

post-7814-0-65020600-1395607272_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr z tego co znalazłem jest bardzo mały i przez to mało miejsca na bakterie nitryfikacyjne, nie da się chyba do niego dołożyć ceramiki, gąbki robią jako mechanik i biolog muszą zostać. Napowietrzanie nie jest potrzebne ale producent pisze że jest w tym filtrze, jeżeli tak to nie używaj go.

Podłoże do wymiany, żwir koralowy zatwardza wodę a co za tym idzie zwiększa ph, substrat ile już jest w akwa? Polecam zawsze najtańsze rozwiązanie jakim jest ziemia ogrodowa przykryta piaskiem lub żwirkiem zależnie od obsady.

Światła jest 0,3 w/l przydałoby się te 0,4 możesz pomyśleć o taśmie są na forum takie rozwiązania oparte jedynie na ledach i sprawdziły się pomyślnie.

Obsade zaplanuj już teraz ponieważ to dla ryb szykujesz warunki a nie odwrotnie od tego jakie to beda ryby zależy jakiego podłoża użyjesz, ile światła będziesz mogła dodać oraz jakie parametry musisz im zapewnić. Jak już jestesmy przy parametrach, sprawdź na stronie wodociągów jakie ma woda kranowa, możliwe że będzie konieczne kupno filtra ro. Testy są często konieczne w stworzeniu rybom warunków, jeżeli masz kranówke o dobrych parametrach to można z nich zrezygnować choć są zawsze pomocne.

Jak najbardziej są to okrzemki, normą jest że część roślin obumiera przy starcie akwarium.

Edytowane przez Nuanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkłady z filtra płucze się jak spadnie przepływ i tylko w wodzie spuszczonej z akwarium.

Czy to nie był konkret?

Wystarczyło poczytać pierwszy lepszy temat o okrzemkach i byś tam znalazła, że pojawiają się gdy akwarium nie jest stabilne lub dojrzewa.

A kiedy dojrzewa? Kiedy mamy nowy filtr, wypłukane wkłady, cokolwiek robimy w nim żeby zaburzyć biologię.

Niestety wszystko na tacy nigdy nie będzie podane.

Tak byłem początkującym akwarystą kiedy nie było takiego dostępu do informacji, internetu.

Popełniałem masę błędów za które słono płaciłem.

Teraz macie (początkujący) dużo możliwości, a nie potraficie ich wykorzystać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra a po czym mam poznac ze spada przepływ.?

Po tym, że dużo słabiej woda wylatuje z filtra jak na początku/po czyszczeniu.

A najlepiej by było, gdybyś załatwiła sobie jakąś małą kaskadę do której oprócz gąbek można wsadzić  choć trochę ceramiki, dodatkowy plus to więcej miejsca w akwa.

 

 

 

Czyli Twoja rada polega na tym żeby nie płukać gabek od filtra przy każdej podmianie wody a ten nalot ścierać??

Tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś polecić od siebie to ja w 54L mam taki filtr aquael turbo 500. Jest niedrogi, filtruje dobrze, można włożyć ceramikę, mały pobór prądu i działa cicho. Wcześniej polecali kaskadę ale pamiętaj, że będziesz musiała dla kaskady zrobić miejsce w obudowie. 

 

Tak jak wcześniej pisali pomyśl nad oświetleniem. Bo z czasem będzie Ci brakowało. Możesz kupić ledy albo jakiś gotowy moduł oświetleniowy. Nie kupuj chińczyków za parę złotych bo szkoda kasy. Kup coś takiego : DecoLight LED - Aquael. Sam moduł w miarę tani, możesz go jakimiś swoimi sposobami przymocować i będzie lepiej i oszczędniej. Sam tak robiłem bo standardowe oświetlenie jest za słabe. Oczywiście są inne rozwiązania co do oświetlenia ale pewnie masz chroniczny brak kasy więc to powinno póki co starczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dołożyłam jedną świetlówkę 8W. Razem daje to u mnie 22 W. na ten litraż (45 l ) już chyba wystarczająco. Ponadto nakleiłam odbłyśniki. Nowa świetlówka ma tylko 4000K więc mam bardzo żółto w akwarium. 14 W ma 6500K tą 8W wymianiłabym chętnie na jakąś mniej żółtą, poradzcie jaką kupić.

 

Na stronie moich wodociągów nie ma informacji o parametrach wody ale zadzwonie i zapytam.

 

Moje kolejne pytanie brzmi czy przesadzenie roślin, dosadzenie nowych, wymiana żwirku na piasek może się odbyc bez restartu ??

 

ostatnie pytanie czy testy paskowe JBL polecacie?? czy jakies inne?? w rozsądnej cenie??

 

Proszę o odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...