Skocz do zawartości

72l - proszę o sugestie i wyrozumiałość


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Rozpoczynam przygodę z akwarystyką od akwarium 72L. Mam kilka pytań głównie o obsadę więc tutaj piszę.

 

Mój zestaw jak na razie składa się z:

- akwarium 60x30x40 wraz z pokrywą (oświetlenie 15W)

- filtr "no name", wydajność ok. 600l/h 

- grzałka z termostatem 100W

 

Jeśli chodzi o roślinki to:

- Ludwigia

- Cryplocoryna spiralis

- Moczarka

- Optiopogon jaburan

- małe Gałęzatki na malutkich korzeniach dębowych

 

Woda wodociągowa: /dane ze strony zakładu wodociągowego/ odczyn PH od 6,99 do 7,32

Na podłożu piasek kwarcowy.

 

Jak na razie wygląda to tak jak w załączniku. (wiem wiem, najpiękniejsze nie jest, proszę o wyrozumiałość).

Zalane wodą dziś, dodałem uzdatniacz i nawóz dla roślin. Dodałem również preparatu Tropical Bacto-Activ.

 

Jeśli chodzi o obsadę to chciałbym podporządkować akwarium pod parkę pielęgniczek ramireza.

Czyli: 

1+1 Pielęgniczka ramireza

kilka kirysków panda (ile?)

kilka neonków lub innych ławicowych rybek (ile?)

no i właśnie coś jeszcze? 

 

Z pytań ogólnych: ile godzin dziennie ma świecić się świetlówka?

Nie posiadam jeszcze paseczków do badania wody, jakie polecacie?

Jakie korekty wody pod ramirezki? i jaka temperatura? bo co opracowanie to inne dane...

post-20669-0-83392500-1394902232_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ile godzin dziennie ma świecić się świetlówka?


8-10h

 

Nie posiadam jeszcze paseczków do badania wody, jakie polecacie?


Kropelkowe. Na start chociaż KH, GH i PH.

 

Jakie korekty wody pod ramirezki? i jaka temperatura?


26stopni spokojnie :).
Musisz zejść z twardościami i trochę z PH.



Muszle muszą wylecieć.
Ta kryjówka po środku baniaka... średnio naturalna i średnio pasująca do wystroju, jakie preferują Ramirezki.

Liści na dno należałoby dodać i może jakiegoś Rogatka, czy młode żabienice.

Neonki tylko i wyłącznie simulansy w takim baniaku i przy takiej obsadzie :).
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tą kryjówkę na środku, to powiem szczerze, że "na żywo" wygląda lepiej niż na zdjęciu, odejdzie na dalszy plan lub wyleci z aqua gdy spreparuje sobie korzeń wierzby. 

Czemu muszle wylatują?

Czy w ostateczności testery paseczkowe mogą być (w tym miesiącu mój budżet został wyczerpany na akwarium :) )?

Roślinki dostane jeszcze jakieś od znajomego więc jeszcze dodam.

 

Czyli obsada mogłaby wyglądać tak:

1+1 ramirezki

7-9 neonków simulansy

3-4 kiryski panda

można jeszcze coś dodać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czemu muszle wylatują?


Bo zatwardzają wodę

 

Czy w ostateczności testery paseczkowe mogą być (w tym miesiącu mój budżet został wyczerpany na akwarium :) )?


Paseczkowe są niemiarodajne niestety. JAk chcesz podejśc do tematu na porządnie to kup testy kropelkowe. Zbiornik i tak dojrzewa to wpuscisz ryby w przyszłym miesiącu- po kupnie testów i ew. korekcji parametrów wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! U mnie w 72L Pływa bardzo podobna obsada. Uważam, że na takie akwarium jest w sam raz. Do obsady dojrzałem po kilku miesiącach (na początku była zupa rybna). Mam co prawda jeszcze Molinezję Black Molly ale to pozostałość po pierwszej nieudanej obsadzie i ze względu na to że to ładna odmiana (księżycowa) chwilowo jeszcze ją trzymam. U mnie również akwarium podporządkowane jest Ramirezom a Black Molly trochę "syfi". Wg mnie możesz dodać kilka krewetek (większych, aby Ramirezy nie wzięły ich za pokarm) i obsada wzorowa.


Podobają mi się te gałęzatki przed kokosem ;)

 

Gałęzatka owszem piękna, ale po jakimś czasie zaczyna puszczać takie drobne kłaczki, które czepiają się dosłownie wszystkiego

post-20644-0-50848000-1394974111_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wzorową obsadą nazywasz trzymanie ryb ciepłolubnych z krewetkami, które nie powinny być trzymane w wyższej temp jak 25stopni?

 

A ta molinezja u Ciebie to po co? Ma całkowicie inne wymagania niż pozostała Twoja obsada.

 

W kontekście czyścicieli dna dla Ramirezek to wg. mnie nie najgorszy pomysł. U mnie panuje uniwersalne 25 stopni.

Czyżby całkowicie? Wg. Superakwarium temp: Od 23 do 28 C, fakt, że lubią twardszą wodę, ale tak jak wynika z kontekstu mojej poprzedniej wypowiedzi to lokator tymczasowy pozostały po pierwszej obsadzie i chętnie oddam. Absolutnie rybki nie wyrzucę. Pozdraiwam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożyłem dziś swoje łapska do akwarium (w celach ogólnopojetej konserwacji - wyjęcie muszli i małe przestawienie ozdóbek). Po całym zabiegu w wodzie unosi się dosyć dużo białych kłaczkowatych drobinek, przez co woda zrobiła się nieco mleczna. Co robić? Czy to normalne podczas dojrzewania akwarium?

 

PS. Wiem, że to dział o obsadach, więc jeśli jakiś moderator będzie miał chęć - proszę o przeniesienie tematu do działu:

"Pytania początkującego akwarysty".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około tydzień po zalaniu akwarium, przeprowadziłem badanie ph (testem kropelkowym - zoolek) i w obu przedziałach badania wyszło pH równe 8. Skąd tak dużo jeżeli w wodociągu woda ma 6,99-7,23pH. Trochę mi to nie odpowiada, więc muszę spytać w sklepie zoologicznym o szyszki olchy (ponoć napar z nich pomoże obniżyć ph bez zbędnej chemii?).

Wszystkie roślinki do tej pory rozwijają się świetnie, prócz zwartki spiralnej... można powiedzieć, że roślina obumiera. Najmniejsze listki są nadal intensywnie zielone. Gdzieś w kompendium wiedzy o roślinach akwariowych przeczytałem, że te rośliny mają czasem problemy z aklimatyzacją w nowym podłożu, ale potrafią ożyć. 

Na dniach kupie jeszcze test GH-KH i będę prosił o sposoby modyfikacji wody pod w/w rybki.

Jak często czyścić dno odmulaczem? Jak często podmieniać wodę? Należy te czynności łączyć w jedno?

Ile +/- wody podmieniać w moim akwarium 72l? 

 

Kupiłem odmulacz za ok 20zł i jakoś nie mam zaufania do tego plastiku (made in china). Należy go jakoś odkazić przed pierwszym użyciem i włożeniem do akwarium?

 

@a co do poprzedniego wpisu, wszystko wciągnął filtr lub opadło na dno

Edytowane przez Scoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokie PH jest przez to że miałeś muszle, one zatwardzają wodę a tym samym Ph skacze, nie obniżysz go szyszkami bo masz twardą wodę najpierw musisz zbić KH i GH a wtedy zakwaszać. Parametry możesz zbić za pomocą podmian wodą z filtra RO lub kupować wodę destylowaną. Wodę podmieniaj co tydzień 20%-30%,odmulaczem spuszczaj wodę i tym samym odmulaj dno, pamiętaj ze woda do podmian musi odstać 24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dodanie odpowiedniego korzenia pomoże, prócz uatrakcyjnienia wyglądu, w zmianie parametrów wody? 

@postaram się wracając z roboty kupić testy twardości i dam znać wieczorem jak to wygląda.

@@dziękuje wszystkim za pomoc :)

Edytowane przez Scoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...