Skocz do zawartości

Nowy zbiornik 112L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Jest to mój pierwszy post więc dwa słowa o mnie mam na imię Filip 35L mieszkam w Warszawie zawodowo zajmuje się odnawialnymi źródłami energii, panele słoneczne itp.
 

Jakieś 20-22 lata temu byłem w posiadaniu 2 akwariów to było dawno temu i nie prawda:) Nawet już nie pamiętam co tam miałem ale na pewno nie były one prowadzone dobrze. Teraz noszę się z zamiarem założenia nowego zbiornika ale już z nieco bardziej poważnym podejściem, dlatego też chciałbym was prosić o pomoc i porady.
 

Moja wiedza o akwarystyce to ok. miesiąc studiowania Internetu, for oraz jedna książka ogólna o akwarystyce. Chce założyć  112L zbiornik oczywiście słodkowodny z obsadą neonków 20 szt.

Na dzień dzisiejszy nabyłem następujące komponenty.              
 

- Akwarium 112L 80x40x35 Diversa + Szafka też Diversa
- Filtr JBL e901 + dodatkowy wkład  ClearMec

- Grzałkę200W Hydor przepływowy +  termometr LCD

- Testy JBL podstawowe w walizce  KH PH FE NO3 NO2

- JBL test stały CO2

- Nawozy easy life Profito, Carbo, Fosfo, Nitro, Kalium, Ferro – zestaw
- Oświetlenie 1 x Sylvania Aquastar T8 18W/590mm 10000k + Polamp 6500K T8 18W

- wszelkiego rodzaju akcesoria itp. kupiłem też napowietrzacz ale raczej nie będę stosował

- Bakterie Sera Nitrivec – nie mam pojęcia czy Debre

- Podkład pod podłoże Tetra CompleteSubstrate

- Nabyłem tez dodatkową grzałkę z termostatem do wody na podmiane.

 

Pozostało do zakupienia

 

- Żwir z początku chciałem bazaltowy pod neony ale wyczytałem ze słabo rosną rośliny wiec myślę nad kwarcowym 2mm oczywiście carny.
 

- Rośliny na razie jestem kompletnie bez pomysłu ale chciałbym ich sporo
 

- Chciałbym jakieś kamienie ale wiem, że nie wszystkie są odpowiednie będę starał się obniżyć PH pewnie w kranie będę miał z 7.5 tak wyczytałem w wodociągach ale będę robił testy w poniedziałek. Jeszcze nie dotarły
 

- Korzeń na razie nie jakoś nie przemawia do mnie wyglądem – kwestia gustu
 

- System CO2 ale to dopiero za miesiąc na razie chciałbym zrobić bez CO2 czyli pierwszy miesiąc bez ryb. Oczywiście mam CO2 w płynie. (powodem jest chwilowe przekroczenie budżetu)
 

 

Moje pytania do was

  1. Wkłady do filtru, moim zdaniem powinienem dokupić ceramikę mam tylko 1 kpl na samym dole. Mój plan jest taki gąbka na górze -> ceramika – ceramika -> ClearMec  -> gąbka. Czy to jest słuszne założenie ?
  2. Czy jest sens inwestować w filtr torfowy w celu obniżenia PH
  3. Chciałbym wykonać kawałek ok. 5-10% powierzchni akwarium plaży z piasku kwarcowego. Czy nie wpłynie to negatywnie na neony.
  4. Chciałbym zrobić tło w akwarium czy lepiej jednego koloru czy jakieś zdjęcie kamieni itp.
  5. Jak oświetlać zbiornik przez pierwszy miesiąc wyczytałem, że dobrze będzie np. jedną świetlówką 18W na początku. Docelowo planuje ok. 0,4W/l
  6. Czy napowietrzać zbiornik nocą? Filtr oczywiście pracuje 24h. Będzie deszczownica tuż pod powierzchnią wody.
  7. Czy moge w przyszłości podawać CO2 przez kamień zakopany w rzwirze. Chce miec jak najmniej widocznych instalacji wewnątrz akwarium.

 

Prosił bym was o porady bądź sugestie co do moich planów  a może gdzieś popełniam błąd. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

 

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

- Filtr JBL e901 + dodatkowy wkład ClearMec

Tego nie wkładaj, lepiej "wypchaj" cały filtr zwykłą ceramiką. Przez ten wkład akwarium będzie Ci dojrzewało wolniej i rośliny będą głodowały a glony i tak będą.

 

 

 

Oświetlenie 1 x Sylvania Aquastar T8 18W/590mm 10000k + Polamp 6500K T8 18W

Sylvania do wymiany, np na taką samą jak masz Polampu lub inną o temperaturze barwowej 6500 K.

 

 

 

- wszelkiego rodzaju akcesoria itp. kupiłem też napowietrzacz ale raczej nie będę stosował

Odpowiednie podejście, czasami się przydaje.

 

 

 

- Bakterie Sera Nitrivec – nie mam pojęcia czy Debre

Nie używam, uważam, że to zbędny wydatek, ale jak masz to możesz dać nie zaszkodzi. Wg mnie bakterie tlenowe nie mają prawa przetrwać w takiej buteleczce.

 

 

 

- Nabyłem tez dodatkową grzałkę z termostatem do wody na podmiane.

Podgrzewam część w garnku, mieszam przed podmianą i wlewam do akwa o odpowiedniej temp; ale przyda Ci się np podczas leczenia.

 

 

 

- Żwir z początku chciałem bazaltowy pod neony ale wyczytałem ze słabo rosną rośliny wiec myślę nad kwarcowym 2mm oczywiście carny.

Piasek kwarcowy (zwykły z budowlanego za kilka zł), jak Cię coś ruszy na ryby denne lub pielęgniczki, podłoże będziesz miał gotowe inaczej czeka Cię restart.

Dno zagracisz liśćmi i korzeniami i piasek nie będzie się rzucał w oczy. Czarny piasek kwarcowy nie jest naturalny.

 

 

 

- Chciałbym jakieś kamienie ale wiem, że nie wszystkie są odpowiednie będę starał się obniżyć PH

Sprawdzasz octem (jak się nie pieni to ok), ewentualnie wkładasz "delikwenta" w wodę demineralizowaną i sprawdzasz czy nie podnosi Ci parametrów.

 

 

 

Oczywiście mam CO2 w płynie

To nie jest CO2 w płynie tylko ewentualnie węgiel w płynie, dokładnie Aldehyd glutarowy.

 

 

 

Czy jest sens inwestować w filtr torfowy w celu obniżenia PH

Armatkę zrobisz sobie sam w domu (kawałek rury, ewentualnie zrobiony z butelek-mniejsza wersja), jeżeli obniży parametry odpowiednio dla obsady to oczywiście, że warto.

 

 

 

Czy nie wpłynie to negatywnie na neony.

W naturalnym środowisku mają piasek, ja prawdopodobnie (jeżeli cały czas będę miał amerykę południową) nie wsadzę do akwa już nigdy innego podłoża.

 

 

 

Chciałbym zrobić tło w akwarium czy lepiej jednego koloru czy jakieś zdjęcie kamieni itp.

Foto tapety wyglądają sztucznie, pokombinuj z kolorami, czarny, niebieski, biały matowy.

W każdym akwarium inny kolor wygląda lepiej i każdy ma inny gust.

 

 

 

Jak oświetlać zbiornik przez pierwszy miesiąc wyczytałem, że dobrze będzie np. jedną świetlówką 18W na początku. Docelowo planuje ok. 0,4W/l

Swieć wszystkim co masz, tylko na początku 6 h potem co jakieś np 2 dni zwiększasz czas świecenia o pół h, aż dojdziesz do 10 h.

 

 

 

Czy napowietrzać zbiornik nocą? Filtr oczywiście pracuje 24h. Będzie deszczownica tuż pod powierzchnią wody.

Nie, ruch tafli wody wystarczy.

 

 

 

Czy moge w przyszłości podawać CO2 przez kamień zakopany w rzwirze. Chce miec jak najmniej widocznych instalacji wewnątrz akwarium.

Przez kamień jest słabe rozpuszczanie, poczytaj na forum o reaktorze narurowym. Da Ci on 100% rozpuszczanie i nie montujesz go w akwa tylko "na wężu za" filtrem.

Powodzenia i witamy spowrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet, bardzo dziękuje za szczegółową odpowiedz o coś takiego właśnie mi chodziło :)
Miło jest czytać konkretne wypowiedzi.

 

Chciałbym doprecyzować Jeszce parę odpowiedzi.

  1. Co do wkładu Merc to miąłem w planach zamontować go po jakimś miesiącu albo dwóch ale rozumiem, że i tak niema sensu?
     
  2. Co do podłoża chciałbym jednak pozostać przy formie jakiegoś żwiru koncepcja jest taka, że większość podłoża będzie zarośnięta a akwarium będzie składało sie z 2 wysp a przez środek biały piasek oddzielający wyspy. Jeżeli nie kwarc  to czy żwir rzeczny może być. Nie będzie to jakoś negatywnie wpływać na neony, że podłoże nie będzie całkiem czarne.
     
  3. Co do armatki torfowej to wygodniej będzie mi kupić w sklepie niż robić samemu pytanie tylko czy te filtry działają.

           a. Tak na marginesie mam dane wody z wodociągów i woda jest średniej twardości  13-14.3dH.
     
  4. Co do podawania CO2 w takim razie rozumiem jak będę podawał przez kamień to będę go musiał podawać więcej? Co do reaktora oczywiście czytałem ale na razie ciężko będzie mi realizować wszytko na raz.
Edytowane przez takedown
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie ma, bo ma on na celu pobierać pierwiastki które wykorzystują rośliny do wzrostu, bakterie jako pożywka. Po włożeniu takiego wkładu "akwarium by dojrzało", wpuszczasz ryby, robisz testy i zdziwienie że akwa dojrzałe a pierwiastki trujące nie mają skali na naszych testach i ryby padają. Jak nie masz możliwości go oddania to może kiedyś go włożysz jak będziesz miał za wyskoie wartości, tych pierwiastków.

 

2. Nie będzie wpływać, liście dębowe na dno i będą ok, a podłoże jak dasz inne to i tak Ci się wymiesza. W piasku rośliny też ładnie rosną.

 

3. Wodę masz dość twardą, troszkę będziesz musiał się pomęczyć z wodą żeby ją mieć o odpowiednich wartościach dla ryb z AP.

Ewentualnie zostanie Ci kupno RO (na dzień dzisiejszy wiem brak funduszy- niestety akwarystyka to nie jest tani "sport").

 

4. Co do kamienia to "szkoda wiechy, za dużo się spala i całą energia idzie...", a tak na serio to zrób dyfuzor ze strzykawki i lipy.

Dużo lepsze rozpuszczanie od kamienia a w przyszłości pomyśl o tym reaktorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak nabyłem filtr RO jutro nawet mam zamówionego hydraulika. Za jednym pociągnięciem kupiłem też zestaw CO2 z elektrozaworem i reaktorem i teraz pytanie.

 

Mam 2x18W czytałem, że to za mało by stosować CO2 podobno min to 0.5W/L tak wiec czy rozsądnym posunięciem będzie wymiana na świetlówki 2x28W dla zbiornika 112L czy może powinno być więcej.

 

Badałem już wodę z kranu PH: 7,5 - KH - 13. Będę pewnie mieszał RO z kranówką wiec parametry ulegną zmianie.

Dla neonów wydaje mi się, że rozsądnie będzie jak utrzymam PH w granicy 6.5.

 

Mam zamiar hodować neony i tylko neony i zapewnię im dużą ilość roślinności i zacienione miejsca.

 

p.s

 

Lepie bawić się w nawożenie
 

a. tylko dzień

b 24h

c. czy kupić komputer ?

Edytowane przez takedown
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Lepie bawić się w nawożenie a. tylko dzień b 24h c. czy kupić komputer ?

 

Odpowiedź: b.

Mniejsze skoki pH, będą ale nie takie jak podczas podawania CO2 tylko podczas dnia.

Jak poważnie myślisz o zapewnieniu rybkom (neonom) dobrych warunków, to nie rób im solarium w akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...